İş verimliliğini artıran çağrı merkezi tasarımları

Mod Tasarım tarafından 2006 yılından bu yana, daha verimli iş ortamları sağlamak ve çağrı merkezi çalışanlarının hayatını kolaylaştırmak amacıyla çözü...

Emlak Rehberi

Rubi by, telefonun diğer ucundaki çağrı merkezi çalışanları için, ihtiyaçlara özel ofis mobilyaları üretme fikri ile ortaya çıktı.

Mod Tasarım tarafından 2006 senesinden bu yana, daha verimli iş ortamları sağlamak ve çağrı merkezi çalışanlarının hayatını kolaylaştırmak amaçlı çözüm odaklı, özel tasarımlar geliştirildi.

Mod Tasarım Genel Müdürü Ercan Sicim; çağrı merkezleri için bireysel bölgeleri sınırlandırılmış, hiç kablo göstermeyen, çalışanın içine oturduğu zaman kendisine verimli alan ihtiyacını sağlayan çözümler düşündüklerini ve buna istinaden tasarımlara başladıklarını; lakin çağrı merkezlerinin içine girdikçe başka dinamiklerin etkili olduğunu gördüklerini belirtti.

Bu dinamiklerden birinin ses olduğunu belirten Sicim, ses hakkında iyi bir ARGE prosesi geçirdiklerini, 2009 senesinde da Tübitak ile testlere başladıklarını, ürün geliştirme işlemlerinin sonuçları hakkında başta bazı tedirginlikler yaşadılarsa da ardından geliştirilen ürünlerin insan sesinin çınlamasını yok etmeye yönelik doğru çözümlerin oluşumunu sağladığını söyledi.

2009 senesinde, TÜBİTAK’taki yöneticilerin de destekleriyle 25’e yakın ürünle ilgili öngörülerde bulunduklarını, üçü malzemenin ses yutuculuk değeri, diğer üçü çağrı merkezi durumunda sistemin ses yutuculuğu testleri olmak üzere, altı ürünle ilgili testler yaparak başarılı sonuca ulaştıklarını kaydeden Sicim, bunu daha da geliştirerek hassaten ses yutma katsayısı 0,40 – 0,45 olan ürünle ilgili yararlı model patentine başvurduklarını, Türk Patent Enstitüsü’nün incelemesi ardından sesin, insan sesine yönelik çınlama etkisinin azaltıldığı ve katmansal yapıyı özel şekle getirdiği için yararlı model patenti elde ettiklerini söyledi.

Ercan Sicim, “2009 senesinden sonra da çağrı merkezleri için standart ürünlerimizin dışında, ses yutucu çözümler olan ürünler sunmaya başladık ve hem pazarı şekillendirmeye, hem nitelik olarak çok artı özelliği sunmaya başladık. Sonrasında ürün çeşitliliğini de arttırarak, nerdeyse her bütçeye hitap eden, çağrı merkezlerinin iç dinamiğine münasip ürünler oluşturduk ve ürünlerimiz sektöre yayıldıkça nerdeyse bütün firmalar ile çalışmaya başladık. Biz 2014 senesinde yalnızca çağrı merkezi çözümlerinin yeterli olmayacağını, çağrı merkezinin gerçek dinamiklerinin insan odaklı yaklaşımlar olduğunu ve bu bağlamda zeminden tavana kadar belki tüm iç dekorasyon öğelerinde Mod Tasarım’ın iç mimari altyapısının insana temas etmesi gerektiğini gördük” dedi.

Konunun sonrasında, yükseltilmiş döşemeden onun üstüne koydukları hiç kirlenmeyen ve özel halı olan Flotex çözümünden bahseden Sicim, açıklamasına şu şekilde devam etti, “Tavanda insanları rahatsız etmeyen ve %100 homojen hava dağılımı ile iklimlendirme sağlayan tekstil hava kanalı çözümlerine yöneldik. Bunun sebebi, çağrı merkezlerinde en büyük sıkıntının havasızlık olması. Doğru iklimlendirme sunulsa bile dağıtım kanallarının üfleme ağzına yakın bölümde bulunan çalışanlara direkt etki ediyor, uzak bölgedekilere az etki ediyor ve homojen dağıtım da olmadığı için çok ciddi sıkıntılar yaratabiliyor”.

Son olarak, çınlamanın azaltılmasına yönelik MODPRO ürünlerinden bahseden Sicim, ”var olan alanlardaki genel boyutlar, çevrede kaç kişi çalıştığına bağlı olarak tavan modülleri ya da duvar modülleri reçeteleri oluşturduk. Yani bizden bir çözüm istenildiği zaman, yükseltilmiş döşemesini, üstüne hiç kirlenmeyen halısını, onun üstüne çağrı merkezi mobilyasını, akustik tavanını, hemen yanına da tekstil hava kanalı çözümlerini sağlayabilecek noktada bütünsel çözüm sağlamayı prensip edindik. Bunu yapmak için artık bir noktaya getirdiğimiz Mod Tasarım’ı çağrı merkezi çözümlerini rubi by markasıyla lanse etmek hususunu neticelendirdik ve rubi by 2014’ün Ocaktan sonraki ayda yapısal çözümleri içerisinde barındıracak biçimde Mod Tasarım’ın kapsamında doğmuş oldu” ifadesinde bulundu.

Sadece bütün değil parça parça çözümler de mevcut
20 çalışana sahip bir çağrı merkezinde, herhangi bir firmadan alınmış mobilyalar ve yükseltilmiş döşeme varsa da örneğin, tavan ile ilgili rubi by’dan hizmet alınabilir. Bütünsel çözümler gerçekleştirildiği gibi parçalı her iş rubi by için aynı zamanda uygun.

Ercan Sicim konuyla alakalı olarak, “Eğer bir çağrı merkezinin tekstil hava kanalı gibi, akustik ses sistemi gibi çözümlere ihtiyacı var ise bu Mod Tasarım’ın bünyesi içinde rubi by ile sağladığı çözümlerdir. Bu çözümleri parça parça ve isteğe bağlı olarak rubi by’dan talep edebiliyorsunuz. İyi bir proje operasyon birimimiz var. Proje bölümümüz gereken teknik oluşumları yapınca, bunun ile ilgili olması gerekli olan bildirimleri yapıyor ve müşterilerimiz bu çözümlere kavuşmuş oluyor” açıklamasında bulundu.

Rubi by’a nereden ulaşılır
İstanbul Levent’te bulunan Mod Tasarım showroom mağazasının tasarımı değiştirilerek, rubi by çağrı merkezleri konsept mağazaya dönüştürüldü. Çağrı merkezleri artık bütün çözümlerini şehir merkezindeki 150 m2 büyüklüğündeki bu mağaza üzerinden alabilir.

Rubi by için çok yakın bir zamanda yeni showroom konsepti girişimi de hedefleniyor. Bu konsept ile showrooma gitmeden de rubi by hizmetlerine ulaşım sağlanması planlar dahilinde.

Emlak Mimar