Huzur dolu tatil beldesi Konyaaltı’nın özellikleri

Yaklaşık 170 bin gibi bir nüfusa sahip olan ilçenin ekonomik olarak turizm ve tarım ile görülen etkinlikleri ile beraber Konyaaltı’nın özellikleri ele...

 
 

Emlak Rehberi

Akdeniz tatilleri için tercih edilen Antalya’nın Kemer ve Alanya gibi ilçelerinde yoğun kalabalık, hareket ve enerji akla gelirken, sakin ve huzurlu bir yaz tatili için tercih edilebilecek ilçelerden biri olan Konyaaltı ilçesi ise doğası ve huzurlu yapısıyla Konyaaltı’nın özellikleri konusunda çok güzel bir konum oluşturuyor. Antalya’nın Batı kısmında yer alan Konyaaltı ilçesi, dik falezler üzerinde yer alan bir bölge olurken, Anadolu Uygarlıkları zamanında Likya sınırları içerisinde görülüyor. Antalya Limanı’nın yer aldığı bu ilçe, Antalya Havalimanı’na da 20 kilometre uzaklıkta bulunarak ulaşım noktasında rahat bir özellik gösteriyor. İlçe sınırlarında Antalya’nın oksijen kaynağı olan Bey Dağları’nın bir kısmı yer alırken, aynı zamanda Boğaçayı ve Çandır Çayı gibi önemli akarsular da ilçede bulunuyor.

Yaklaşık 170 bin gibi bir nüfusa sahip olan ilçenin ekonomik olarak turizm ve tarım ile görülen etkinlikleri ile beraber Konyaaltı’nın özellikleri ele alındığında kilometrelerce uzun plajı ön plana çıkıyor. Mavi bayrak ödülüne sahip Konyaaltı Plajı, çok büyük bir alana sahip olarak bir halk plajı konumunda bulunuyor. Antalya’da yüzmek için en güzel deniz suyuna sahip olan bu plaj; kabinleri, sosyal ortamları ve düzenli yapısıyla yamaç paraşütü gibi imkanların yapılması için de ortam oluşturuyor. Antalya’da sportif turizmin gerçekleştirilmesi için tercih edilen bölgelerden biri olan Konyaaltı Plajı, masmavi suların manzarası ve sırtlarda bulunan dağların manzarası ile birlikte yemyeşil bir bölge de oluşturuyor.

Mavi ve yeşilin buluştuğu ilçede Konyaaltı’nın özellikleri

Bir yanda Akdeniz’in masmavi suları diğer yanda yemyeşil bir ilçenin manzarasıyla birleşirken, Konyaaltı’nın özellikleridoğanın her rengini ve özelliğini bünyesinde barındırıyor. Deniz turizmi, kültür turizmi, tarih turizm, ve spor turizmi için tercih edilen bir bölge olan Konyaaltı ilçesi, sahil bölgesindeki upuzun plajları ile birlikte yerli ve yabancı turistler için tercih edilen bir bölge de oluşturuyor. İlçede tarihi değerlerin görülebilmesi için gezilebilecek en önemli bölgelerden birini Antalya Müzesi oluştururken, bu müzede Likya döneminden mitolojik dönemlere ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine kadar uzayan çok önemli tarihi eserler bulunuyor.

Tarih konusunda Konyaaltı’nın özellikleri ele alındığında, önemli bölgelerden birini de Likya Yolu oluşturuyor. Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayarak Antalya’ya kadar uzanan bu yolun bir kısmı Konyaaltı ilçesi sınırlarında bulunurken, yol üzerinde birçok tarihi değerler, akarsular, ovalar ve farklı doğal güzellikler yer alıyor. Yürüyüş ve gezi sporları için tercih edilen bu bölge, dünyada birçok insanın önemli bir rota olarak her yıl uğradığı turistik alanlardan birini oluşturuyor. Konyaaltı ilçesinde Geyikbayırı Köyü sınırlarında yer alan Geyikbayırı Müzesi de özellikle yaz aylarında ziyaret edilen bir açık hava müzesi oluşturuyor. Bu müzenin ana özelliği, 120 metre uzunluğa sahip ve neredeyse 7 metre derinlikteki Geyikbayırı Mağarası’ndan oluşması ve bu mağaranın gösterdiği eşsiz güzellikler oluyor.Huzur dolu tatil beldesi Konyaaltı’nın özellikleri - emlakmimar.com

Sosyal ve kentsel imkanları ile Konyaaltı’nın özellikleri

Antalya il merkezine çok yakın konumda bulunan Konyaaltı ilçesi, sosyal imkanları ile kilometrelerce uzanan sahillere ek olarak eğlence merkezleri ve konaklama tesisleri ile büyük bir alan oluştururken, bu durum Konyaaltı özellikleriiçerisinde önemli bir avantaj oluşturuyor. Konyaaltı ilçesi sınırlarında yer alan 100’e yakın konaklama işletmesi ile birlikte turistik ziyaretler için önemli bir bölge oluşurken, aynı zamanda ilçede inşa edilmiş olan birçok yazlık konut, hem orman hem de deniz manzarasına sahip olan müstakil konutlar ve siteler de yerleşim ve yazlık ikametler için güzel bir bölge oluşturuyor.

Emlak Mimar