Hayatımıza huzur kazandıracak balkon çiçekleri

Evlerde, insanların doğal bir ortam oluşturabilmesi ve yeşile olan hasretini giderebilmesi için kullanılan balkonlarda ayrılan küçük bir alanda, balko...

 
 

Dekorasyon

Güzel havalı günlerde, yoğun bir ev uğraşı ya da yorucu bir iş günü sonrasında balkonlar keyifli dinlenme alanları olurken, huzurlu bir vakit için balkon çiçekleriavantaj sağlıyor. Çiçekler, bulundukları ortamda güzel bir koku, keyifli bir görünüm, temiz bir hava ve bir amaç oluşturuyor. Balkonlarda saksılar içerisinde küçük veya büyük süs çiçekleri ve ev bitkileri yetiştirilmesi, birçok insan tarafından bir hobi olarak da tercih ediliyor. Çiçek yetiştirmenin sağladığı huzur, insanlara özellikle yoğun stresler sonrasında psikolojik olarak da büyük bir fayda sağlıyor.

Evlerde, insanların doğal bir ortam oluşturabilmesi ve yeşile olan hasretini giderebilmesi için kullanılan balkonlarda ayrılan küçük bir alanda, balkon çiçekleri yetiştirilmesi, doğaya duyulan saygı ve sevgiyi de ifade ediyor. İnsanlar, balkonlarında en çok sevdikleri çiçekleri yetiştirerek, hem kendileri için huzurlu bir ortam sağlarken hem de evlerinin dışarıdan görünümünü güzelleştirecek bir dekorasyon sağlıyor. Bu noktada balkonlarda; gül, karanfil, nergis, orkide, ortanca, fulya, fuşya, krizantem, petunya, begonya, sardunya, fesleğen, biberiye veya camgüzeli gibi birçok çiçek yetiştiriliyor.Hayatımıza huzur kazandıracak balkon çiçekleri- emlakmimar.com

Rengarenk çiçekleriyle huzur veren balkon çiçekleri

Balkonlarda saksılar içerisinde yetiştirilen ve büyük bir emek verilen balkon çiçekleri, özellikle çiçek açtıkları dönemlerde, insanlara büyük bir huzur ve verdikleri emeğin karşılığı olarak moral sağlıyor. Yoğun emek sarf edilen ve üzerine düşülen çiçeklerin, daha uzun ömürlü olması ve dört mevsim boyunca çiçek açmasının istenmesi nedeniyle kolaylıkla yetiştirilebilecek ve daha uzun bir ömre sahip olan çiçekler tercih ediliyor. Bu noktada tercih ettiğiniz çiçeklerin uzun ömürlü olması ve korunması için iyi bir bakım yapmanızda gerekiyor. Bu minvalde yetiştirebileceğiniz çiçekler arasında; güneşe dayanıklılığı ile dört mevsim geçirebilen sardunya, gölgeyi seven ortanca, güneşi çok sevmesine rağmen yaz boyu çiçek açabilen petunya, don gibi soğuk havalara karşı dayanıklı olan kalanşo veya pek su istemeyen kurdele çiçeği gibi saksı çiçeklerini tercih edebiliyorsunuz.

Yaşadığınız kentin iklim koşullarını göz önünde bulundurduğunuzda, çok soğuk havalara veya aşırı sıcak havalara dayanabilecek şekilde balkon çiçekleri tercihi yapmanız da gerekiyor. Örneğin, İstanbul’da kış aylarının çok soğuk geçirildiği göz önünde bulundurularak, çiçeklerin soğuktan korunması ve don tehlikesine karşı korunur hale getirilmesi için gazete kağıdı ve naylon gibi malzemeler ile sarılması gerekebiliyor. Yine Şanlıurfa gibi çok sıcak yaz aylarının yaşandığı bölgelerde, çiçeklerin kurumaması için de su oranının iyi ayarlanması ve güneş açısının doğru hesaplanması gerekiyor. Bu ayrıntılara dikkat edilerek, balkonlarınızda yetiştirdiğiniz çiçekler daha uzun ömürlü olurken, aynı zamanda balkonunuza her çıktığınızda sizin için huzur sağlayabiliyorlar.

Balkon çiçekleri ile huzurlu bir dekorasyon

Balkonlarda kullanım alanının ölçülerine göre iyi bir dekorasyon yapılması için kullanılacak duvar renkleri, aydınlatma, mobilyalar, süslemeler ve balkon çiçekleri bir arada uyumlu hale gelerek bu etkiyi sağlıyor. Bu nedenle balkonlarınızda yetiştirmek için tercih ettiğiniz çiçeklerin, balkon alanına göre küçük veya büyük saksılarda bulunması gerekiyor. Çok küçük bir balkon alanında yetiştireceğiniz çiçekleri, küçük saksılarla balkonun korkuluk bölümüne veya tavandan askılarla indirdiğiniz saksılara yerleştirerek alandan tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Büyük alanlı balkonlarda ise büyük saksılar kullanılarak, doğal bir bahçe ortamı görünümü oluşturulabiliyor. Saksılar, boyutları kadar malzemeleriyle de çiçeklerin yapısına etki edebiliyor. Bazı çiçeklerin seramik ya da toprak saksılarda yetiştirilmesi fayda sağlarken, bazı çiçekler ise küçük plastik saksılarda da yetişebiliyor. Özellikle, renkli ve ferah bir balkon yapısı içerisinde, rengarenk çiçekleriyle görünümü güzelleştiren saksı çiçekleri tercih edilerek, dekorasyona katkı sağlanabiliyor.

Emlak Mimar