Fonksiyonel dış aydınlatma modelleri

Mavi ışığın muhteşem enerjisi, konsantrasyon ve motivasyona kattığı olumlu etkiler, akşam saatlerine uygun ışık dağılımı ile bahçeler için artık kırmı...

 
 

Dekorasyon

Bahar aylarının gelmesi, yazın müjdelenmesiyle bahçelerin açılış mevsimi başladı. Tertemiz hava, muhteşem oksijen, gün batımı çay keyifleri için fonksiyonel dış aydınlatma modelleri, vitrinlerdeki yerlerini almaya başladı. Müstakil evler, dubleksler, yazlık ve çiftlik evler, apartman ve site bahçeleri gibi tüm yaşam alanlarının bahçelerine uygun tasarlanan aydınlatma modellerinde bu sene, mavi renk tonları çok moda.

Mavi ışığın harikulade enerjisi, konsantrasyon ve motivasyona kattığı pozitif etkilemektedir, akşam saatlerine münasip ışık dağılımı ile bahçeler için artık kırmızılardan- oranjlardan mavilere geçiliyor.

Fonksiyonel dış aydınlatma modelleri - emlakmimar.com

Bahçelerde mavi ışık huzmeleri

Fonksiyonel aydınlatma gereçlerinde, bahçe dizaynları için sivrisinek kovu lambalar tasarlanıyor. Genellikle mor veya mavi olarak tasarlanan sivrisinek- börtü- böcek kovucu cihazlar, aydınlatma modellerine uygulanarak, şık modeller sunulmaya başlandı.
Eskiden abajurlarda, gece lambalarında kullanılan mavi lambalar yeniden güncellendi. Gece uykusu için ideal olan ışık rengi, bahçe ve dış alan aydınlatmaları için de gözler- zihin ve görüş için rahatsız etmeyen formata sahiptir. Gece ışığında gözlerin süzdüğü ışıklar ve ara ara yerleştirilen ışık kümeleri, odaksal bakışa zarar verir niteliktedir.

Gözbebeğinin küçülüp- büyümesi yahut parlak ışıklardan rahatsız olmaması için, soft aydınlatmalar kullanılıyor. İç ortamda kullanılan beyaz, gün ışığı gibi aydınlatma lambaları, gece karanlığında kullanılmaz. Şu nedenle bahçe tasarımlarında; kişilerin vazgeçemediği mavi- yeşil uyumu, akşam ışıklarına uyarlandı.

Fonksiyonel dış aydınlatma modelleri - emlakmimar.com

Bahçelerde en aydınlık tasarımlar

Bombeli lambalar, gezegen görünümünde eğlenceli tasarımlar, meyve ağaçları için rengarenk lambacıklar ya da ardışık zemin lambaları gibi yüzlerce tasarım örneği bulunmaktadır. Bahçe dekoru ve aydınlatma tasarımları, konseptin en ehemmiyetli öğeleridir. Titizlikle dizayn edilen bahçe tasarımlarının gerçek vurgusu, aydınlatma ile yapılmaktadır

Veranda da, kameliyede, balkonda, bahçede aydınlatma hem doğru ışıkla konforlu zaman geçirmenizi sağlamaktadır aynı zamanda dış alanda görüş mesafenizi ayarlamanıza yardım eder. Soft lambalar seçildiği sürece, tasarımlar dilediğiniz gibi değerlendirilebilir. Dizayn ettiğiniz tasarıma göre eğlenceli ve country modeller ile bahçe keyfinize keyif katabilirsiniz.

Fonksiyonel dış aydınlatma modelleri - emlakmimar.com

Bahçe aydınlatmalarında nelere dikkatli olunur?

Fonksiyonel dış aydınlatma modelleri, ayarlanabilir ışık düzeyleri değiştirilebilir 7 renk özelliği, sinek kovucu özelliği, ışık yönü ayarlama gibi özelliklerde donatılabiliyor. Uzaktan kumandalı, ayarlanabilir saatlerde açılma- kapanma gibi ek özelliklerle aydınlatma gereçleri tasarlanıyor. Bahçe konseptlerinde aydınlatma yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Göz sağlığına zarar vermeyecek ışıklar seçilmelidir.
  • Oturma, yemek ve sohbet alanlarında doğru görüş açısını sağlayacak aydınlatma özelliği sağlanmalıdır.
  • Bahçenin yürüme yolu, giriş yolu varsa havuz bölgesi aydınlatılmalıdır.
  • Sulama sistemlerine yakın yerlerde kullanılmamalı, çocukların olduğu bahçelerde bilinçli aydınlatma yapılmalıdır.
  • Oturma alanındaki aydınlatma, küme ışık değil yayılan ışık özelliğinde olmalı ki civar görüş mesafesi sağlanmalıdır.
  • Çit, duvar gibi çevre koruma yapıları var ise yeteli aydınlatma yapılmalı, keyifli zaman geçirilirken, güvenlikte sağlanmalıdır.
  • Yenilenebilir enerjiler kullanılmalı, bahçe aydınlatma gereçleri, gün ışığı enerjisiyle çalışmalıdır.
Emlak Mimar