Evlerinizde balkonunuzu güzelleştirecek öneriler

Evlerde; mutfak, salon, oturma odası, yatak odası veya diğer alanlarda yapıldığı gibi dekorasyon işlemleri balkonlarda da uygulanarak, daha keyifli al...

 
 

Dekorasyon

Türk mimarisinde özellikle apartman dairelerinde, havalandırma ve yaz ayları ile bahar aylarında dinlenme için kullanılacak şekilde inşa edilen balkonlar, kullanıcılar tarafından daha keyifli bir hale getirilmeye çalışılırken, balkonunuzu güzelleştirecek öneriler size bu sonucu elde etme şansı tanıyor. Her Anadolu evinde küçük veya büyük olmak üzere yüksek ihtimalle bir adet balkon bulunurken, bu balkonlar, genellikle çok göz önünde bulunan alanlar oluyor. Bu nedenle, balkonların hem dış görünüşünün daha güzel bir hale getirilmesi hem de balkonu kullanan kişilerin daha keyifli bir kullanım sağlaması için iyi bir dekorasyon yapılması gerekiyor.

Evlerde; mutfak, salon, oturma odası, yatak odası veya diğer alanlarda yapıldığı gibi dekorasyon işlemleri balkonlarda da uygulanarak, daha keyifli alanlar oluşturulabiliyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için balkonunuzu güzelleştirecek önerilerile balkon içerisindeki duvarların, gölgeliklerin, çiçeklendirmenin, konforlu bir görünümün ve aydınlatmanın nasıl yapılacağı hakkında fikirler veriliyor. Örneğin, balkon duvarlarında, sadece basit bir boya uygulaması ya da birkaç adet süsleme ile geçiştirilmesi yerine daha keyifli bir görünüm sağlanabilmesi için raf, aksesuar, saksılar ya da eğlenceli figürler kullanılabiliyor. Özellikle küçük alanlı balkonlarda, duvara montajlı ve açılıp kapanan bir masa uygulaması veya küçük bir çiçeklendirme alanı bulunması, balkonu daha keyifli hale getirebiliyor.Evlerinizde balkonunuzu güzelleştirecek öneriler- emlakmimar.com

Küçük dokunuşlarla balkonunuzu güzelleştirecek öneriler

Balkon alanları, evlerdeki diğer alanlar kadar çok büyük ve çok fazla kullanılan alanlar olmadığı için bu bölgelerde dekorasyon yapılırken, balkonunuzu güzelleştirecek önerilerarasında genellikle küçük ama yaratıcı fikirler bulunuyor. Özellikle balkonların güneş alma açısına ve bulunduğu cepheye göre kullanılacak gölgelikler ve pergole uygulamaları ya da şemsiyeler kullanım alanını daha keyifli bir hale getirebiliyor. Örneğin, çok yoğun güneş alan bir balkonda kullanacağınız şemsiye ya da pergolayı, balkonun renklerine ve binanın renk uyumuna göre tercih ederek, uygun mobilyalarla daha güzel bir görünüm oluşturabiliyorsunuz.

Dış mekan dekorasyonlarında en önemli ayrıntılardan birini oluşturan saksılar ve çiçekler, balkonunuzu güzelleştirecek öneriler arasında en küçük ama faydalı ayrıntılardan birini sağlıyor. Dünyanın her neresine giderseniz gidin, mutlak bir şekilde balkonlarda saksıları görebiliyorsunuz. Saksılar, rengarenk çiçekler ve bitkiler ile balkonlara renk katarken, daha geniş bir balkona sahipseniz, büyük saksılar kullanmanız daha estetik bir görünüm de sağlayabiliyor. Küçük alanlı balkonlarda ise tavandan askılarla aşağıya sarkıtılan küçük saksılar ve duvar ya da korkuluk kenarlarına yerleştirilen küçük saksılar, keyifli ve doğal bir görünüm sağlıyor. Hatta saksı kullanımıyla balkonda bölünmüş alanlar da oluşturabiliyorsunuz.

Konforlu bir alan için balkonunuzu güzelleştirecek öneriler

Özellikle çok büyük bir alana sahip balkonunuz bulunuyorsa, daha konforlu bir kullanım oluşturmak için balkonunuzu güzelleştirecek öneriler sayesinde keyifli bir mekan sağlayabiliyorsunuz. Büyük balkon alanlarında kullanılan mobilyalar, minderler, hamak veya süs havuzları daha güzel bir görünüm oluştururken, bu ayrıntılarla birlikte büyük saksılarında kullanılması doğal bir bahçe ortamı görünümü sağlıyor. Önemli noktalardan birisi de konforu arttıracak ve balkonu daha güzel bir hale getirecek aydınlatma oluyor. Bu noktada bahçe aplikleri, fenerler, mumlar ve dekoratif abajurlar balkonlarda, sakin ve ferah bir aydınlatma sağlayabiliyor.

Eğer, balkonunuz için ekstra bir masraf yaparak dekorasyon uygulayacak bütçeye sahip değilseniz, elinizde bulunan malzemeleri değerlendirerek, balkonunuzda keyifli bir dekorasyon sağlayabiliyorsunuz. Konforlu bir balkon ortamı elde edebilmek için evinizde bulunan saksılar ve çiçek tohumları ile kendi çiçeklerinizi yetiştirirken, çok basit ama kullanılabilir mobilyalarla balkonda keyifli bir ortam oluşturabiliyorsunuz. Balkon dekorasyonu konusunda en ehemmiyetli noktalar ise zemin ve duvarların keyif verecek bir görüntüye kavuşturulması, yaşadığınız kısma göre münasip bitkilerin seçilmesi ve devamlı kullanmak isteyeceğiniz sıcak bir ortamın oluşturulması olarak sıralanıyor.

Emlak Mimar