Günübirlik kiralanan evler kayıt altına alınıyor

Apart daireler ve günlük kiraya verilecek evler için işletme sahibinin mülki idare amirlerine beyanda bulunması ve izin alınması gerekiyor. Ayrıca ev...

 
 

Emlak Rehberi

İçişleri Bakanlığı, günübirlik kiraya verilmiş olan evler ve apart dairelerin kayıt altına alınmasını amaçlayan genelgeyi valiliklere gönderdi. Genelgeyle, günübirlik kiraya verilmiş olan evlerin kayıt altına alınıp vergiye bağlı tutulması, kayıt dışılığın engellenmesi hedefleniyor.

Apart daireler ve günlük kiraya verilecek evler için işletme sahibinin mülki idare amirlerine beyanda bulunması ve izin alınması gerekiyor. Ek olarak ev sahibinin bir esnaf odasına kayıt yaptırması, vergi vermesi, ‘yapı kullanma izin evrakı’ alması gerekiyor. Yurt genelinde kayıt dışı olarak 10 binlerce günlük kiralanan ev bulunmakta

Oteller gibi işlem görecek
Aranan şahıslar ve şüphelilerin yüksek oranda tercih ettikleri, hiçbir kimlik bilgisi olmadan çok kolay kiralanan günlük evlerin mülki idare amirlerinin bilgisi dahilinde vergilendirilmesi amaçlanıyor. Ticari işletme haline gelmiş kayıt dışı bulunan bu evlerde kalanların da kimlik bilgisi otellerde olduğu gibi karakollara bildirilecek. Çoğu zaman fuhşa yardım ve yataklık amaçlı kullanılan bu evlerin sahipleri için suça yardım ve yataklıktan ceza uygulanacak.

Genelgeyle günübirlik evlerin cezai işlemlerinin ise otellerde olduğu gibi önce uyarı cezası, sonra para cezası, sonra kapatma cezası halinde uygulanacağı belirtildi.

Bu genelgenin öğrenci evleriyle bir ilgisinin olmadığı bildirildi.

Emlak Mimar