Günlük konut kiralamalarında banka dönemi başladı

Günlük konut kiralamalarında banka zorunluluğu 9 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ kapsamında yer almıştı. Uygulama bugün yürürlüğe girdi.

 
 

Sözlük

Günlük konut kiralamalarında banka zorunluluğu 9 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ bünyesinde yer almıştı. Uygulama bugün yürürlüğe girdi.

Bugünden başlayarak konutlarda haftalık, günlük veyahut benzeri biçimde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka ya da Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilecek.

Günlük ve haftalık kiralama bedeli ne olursa olsun bütün kiralamalarda ödeme banka aracılığıyla yapılacak.

Aylık kiralamalarda beşyüz lira sınırı değişmedi

Bilindiği üzere Maliye Bakanlığı, 2018'de aldığı karar ile aylık kira geliri beşyüz lira ve üstünde olanlar için kira tahsilatlarını banka ya da posta ve telgraf teşkilatı ile alma zorunluluğunu getirmişti.

Aylık konut kiralamalarında her bir konut için aylık 500 TL'nin altında kira geliri elde eden kimselerin banka zorunluluğu olmayacak.

Ama beşyüz türk lirası ve üzerindeki aylık kira gelirlerinin yine banka banka aracılığıyla ödenmesi zorunluluğu devam edecek.

Emlak Mimar