İç dizayn

Bir evin iç mekanlarının tasarlanması, dizayn edilmesi işidir. Bu işi yapan kişiye de iç mimar; bazen de dekoratör denir.

 
 

Mimarlık

İç Dizayn ne demektir?

İç dizayn, yapıların iç cephe düzenlerini şekillendiren tasarım biçimidir. Yani; bir ev, otel, ofis gibi yapıların inşaat aşamasından başlayıp mobilya düzenlemesine kadar oluşan zamanda yapılmış olan işlemlerdir.

Dizayn kelimesi dilimize İngilizce ‘design’ kelimesinden gelip kökeni Latincedir. Türkçe karşılığı ise ‘tasarım’dır.

Evinin iç dekorasyonunu yaptırmak isteyenler, kimlerin kapısını çalıyorlar?

Günümüzün varlıklı aileleri, evlerinin iç dekorasyonlarını şu mimarlara yaptırmayı tercih ediyorlar: Şafak Çak, Eren Yorulmazer, Ahmet Güneş, Kerim Çarmıklı, Nurullah Yıldız, Mahmut Anlar ve Han Hümertekin.

İç dizayn - emlakmimar.com

Şafak Çak'ın Jennifer Lopez için tasarladığı koltuk

Şafak Çak kimdir ve nasıl bir çalışma tarzı vardır?

Şafak Çak bir iç mimar, tasarımcıdır. Babası Kaya Çak mobilya ustasıdır ve Şafak Çak babasından aldığı mesleği ilerletmeye devam ediyor. Amerika’da okuyan Şafak Çak, Türkiye’ye döndükten sonra işlerin başına geçmiştir. Biri birinden değişik tasarımlara imza atan tasarımcı “İslami Bujuvazi’nin” mimarı olarak adından söz ettirmiştir. İlk işini Ten çamaşırlarından Deha Orhan’ın evidir. Şafak Çak’ın projelerinden biri de asansörlü namaz odası. Namaz kılınacak sedir uzaktan kumanda ile hareket ettirilebiliyor. Diğer bir tasarımları ise Kabe’yi 24 saat izleyebilen çatıda bulunan kamera sistemi. Bunların haricinde ledli namaz halısı. Genellikle İslami kesime hitap eden Şafak Çak son olarak Jennifer Lopez’e hediye ettiği taht ve yatakla adından söz ettirdi.

İç dizayn - emlakmimar.com

Eren Yorulmazer

Eren Yorulmazer’in çalışma stili nasıldır, kimlere hitap eder?

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuştur. İlk 5 seneyi stajyer olarak geçiren Eren Yorulmazer, Türkiye ve dünyada olmak üzere çok konut, otel, rezidans projelerinde imzası bulunur. Klasik ve moderni birleştiren Eren Yorulmazer müstakil evler dışında rezidans ve bina projeleride yapıyor.

İç dizayn - emlakmimar.com

Kerim Çarmıklı

Kerim Çarmıklı nasıl bir mimar?

Kerim Çarmıklı 1986 senesinde doğmuş en genç mimarlar arasında yer almakta. on yıl yurtdışında almış olduğu iç mimarlık eğitimlerinden sonra Türkiye’ye dönerek çalışmalarına başladı ve Kerim Çarmıklı İç Mimarlık’ı kurdu. Massachussetts Newton’da bulunan Mount Ida Üniversitesi İç Mimarlık Bölümünü bitirmiş oldu. Yeni ve evrensele değer veren mimar bu imgeleri projelerinde de yansıtıyor. İkbal Thermal Otel, Selahattin Aksoy Yalı Dairesi, Müstakbel Kebap ve Mehmet Ulusoy Ofisi projeleri arasında yer almakta.

İslami mimari nedir?

İslam’ın kuruluşundan bu yana bina ve yapıların, İslam kültürünü de barındıran tasarımlarıdır. Hem yaşayışa aynı zamanda İslam’ın gerekliliklerini yerine getirmeye özen gösteren bir daldır. Camiler, mezarlar, hamamlar, çeşmeler İslami mimarinin bir yansımasıdır. Son günlerde ise evlerde kişilerin rahat namaz kılmalarına olanak sağlayan, Kabeyi izleyebilmek için teknolojiyi evlerine getiren ek olarak gülsuyu serpen klimaların oluşturulması İslami mimarinin günümüzdeki biçimine misal verilebilir.

Son yıllarda İslami mimari, çok fazla gösteriş, aşırı lüks olarak tanımlanabilir. Bunlara misal verecek olur isek; evlerde Kabeyi görmek için kurulan kamera sistemi, ledli namaz halısı, uzaktan kumandalı namaz odası.

Türkiye’deki ünlü iç mimarlar kim?

1. Eren Yorulmazer

2. Ahmet Güneş

3. Kerim Çarmıklı

4. Nurullah Yıldız

5. Mahmut Anlar

6. Han Hümertekin

İç dizayn - emlakmimar.com

Ev ve ofis iç mekan dekorasyonunda son dönemde moda eğilimler nelerdir?

Ev ve ofis iç mekan dekorasyonunda Feng Shui ve Minimalizm ön planda tutuluyor.

Feng Shui tanımı rüzgar ve sudur. Eski bir Çin öğretisi olan Feng Shui; denge içerisinde yaşamanın hayatımıza ve mekanımıza yansıyan yüzüdür. Mekanlarda Feng Shui uygulama yöntemi gereksiz eşyalardan arınmaktır. Bu felsefeye göre gereksiz eşyalar kimsenin enerjisini alır ve rahat bir çalışma ortamı sağlamaz.

Feng Shui felsefesine göre dekorasyon bir sanat bir felsefedir. Bu biçimde bir dekorasyonda dikkatli olunması gerekenler; giriş kapısının karşısında ayna olması, çalışma masasında oturur iken sırtı duvara vermek, bol ışıklı bir oda, büyük dolaplar kapalı olmalı, yemek masasında sandalye 6-8-12 adet olmalı gibi.

Ev ve ofis dekorasyonunda diğer akım ise minimanlizmdir. Minimalizim; sadelik ve nesnelliği ön plana çıkarır. Felsefi tanımı ise insan için, maddeye minimun bağımlılık önerir. Çok fazla eşya yoktur. Düz renkler kullanır. Minimalizm dekorda tek renk ve bu rengin tonları, az eşya, sadelik ön planda tutuluyor.

Minimalizm yapılara misal verecek olur isek şu biçimde sıralayabiliriz: Adam&Eve Hotel, Farnsworth Evi, Cam ev.

Emlak Mimar