Greenox "Türkiye’nin ilk dikey ormanı" özelliğini taşıyor

Aycan - Feres İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilen Greenox, İstanbul’da hızla devam eden kentsel dönüşüme “yeşil” bir yaklaşım getirecek.

 
 

Projeler

Greenox, İstanbul’da hızla devam etmekte olan kentsel dönüşüme “yeşil” bir yaklaşım getirecek. Aycan - Feres İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilen ve tamamlandığında “dünyanın 2. ve Türkiye’nin ilk dikey ormanı” unvanını alacak yeşil bina projesi, ağaç ve bitkilerle kaplı dış cephesiyle, şehrin ortasında doğadan kopmadan yaşama fırsatı verecek.

Dünya çapında hızla büyüyen kent nüfusuyla beraber artan yapılaşmanın yarattığı en büyük problemlerin başında, yeşil alanların gittikçe yok olması, kentlerin her geçen gün daha zor nefes alması, ayrıca hava kirliliğine yenik düşmesi geliyor. Bu problemlere çözüm olarak geliştirilen “dikey orman” konsepti, dünyadaki en son trendi temsil eden sürdürülebilir mimari örneği. İlki 2014’te Milano’da bina edilen dikey orman projelerinin ikincisi olan Greenox, İstanbul’un kalbi Büyükdere Caddesi’ne 420 mt uzaklıkta, 4. Levent’te yükseliyor. 13 bin metrekare konut, bin metrekareden fazla sosyal tesis ve her daire için otopark alanına sahip 17 katlı Greenox, 170 dairenin yanında ek olarak, 900 ağaç ve 25.500 bitkiye ev sahipliği yapacak. Ekimden sonraki ayda tamamlanması planlanmakta olan Greenox’ta, 50 ile 91 metrekare aralığında farklılaşan 1+1 ve 2+1 daireler, teslim öncesi yapılmış olan kampanya bünyesinde 399 bin türk lirasından başlaması planlanan fiyatlarla satışa sunulmakta

Dikey orman Greenox’un dış cephesine yerleştirilecek ağaç ve bitkiler, şehrin nefes almasına yardım eden olacak. Oksijen üretecek bitki örtüsü, karbondioksit ve toz partiküllerini emecek. Isı ve nem yalıtımı sağlayarak, daha az enerjiyle, binanın yazın daha serin ve kışın daha sıcak olmasını sağlayacak. Dış cephede oluşturulacak zengin bitki örtüsü, bulunmuş olduğu bölümdeki biyolojik çeşitliliği artırırken, kanatlı canlılar için de yaşam alanı oluşturacak. Greenox’un yalnız dış cephesi yeşil olmayacak, Leed Gold adayı bina, kendi kendine yeten, enerji ve su tasarruflu sistemlerle donatılacak.

https://www.greenox.com.tr/

Emlak Mimar