Gayrimenkul yatırımları yazlık bölgelere kaydı

Kuşadası, Alaçatı, Bodrum, Ayvalık, Şile ve Silivri gibi bölgelerde çok sayıda konut projesine başlandı. Projelerin yoğun olması birbirleri arasında r...

Emlak Rehberi

Kentsel dönüşüm yasasının kabul edilmesinin ardından Türkiye’nin birçok ilinde başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere gayrimenkule yapılan yatırımlar ve konut projeleri arttı. Son yıllarda sürekli artan site ve bina yapımları sektörü oldukça hareketlendirdi. Bununla beraber son zamanlarda yazlık konutlara olan ilginin de daha yoğun hale geldiği ifade edilmektedir. Şehir stresinden uzaklaşmak ve gözde tatil beldelerinde yazlık ev sahibi olmak yatırım açısından cezbedici bir özelliğe sahip! Son yıllarda canlılığını sürdüren gayrimenkul yatırımları yazlık bölümlere kaydı!

Projeler arasında yoğun rekabet var!

Kuşadası, Alaçatı, Bodrum, Ayvalık, Şile ve Silivri gibi kısımlarda çok miktarda konut projesine başlandı. Projelerin yoğun olması birbirleri arasında rekabete de yol açmaktadır.

Ege ve Akdeniz Bölgeleri’ndeki yazlık beldeler genel olarak olduğu gibi yine ön plana çıkarken, uzağa gitme şansı olmayan 3802 daha yakın yerlerden ev almayı tercih edenler İstanbul’da Şile ve Silivri’ye ilgi gösteriyorlar.

Gayrimenkul yatırımları yazlık bölümlere kaydı - emlakmimar.com

Yazlık konutta hangi yerler önde:Yazlık evlerin yoğun şekilde rağbet gördüğü ve satıldığı yerler daha çok harika doğaları ve iklim koşulları ile Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nde yer alan beldeler olmaktadır. Genel itibariyle yatırımcıların en çok yöneldikleri beldeler şunlardır:

  • Şile
  • Ayvalık
  • Kuşadası
  • Marmaris
  • Antalya
  • Bodrum
  • Silivri
  • Çeşme

Bodrum, Türkiye’deki tatilcilerin en fazla yöneldiği belde olarak dikkatleri üstüne çekiyor. Senelerdir bu ilgi çekiciliğini yitirmiş değil! Tabi bu yönüyle yazlık ev yatırımları için de ideal olarak görülüyor. Bodrum’dan ev satın almak isteyen insanların sayısının yeterince fazla olduğu belirtiliyor.

Bodrum’da yazlık gayrimenkul fiyatları değişken!

Yazlık gayrimenkul piyasasını hareketlendiren yerlerin başında Bodrum geliyor. Gayrimenkul uzmanları ev fiyatlarının denize uzaklık, konum, konutun yaşı ve yaparken kullanılan malzeme gibi çok miktarda faktöre göre farklılık gösterdiğini belirtiyorlar. İkinci el bir villa metrekare bazında takriben 7 bin liradan başlarken, konutun Yalıkavak’ta olması fiyatların asgari düzeyini on bin TL’ye çıkartıyor.

Gayrimenkul yatırımları yazlık bölgelere kaydı - emlakmimar.com

Çeşme’de yazlık ev piyasası canlı!

Gayrimenkul uzmanlarının yaptıkları açıklamalar doğrultusunda Bodrum gibi Çeşme’nin de yazlık konut piyasasını canlandırdığı görülüyor. Özel olarak son yılların gözde beldesi Alaçatı’nın bu durumdaki katkısı çok fazla!

Çeşme’deki yazlık gayrimenkul canlılığına karşın Marmaris’te gerçekleştirilmesi planlanmakta olan yeni projelerin dengeleri değiştirebileceği de gelen haberler arasında yer almakta.

Marmaris’in önümüzdeki senelerde gayrimenkul açısından büyük bir gelişim göstermesi ayrıca Çeşme’yi geçmesi bekleniyor. İzmir ve Aydın’a çok yakın olan Kuşadası ile Güzelçamlı ve Davutlar ile dikkatleri üzerine çekiyor! Bu iki bölümde yazlık ev satışları hayli yoğun olarak gerçekleşiyor.

Antalya hemen her dönem olduğu gibi yine en sevilen tatil bölgeleri arasında yer almakta. Dolaylı olarak yazlık ev satışları da yüksek miktarda seyrediyor. Çokca tatil beldesi ile Antalya yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmeyi başarıyor.

Ayvalık gayrimenkul piyasası da tatilcilerin konut talepleri ile hareketli zamanlar yaşıyor.

İstanbul’dan fazla uzaklaşamayanlar ya da şehre yakın bir yerde yazlık konut almak isteyenlerin adresi ise Silivri ve Şile’dir. Gayrimenkul yatırımları yazlık bölgelere kaydı ve canlılığın artması bekleniyor.

Emlak Mimar