Evde bitki yetiştirme

Ne yetiştireceğinize karar verin Evde yenilenebilir bitki yetiştirmeye karar verdiyseniz en popüler şifalı bitkileri şöyle sıralayabiliriz: maydanoz,...

Dekorasyon

Evde bitki yetiştirmeye başlamak salatanıza, makarnanıza 3802 etinize kendi yetiştirdiğiniz bitkilerle lezzet vermek size inanılmaz keyif verecek. Yalnızca birkaç kurala dikkat göstermeniz, bitkilerinizle çokça ilgilenmeniz ve sevgi vermeniz yeterli.

Ne yetiştireceğinize karar verin
Evde yenilenebilir bitki yetiştirmeye karar verdiyseniz en popüler şifalı bitkileri şöyle sıralayabiliriz: maydanoz, nane, roka, reyhan, dereotu, biberiye, kişniş ya da kekik gibi bitkilerdir.
İlk adım
Bitkileri isterseniz tohumdan yetiştirebilirsiniz, isterseniz bir fidanlığa giderek bir fide demeti satın alabilirsiniz. Karar size kalmış. Fide alacaksanız yaprakların yeşil olmasına dikkat edin. Kökleri sarı ya da beyaz olmalı.
Yer seçin
Bitkiler için ışık çok önemlidir. Şifalı bitkilerin her biri farklı ışıktan hoşlanır. Bazı bitkiler sıcak ve nem sever, ama güneş ışığını direk almaları iyi olmaz. Bitkiniz için en iyi yaşam alanını bulana kadar evin içinde farklı yerler deneyebilirsiniz.
Saksı bulun
Bitkinizin yaşayacağı saksının büyüklüğü ya da derinliği önemlidir, ancak eviniz pencereniz ya da balkonunuz için bir dekor olması açısından da bir o kadar önemlidir. Saksıyı odanız için bir tamamlayıcı olarak görebilirsiniz.
Fidanlıklarda ya da ev aksesuarları satan dükkânlarda saksı çeşitlerini bulabileceğiniz gibi evde daha önce bulunan bir kutuyu ya da tenekeyi bir fırça ya da kurdele yardımıyla süsleyerek kendi eseriniz olan bir saksı da yapabilirsiniz.
Yerleştirme
Saksınıza çiçeğinizi konumlandırma sırasında odaklanmanız gereken en önemli noktalar toprak, gübre, su ve sulama sistemidir. Suyu iyi emen ve bitkiyi daha çok besleyen bir toprak türü seçmeniz önerilir. Evde yetiştirilecek bitkilere ait saksıların altında bir delik olması ve o delikten süzülen suların bir saksı altlığında toplanması önemlidir.
Etiketleme
Özellikle tohumdan bitki çıkaracaksanız, fesleğeni reyhandan, maydanozu kekik otundan ayırmak için bir etiketleme yapmanız iyi olur. Etiketleme sistemi elinizin her an bahçenizin üzerinde olduğu izlenimi verir; daha yaratıcı stickerlar kullanıp bu işi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.
Zararlıları tanıyın
Bitkilerinizi haşerelerden koruyabilmeniz için yaprakları çok sık incelemeniz ve problemi büyümeden çözmeniz gerekir. Yapraklardaki renk değişimleri, küçük ısırıklar böcek tırtıl gibi zararlıların habercisidir.
Tetikte olun
Genel olarak korumacı ve gözlemci olun. Bitkiniz neye ihtiyacı olduğunun belirtilerini vermeye çalışır. Yapraklar yeşil ve dolgun ise toprak nemli ise sorun yoktur.
Budama
Yaprakları koparmak ya da budama yapmak sizi üzebilir ama yeni yaprakların çıkmasına ve gelişmesine olanak tanıdığı için gereklidir. Bitki yetiştirmenin en eğlenceli tarafı bakımını yapmaktır.
Çabalarınızın meyvesini yiyin
Taze bitkilerinizi özel tariflerinizde kullanın ve farkı görün. Kendi yetiştirdiğiniz yeşillikleri salataya, pişirdiğiniz ete, rostoya, makarnanın üzerine koymak enfes bir haz almanızı sağlayacaktır.

Emlak Mimar