İhtiyaç kredisi çeşitleri

İhtiyaç kredisinin daha kolay anlaşılması için temel olarak ipoteksiz ihtiyaç kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olarak ana 3 guruba a...

Emlak Rehberi

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçları karşılamak için gerçek kimselerin kullandıkları bir kredi çeşididir. İhtiyaçlar ve talepler türlü olduğundan ötürü bankalarda ihtiyaç kredisinin çokca türü var olan

İhtiyaç kredisinin daha kolay anlaşılması için temel olarak ipoteksiz ihtiyaç kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olarak ana 3 guruba ayırmamız mümkün. Bu ayrımı yapmamızın sebebi kredilerin vadesinde ve alınan vergilerinde farklılıkların olmasıdır.

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi Türleri
İpoteksiz ihtiyaç kredisi tamamen talebe göre şekillenen ve ipotek verilmeden kullanılan kredilerdir. En fazla 36 vade ile kullanılabilir, kredi üst limiti ise kampanyasına ve kişinin gelir durumunda göre değişmektedir. Belirli dönemlerde geçerli olan çeşitleri (tatil kredisi, bedelli askerlik vb.) olabildiği gibi sürekli bankalarda mevcut olan (evlilik kredisi, borç birleştirme vb.) çeşitleri de vardır.

Taleplerin türlü olmasından ötürü ipoteksiz ihtiyaç kredisinin çokca çeşidi var olan olmak ile beraber, bankalarda azami kullanılan türlerini açıklayacağız. Diğer yandan kredi çeşitlerini çıkartmak bütünüyle bankaların karar verme yetkisinde olduğundan dolayı bahsedeceğimiz kredi çeşitleri bazı bankalarda var olan olmayabilir.

Borç birleştirme kredisi: Kredi ve kredi kartı borçlarının tek bir kredide toplandığı kredi çeşididir. Son dönemlerde bankalara olan borçların artması ile beraber maksimum talep gören ihtiyaç kredisi türlerinden birisi oldu. Diğer yandan borç birleştirme kredisinde ama benzer tür krediler birbirleri ile birleştirilebiliyor. Örnek vermek gerekirse, çok fazla talep olmakla beraber konut kredisi ile ihtiyaç kredisi tek bir kredide birleştirilemiyor. Bunun sebebi konut kredisinin vergiden muaf olması, vadesinin 36 aydan fazla olmasıdır.

Eşya Kredisi: Eşya alımında nakit ihtiyacı karşılamak için verilen kredi çeşididir. Yalnızca bankaların şubeleri değil anlaşmalı oldukları beyaz eşya bayileri ve teknoloji mağazaları da alınan ürüne göre kredi kullanımına aracılık yapmaktadır. Bilhassa düşük tutarlı ve kısa vadeli olarak kullanılmış olduğu için genel olarak sigorta yapılmıyor, dosya masrafı da alınmıyor.

Eğitim Kredisi: Eğitim kredisi genelde ücretli eğitim veren kurum için kullanılan kredi çeşididir. Banka şubeleri kadar eğitim kurumları ile da verilir. Çoğu zaman uzun vadeli ve aylık düşük tutarlı olarak kullanılır

Evlilik Kredisi: Evlilik dönemlerinde artan talepleri karşılamak için verilen bir kredi türüdür. Evliliğin ilk aylarında artan maliyetlerden dolayı taksit erteleme (3 ay ertelemeli gibi) imkânıyla da sunulmaktadır. Aynı zamanda bu kredi türünü kolaylaştırmak için yasal düzenlemelerin yapılarak çeşitli desteklerin verilmesi de yakın zamanda bekleniyor.
Tatil Kredisi: Bankaların yaz aylarında veya uzun tatil dönemlerinde yaptığı bir kampanya kredisidir. Kısa vadelerde cazip olmakla birlikte taksit erteleme imkânı da mevcuttur.

Bayram Kredisi: Bayramlarda verilen uzun tatiller ve ziyaretlerde nakit ihtiyacın artmasına bağlı olarak bayram aylarına özel çıkartılan kredi çeşididir

İpotekli İhtiyaç Kredisi
İpotekli ihtiyaç kredisi, konut teminatı karşılığında verilen ve gerçek kişilerin kullandığı, ödenen aylık faiz tutarının %5’ine denk gelen bankacılık sigorta ve muamele vergisinden (BSMV) muaf bir kredi türüdür. Bankalar yasal olarak 36 aya kadar vade ve konutun değerinin %50’sine kadar kredi verebilmektedir. Finansman kuruluşlarında ise 10 yıla kadar vade seçenekleri mevcuttur. Ancak ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz için ipotek verilecek yerin “mesken” tapulu yani konut olması ve krediyi kullanacak kişinin adına olması gereklidir. Tapuda niteliği “dükkan” olarak geçen yapılar ticari kredinin kapsamına girdiğinden teminat olarak kabul edilmemektedir.

Taşıt kredisi
Taşıt kredisi, aracın ipotek edilmesi karşılığında verilen, bankaların en fazla kullandırdıkları kredi türlerinden biridir. Bankalar yasal olarak en fazla 48 ay vade ile kullandırabiliyor ve kredi tutarı kişinin gelirine ve aracın değerine göre değişiklik gösteriyor. Yasal olarak değeri 50.000 TL’ye kadar olan araçların %70’ine, 50.000 TL üzeri olan araçların 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70’ine, 50.000 TL’yi aşan kısmı için ise %50’sine kadar kredi verilebiliyor. Örnek hesaplama yaparsak 100.000 TL değeri olan bir taşıta 60.000 TL (taşıt değerinin %60’ına denk geliyor) taşıt kredisi verilmekte. Araçların değerinin belirlenme yöntemi ise sıfır araçlarda satış bedeli, ikinci el araçlarda kasko bedelidir. Öte yandan taşıt kredisi kullanmanız durumunda aracınıza kasko yaptırmanız bankalar tarafından zorunlu tutulmaktadır.

Taşıt kredisi, banka şubeleri ve bankaya acentelik yapan otomotiv bayileri tarafında verilebildiği gibi çeşitli otomotiv firmaları, finansman kuruluşları ile anlaşarak şartlarını kendileri belirledikleri (şartlar yasalara aykırı olmaz) taşıt kredisi de vermekteler.
Kaynak: Hesapkurdu

Emlak Mimar