Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Ev kiralama sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmak istemeyen kimselerin bazı hususlara dikkat gerekiyor. Peki, ev kiralarken nelere dikkat edilmeli?

 
 

Emlak Hukuku

Ev kiralama sürecinde bir sorunla karşılaşmak istemeyen kimselerin bazı hususlara dikkatini açması ve bazı noktaları önceleri araştırması gerekiyor. Araştırma ardından sözleşmeye karar verilmesi durumunda yine sözleşmedeki bazı maddelerin özel olarak konması gerekmekte.

Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli?

1. Evi kiralayacağınız kişinin evin gerçek sahibi olup olmadığını kontrol edin. Tapu kayıtlarından bu bilgilere ulaşmak mümkün. Bazı gayrimenkul işlemlerinde vekil kullanmak mümkün. Bu gibi hallerde, sözleşmeyi imzalayacak kişinin, mal sahibinin yasal vekili olup olmadığını da araştırın.

2. Kiraladığınız ev ile tapuda görülebilen yerin benzer olduğunu muhakkak teyit edin. Çünkü bu konuda bazı sahtekârlıklar yapılıyor. Şurada dikkatinizi açmanız gerekli olan yine tapu kayıtlarına bakarak, kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin uyuşuyor olmasıdır.

3. Apartmanın ortak sosyal donatı alanları, aidatı ve apartman genel kuralları hakkında imkan varsa apartman yöneticisiyle konuşun.

4. Kiralayacağınız konutun depreme dayanıklılığını, bir hasarı olup olmadığını bu konuda gereken testlerin yapılıp yapılmadığını sorgulayın.

Kira sözleşmesindeki önemli yerler:

Ev kiralarken dikkatli olmanız gerekli olan çok önemli noktalardan bir diğeri de kira sözleşmesidir. Kira sözleşmesinde nelere dikkatli olmak gerekmektedir

1 Kira kontratını imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Eğer mal sahibi değilse, yasal bir vekillik durumu araştırmayı ihmal etmeyin.

2- Kira kontratında yer almakta olan adresin doğru olduğundan emin olun. Şurada bina ve daire numarası gibi detaylar çok önemlidir.

3- Kira artış bedelinin hangi devirlerde ödeneceği ve hangi tutarlarda yapılacağını sözleşmede açıkça belirtin.

4- Sözleşmede kiracı ve ev sahibinin ismi soyismi ve TC kimlik numarası gibi ana unsurların tam ve doğru yazılmış olmasına .

5- Kira kontratını ev sahibi ile beraber ve var ise kefiller huzurunda imzalayın. Ek olarak kira sözleşmesinin her sayfasının imzalandığından da emin olun.

6- Kira bedellerinin, mal sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında ödeneceği net bir biçimde sözleşmede belirterek, olabildiğince banka hesabına parayı“kira bedeli” yazarak gönderin. (Havale ve EFT ücreti kiracıya aittir).

7- Depozito veriyorsanız ne için verdiğinizi ve hangi koşullarda geri alınacağını belirtin. Bu konu gayet önemli çünkü en fazla sorun buradan çıkıyor.

8- Kiralanan gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğini ve demirbaşların var olan durumunu anlatan bir madde de ekleyin. Burayı ne kadar detaylı yazarsanız o kadar iyi, çünkü ödediğiniz depozitonun geri alınma ihtimalini bu madde belirliyor.

Emlak Mimar