Esma Sultan Yalısı

1873 yılında yapılan yalı, Esma Sultan’a hediye edildi. Yalı daha sonra 1990 yılında The Marmara tarafından satın alındı. Restore edilen yalı günümüzde restoran olarak kullanılmaktadır.

 
 

Mimarlık

Esma Sultan Yalısı nerede?

Esma Sultan Yalısı; İstanbul Ortaköy’de bulunur. Yalı adını; I. Abdülhamid'in kızı Esma Sultan'dan almaktadır. Esma Sultan’a yalı verilene kadar Tırnakçı Yalısı olarak bilinmekteydi. Esma Sultan 10 yaşındayken bu yalıya sahip oldu.

Esma Sultan Yalısı’nda neler oldu?

1873-1875 seneler arasında yaptırıldı. Esma Sultan’a hediye edilen yalı, Esma Sultan’ın ölümü ile beraber 1.Abdülhamid’in kız kardeşi Cemile Sultan’a verildi. 1915 senesine dek da Osmanlı Hanedanı mülkiyeti olarak kaldı. Esma Sultan Yalısı, 1918 senesi itibariyle Rum Okulu olarak kullanıldı. Cumhuriyet zamanında tütün fabrikası, depo ve marangoz atölyesi olarak kullanılmaya başlandı.

1920'lerden büyük bir yangın geçirdi ve 1975'e kadar depo olarak kullanılmaya devam etti. 1990’lı senelerde yalı, The Marmara tarafından satın alındı. 2001 senesinde Philip Robert’in projesi doğrultusunda cam ve çelik kullanılarak binanın içi tekrar yapıldı ve yalı, yılın tamamında açık olabilecek biçimde hizmet vermeye başladı.

Esma Sultan Yalısı’nın fiziksel özellikleri nedir?

Taşıyıcı sistem: Yığma – taş

Sağlamlık durumu: Harap

Plan özellikleri: Ayrık nizam, zemin+2 normal katlı kagir yapı

Mimari üslup: Neo-klasik

Mimari: Sarkis Dalyan

Yaptıran: Sultan Abdülaziz

Günümüzdeki kullanımı: Ticari

Mal sahibi: Özel

Esma Sultan Yalısı nasıl yeniden geliştirildi?

The Marmara tarafınsan satın alınınca harabeye dönen bölümleri, aslına uygun halde restore edildi. Proje Müellifleri Mimar Prof.Dr. Haluk Sezgin ve Mimar Philippe Robert tarafından bir yenileme işlemi yapıldı. Orijinal tuğla dış duvarların içine çelik ve cam yapı birleştirildi. Yapıya bar, restaurant ve muhtelif seviyede salon yapıldı. Yapı 2226 metrekarelik bir alan içerisinde yer aldı.

Zemin katı 31,5 m genişliğinde, 27 m uzunluğunda ve 3,80 m yüksekliğindedir. İkinci kat ile birleşen ilk kat 31,5 m genişliğe, 31 m uzunluğa ve 6,80 m yüksekliğe sahiptir. Esma Sultan Yalısı, Marmara Otel zinciri tarafından türlü toplantılar ve konferanslara hizmet vermek amaçlı çalıştırılmakta olup, tarihi atmosfer içerisinde bahçesinde 1.000 kişiye, zemin katında 180 kişiye ve birinci katında 330 kişiye yemekli hizmet vermektedir. Bahçede 3.000 kişiye, zemin katında 300 kişiye ve giriş katında 600 kişiye resepsiyon imkânı vardır.

Toplu taşıma ile Esma Sultan Yalısı’na nasıl gidilir?

Taksim Meydanı’na uzaklığı beş dakika, Atatürk Yeşilköy Havalimanı’na ise 45 dakika uzaklıktadır.

İETT hatları: 25 E Sarıyer-Kabataş, 25 RE Fatih Sultan Mehmet – Kabataş, 22 İstinye İçi – Kabataş, 40 Sarıyer – Taksim, 40 T Sarıyer İçi – Taksim, 42 T Bahçeköy – Taksim.

Metrobüs: 34 Z Zincirlikuyu – Söğütlüçeşme, 34 G Avcılar – Söğütlüçeşme, 34 A Edirnekapı – Söğütlüçeşme.

Emlak Mimar