Heykel ve anıt

Heykel, farklı kişi ve objelerin farklı malzemelerle yontularak ortaya çıkarılan sanat eserleridir. Anıt ise saygın kişi veya önemli bir olayın hatırasını gelecek kuşaklara aktarması için yapılan abidedir.

Mimarlık

Heykel ve anıt nedir?

Heykel; kilden, alçıdan, tahtadan, taştan, camdan kısaca çok değişik malzemeden meydana gelmekte olan ve oyularak, yontularak şekil verilen sanat eserleridir. Resimlerin 3 boyutlu ve hacimli oluşumlarıdır. Heykeller daha fazla mekanlarla özdeştirilirler. Nerdeyse insanlığın varoluşundan başlayarak heykelcilik de vardır. Heykelleri daha fazla Yunanlılar ve Mısırlılar kullandılar.

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre anıt, “önemli görülen bir olayın yahut büyük bir kişinin gelecek kuşaklarca tarih boyunca anılması için yapılmış olan, göze çarpacak büyüklükte, sembol niteliğinde yapı, abide”dir.

Bu yapılar önemli insanların ve olayların gelecek kuşaklarca tanınması için yapılmaktadır. Göze çarpacak büyüklükte ve desenlerde yapılmış olan anıtlar daha fazla kent meydanlarında, mezar ve tapınaklarda bulunmaktadır. Anıt kelimesi daha fazla mezarlıklar için de kullanılmaktadır. Anıt mezarlar; önemli kimselerin ve tarihi önemi olan mezarlardır. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ve merhum Başbakanlardan Adnan Menderes’in anıt mezarı İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindedir.

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Heykeller nasıl yapılır?

1- Büyük bir objenin heykeli yapılacak ise metal 3802 ahşaptan bir iskelet oluşturulmalıdır.

2- İskelet üstüne yerleştirilen kilin çatlayıp da kurumaması için su püskürtülür ve naylon bir örtü ile üstü örtülür.

3- İskelet üstünde yığılmış bir biçimde duran çamurlar biçimlendirilir ve detayları verilir.

4- Biçimlendirme çalışmaları tamamlanan modelajın kalıp işlemlerine geçilir. Bu safhada bir sefere mahsus alçıdan patlatma kalıp veyahut çoklu üretimlerde devamlı fiberglastan kalıplar alınmaktadır. Biblo tarzı küçük heykellerde ise daha fazla silikon kalıplar tercih edilir.

5- Modelajın kalıp sınırları belirlenerek aşağıdan yukarı doğru kalıbı alınmaya başlanılır. Çoklu dökümler yapılacaksa kalıplarda muhakkak iç ve dış bükeyler hesaplanarak ve tepe noktaları

belirlendikten sonra kalıp alınmalıdır.

6- Kalıp alma işlemi bitince döküm yapılmaktadır

7- Döküm alınınca zımparalanır, kalıp izleri çelik macunla rütujlanarak tekrardan zımpara atılır. Tüm eklem izleri kapatılınca heykel astarla boyanır ve patina denen bir boya tekniğiyle heykele istenen bir doku verilerek çalışma tamamlanır.

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Türkiye'nin ilk heykeli

Osman Bey'in büstü

20.yüzyıl

İlk heykeller ne zaman yapıldı?

Heykellerin ve heykelciliğin tarihine bakıldığı zaman çok eski zamanlardan beri soylu insanların heykelleri yapılarak, heykel yapımına başlanmıştır. Bunların haricinde heykeller inançlarla özdeştirilerek, inançların heykellere yönelik yapılmasına neden olmuştur.

Tarımcılığın başlaması ile beraber heykelcilikte de bazı değişimler olmuştur. Örneğin verimsizliğe karşı Magna Mater heykeli yapılmıştır.

Mısrlılar, Yunanlılar ve Romalılarda heykel ve anıtlar önemli görülen bir yer edinmiştir. Yunanlılar; tanrıların heykelleri yapılarak onlara karşı tapmaya başlamışlardır. Mısırlılar ise firavunların heykellerini yapmıştır.

Mısırlılar heykel yaparken daha fazla granit, bazalt, profir gibi malzemeler kullandılar. Durgun ve hareketsiz yapılmış olan heykeller için daha sonrasında çok sert taşlar kullanılmaya başladı. Bu taşların kullanımı ise Mısır heykelciliğinde sadeleşmeye neden oldu. Mısır zamanında yapılmış olan ve dikkati çeken heykel Kraliçe Nefertiti’ye ait olan heykeldir.

Yunanlıların heykelleri ise bireysel özelliklerle değil, ortak ideallerle yapıldı. Hepsinden önce kil, taş, fildişi, kemik gibi malzemeleri kullanan Yunanlılar, anıtsal heykelciliğin ortaya çıkması ile birlikte olimpiyatlarda başarı kazanan atletlerin heykellerini yapmaya başladı. Yunan heykelciliğinde dikkati çeken diğer bir nokta ise kolların ve ayakların başka başka noktalara bakması ve gizlerken göstermenin gelişimidir. Ek olarak Yunan heykelciliği Antik Çağ, Klasik Çağ ve Helenistik Devir olarak incelenir.

Heykelcilikte kullanılan usul ve yöntemler nedir?

1. Eksiltme

2. Modelleme

3. Yapılandırma

4. Döküm

5. Bitirme işi

Dünyada yer alan ünlü anıtlar hangileridir?

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Lincoln Anıtı

1. Amerika

-Lincoln Anıtı

-Thomas Jefferson Anıtı

-Özgürlük Anıtı

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Berlin Zafer Sütunu

2. Almanya

-Berlin Zafer Sütunu

-Sinagog Anıtı

-Uluslar Muhaberesi Anıtı

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Pantheon

3. Fransa

-Zafer Takı

-Pantheon

-Les Invalides

Türkiye’deki ünlü anıt ve heykellerden bazıları hangileridir?

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Zafer Anıtı/Ankara

Ankara

Zafer Anıtı, Hitit Güneş Kursu, Güvenlik Anıtı, ODTÜ Bilim Ağacı, Seymenler Anıtı, Barış Heykeli, Öpüşenler Heykeli, Yargıtay Binası önündeki Atatürk Heykeli ve Adalet Heykeli ve Bahriye Üçok Heykeli....

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Cumhuriyet Anıtı/Taksim

İstanbul

Taksim Cumhuriyet Anıtı, Atatürk Heykeli, Atatürk ve Gençlik Anıtı, Harbiye Atatürk Anıtı, Abide-i Hürriyet Anıtı, Barbaros Anıtı, Tayyare Şehitleri Anıtı, Yahya Kemal Beyatlı Anıtı, İnönü Anıtı, Akdeniz Anıtı, Cumhuriyet'in 50.Yıl Anıtı, Barış ve Kültür Heykeli, Lahana Anıtı, Kuşlar Heykeli, Boğa Heykeli, Belgrad Kapısı Heykeli ve UEFA Anıtı...

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Zübeyde Hanım Heykeli/İzmir

İzmir

İlk Kurşun Anıtı - Hasan Tahsin Anıtı, Cumhuriyet Ağacı, Atatürk Heykeli - Cumhuriyet Meydanı, Atatürk-Annesi ve Kadın Hakları Anıtı, Yerel Hizmet Anıtı, İnsan Hakları Anıtı, Mevlana Heykeli, Belkahve Atatürk Anıtı, Zübeyde Hanım Heykeli ve Atatürk rölyefi...

Heykel ve anıt - emlakmimar.com

Şehitler Anıtı/Çanakkale

Çanakkale

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Emlak Mimar