Formen nedir?

İşçilerin düzenli ve verimli çalışmasını sağlayan ve işçiler üzerinde otoriteye sahip olan kişidir. Formen, inşaatta bir işçinin gelebileceği en yüksek mevkiidir. Formenin konumu mühendisin altı, kalfa ve ustabaşının üstündedir.

 
 

Sözlük

Formen ne demektir?

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre “formen” kelimesi dilimize İngilizce “foreman” kelimesinden geçmiştir. Formen’in iki anlamı vardır;

1. (isim) Ustabaşı.

2. İşçilerin düzenli ve verimli çalışmasını sağlayan ve işçiler üstünde otoritesi olan işçi.

Formen nasıl olunur?

İnşaat formeni olmak için "en direkt" bir belge , bir sertifika yahut başka bir evrağa ihtiyaç yoktur. Üniversitenin her hangi bir kısmından yada bir meslek lisenin bölümü mezunu olunarak da elde edilemez formenlik. Şantiye ortamında herhangi biri ben formen olacağım da diyemez. Uzun zaman işçilikte yetişmiş biri usta olur, usta usta başı olur, usta başı çalıştığı şirketle ve şantiye şefiyle proje müdürü ile iyi olur ve kendisine bir sorumlulukla birlikte sahada bulunmuş olduğu bölümden sorumlu yapılmaktadır. Her şey ilk ondan sorulur ve o da tüm sahadaki imalattan sorumlu olarak formen olur.

İnşaat mühendisi ve formen nasıl çalışır?

Türkiye’ye has bir özellik olan arazi 3802 saha mühendisliği esasen formenin işidir. Sahadan sorumlu mühendis olur, yapılmış olan işleri takip ederek saha ile ofis arasındaki aracı olur. Ama Türkiye’de inşaat mühendisleri direkt formen gibi çalışır. Mühendis formenle iletişim kurar, edindiği bilgileri ofisle paylaşır, ofisten aldığı bilgileri formen vasıtasıyla sahaya uygulatır. Formen ne kadar başarılı olursa kendisi de o kadar başarılıdır. Ama Türkiye’de birçok üst yapı işinde mühendis işçiyse de muhattap olur, tüm yürütülmesi gerekli olan işleri kendi organize eder.

İyi bir formen de bir şirket için çok önemlidir, pek çok mühendis kabul etmese de formen olmadan saha yürümez. Belki şantiye şefi de olmasa proje müdürü de ayrıca mühendis olmasa da olur lakin formen olmazsa olmaz. Formen eline ne çekiç ne çivi ne de başka bir şey alır yalnızca iletişim bilgileriyle ve tecrübesiyle iş yaptırır. İş tecrübesi 10 yılın altında olan bir işçi formen olamaz , bu işin çekirdeğinden yetişmek ve işi çok güzel bilmek çok önemlidir.

Mühendisler şirketler için gelip geçici elemandır. Ama formenler öyle değildir. Genel olarak başladıkları yerlerden devam ederler. Çünkü formen çalıştığı yeri kaybedince tüm kıdemini kaybeder, üstlerini az tanıyan formen iş yaptıramaz.

Formen mühendisi işinden de eder, kral da eder. Bu arada yeni kanunlara göre usta ve işçi olmak için de sertifika gerekir ama formenliğin böyle bir şeye ihtiyacı yoktur. Formen de devlet gözünde işçi yahut usta olduğundan dolayı bu iki belgeden birine sahip olması gerekir. Maaşlar içinse çalışılan şirkete göre değişkenlik olabilir.

Formen olmak için kendi çevrenizin yanında iş ilanlarını da takip etmeniz yararlı olacaktır. (Kaynak: Nasılolunur.net)

Emlak Mimar