Ev alırken çıkan masraflar

Ev satın alanlar bu aşamada birçok masrafla yüz yüze gelirler. Ev satın almayı düşünenler için yazıda çıkacak masraflarla ilgili bilgiler verilecektir...

 
 

Emlak Rehberi

Ev satın alır iken hangi masrafları karşılamak gerekmektedir

Ev satın alanlar bu aşamada birçok masrafla yüz yüze gelirler. Ev satın almayı düşünenler için yazıda çıkacak masraflarla ilgili bilgiler verilecektir. Ev alır iken çıkan masraflarnelerdir?

Konut Satın Alımındaki Masraflar

Ev satın alırken çıkacak olan masrafların oldukça çeşitli olduğundan bahsedilebilir. Ev alır iken ödenen masraflarşunlardır:

Evin Bedeli

Ev alımında çıkan masraflardan en başta geleni ev için vereceğiniz paradır. Bankalar kredilerle ev alımlarını birçok birey için kolaylaştırsalar da bu çoğu zaman %100 oranda olmamaktadır. Genelde mortgage kredileri %75 ‘e kadar evin bedelini karşılarlar. Kredi dışarısındaki evin bedeli alıcıdan peşin olarak talep edilmektedir.

Tadilat hakkında Masraflar

Ev alır iken en fazla uğraşılan durumlardan biri sıkıcı tadilat işleri olur. Benzer zamanda masraflı olmaktadırlar. Zaman zaman tadilata nerdeyse evin kendisine ödediğiniz para kadar masraf yapmanız mümkündür. Ev satın almadan önce tadilat masraflarını hesaplamak yararlıdır.

Emlakçı Komisyonu

Bir emlakçıdan ev satın alıyorsanız işlemlerin sonuç kısmında ona da belli bir komisyon ücreti ödersiniz. Genelde bu masraf evin satış bedelinin %3’üne denk gelir

Tapu Harç Masrafı

Gayrimenkul satın alındığı zaman tapu harç ödemesi adı verilen bir masrafın ödenmesi gerekir. Bu da evin satış bedelinin %4’dür ve alıcı-satıcı arasında paylaştırılır. Alıcının payına düşen tapu harç masrafı evin bedelinin %2’sidir. Kimi zamanlarda satıcı ile anlaşmalı olarak bütün bedeli alıcı öder.

Döner Sermaye Masrafı

Devlet, gayrimenkul satışlarından döner sermaye masrafı almaktadır. Bu ücret 162 TL’dir.

Emlak Vergisi

Emlak vergisi, sahip olunan gayrimenkuller için ödenmesi gerekli olan vergi çeşididir. Ev satın aldığınızda, satın alma tarihinizden bir sene sonra konutunuz için emlak vergisi ödeme zorunluluğunuz başlayacaktır.

Çevre Temizlik Vergisi

Ev alır iken masraflar 2018 ile ilgili bir diğer bilinmesi gereken vergi türü de çevre temizlik vergisidir. Satın alınan evin metrekaresine ve içinde yaşayacak olan kişi sayısına göre bu verginin miktarı hesaplanmaktadır.

Ev alır iken çıkan masraflar - emlakmimar.com

Abonelik Masrafları

Ev alır iken ne kadar masrafım olur? diye merak edenler için söylenebilecek bir başka masraf türü de aboneliklerle ilgilidir. Su, elektrik, kombi, doğalgaz için abone olmak gerekmektedir. Doğalgaz aboneliği içlerinden en pahalı olanıdır ve taksitlendirilebilmektedir. Belirtilen aboneliklerin masrafları da ev alırken karşılanmaktadır.

Deprem Sigortası

Konut satın alır iken insanların zorunlu olarak yaptırmaları gerekli olan yalnızca tek bir sigorta bulunur; DASK yani deprem sigortası! Sigorta primleri alınan evlerin metrekare büyüklüğüne ve çeşidine göre farklılaşmaktadır. Masraflar arasında bu sigorta için ödenecek olan primler de yer alır.

Ev alırken çıkan masraflar görüldüğü gibi oldukça farklı türdedir. Ev satın alınırken ödenmesi para miktarı yalnızca evin bedeli değildir. Konut almayı planlayanlar bu masrafların her birini göz önüne almalıdırlar; aksi takdirde beklenenden çok daha fazla sürpriz masraf ile karşılaşıldığında bütçe konusunda sıkıntı yaşanabilmektedir.

Emlak Mimar