Evimi satmadan önce tadilat yaptırmalı mıyım?

Banyo ve mutfaklar evlerde en çok tadilat gerektiren yerlerdendir. Eğer küflü alanlar var ise mutlaka elden geçirilerek temizlenmeli. Mutfak dolapları...

 
 

Emlak Rehberi

Evlerini satışa çıkaracak olanlar tadilat yaptırarak ev satış değerlerinin en üst düzeye çıkarılmasını sağlayabilir. Eskiyen kapılar değiştirilebilir ya da rutubetlenen duvarlar boyanarak daha iyi bir görünüm elde edilir. Evimi satmadan önce tadilat yaptırmalı mıyımdiye düşünenler hiç tereddüt yaşamadan gerekli tadilatları yaptırmalı.

Banyo ve mutfak tadilatları ile yeni ev görünümü mümkün!

Banyo ve mutfaklar evlerde en fazla tadilat gerektiren yerlerdendir. Eğer küflü alanlar var ise muhakkak elden geçirilerek temizlenmeli. Mutfak dolapları hayli eski bir görüntüye sahip ise münasip fiyatlı yeni dolaplar satın alınmak suretiyle değiştirilebilir. Eski olmayan dolaplar içerisinde dolap kulpları değiştirilerek daha sağlam bir yapı sağlanabilecek.

Mutfağa girildiğinde hepsinden önce dikkati çeken yerlerden biri tezgahlar. Alıcılar açısından tezgahların temiz görünüme sahip olması gayet önemli. O nedenden dolayı tezgahlarınızın da daha sağlam ve iyi bir görüntüye kavuşturulması için yenilenmesi şart. Banyo duvarları ve mutfak duvarları da boyandığında eviniz çok yeni bir görünüm kazanacak böylece satış değeri de artacaktır.

Dış cephe:Satıcıların sahip oldukları ev eğer müstakil ise dış cephe görünümüne de önem verilmesi gerekiyor. Dış cephe boyası yenilenerek daha iyi bir görünüm sağlanabilir. Bahçeli evi olanların da bahçe düzenlemesinde bulunması alıcıların eve daha fazla ücret ödemesi açısından önemlidir. Fakat apartman dairesinde ikamet edenlerin bu konuda yapabilecekleri çok fazla bir şey yok.

Evi satışa çıkarmadan önce dikkatli olunması gerekenler;

Tadilat konusunda gerekli olan her şeyi yerine getirdikten sonra yaratıcılığınızı devreye sokarak evde bulunan kusurları örtmeniz mümkün.

  • Yasal işlemlere de dikkat edilmesi oldukça önemli bir husus. Sözleşme ve tapu devri gibi konularda titizlikle hareket edilmesi gerekiyor.
  • Bu konuda aydınlatma sisteminin de üst seviyede olması şart. İyi bir aydınlatma sistemi ve avizeler sayesinde ışık almayan odalar daha aydınlık bir görünüme sahip olacaktır.
  • Çek ve senet kullanacaksınız güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Alanında uzman kişilerden bu konuda destek alınabilir.
  • Profesyonel ve güvenilir emlakçılar ile birlikte çalışmanız durumunda; ev için sizi arayan kişiler ile uğraşarak vakit kaybetmek durumunda kalmazsınız.
  • Eğer eviniz güneş almayan bir cephede yer alıyor ise duvarları açık renge boyayarak ferah bir görünüm kazandırabilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra emlakçıların müşteri portföyü daha geniş olacağı için evinizin satılması daha hızlı sonuçlanacaktır.

Evimi satmadan önce tadilat yaptırmalı mıyımdiyenler daha önce evini satışa çıkaran kişiler ile de görüşme sağlayarak tadilat işlemlerinin satış değeri üzerindeki etkisinden emin olabilir. Yapılacak olan ufak tefek tadilat işlemleri evin yepyeni bir görünüm kazanmasını sağlayacak. Temiz bir ev alıcıların her zaman için dikkat ettiği noktalardan biri. Gerek dış cephe gerek iç cephe temizliğine dikkat edilmesi sonucunda beklenenden daha kısa sürede evinizi yüksek satış fiyatları ile elden çıkarabilirsiniz.

Emlak Mimar