Eskişehir Satılık Daire Fiyat Analizi

2016 yılının Şubat ayından itibaren elde edilen verilere bakıldığında Eskişehir satılık daire fiyatlarının, metrekare başına bu dönemde 1381 TL gibi b...

 
 

Emlak Rehberi

Kimi zaman artan yönde kimi zaman sabit bir şekilde kimi zaman da hiç değişmeden seyrine devam eden Eskişehir satılık dairefiyatlarının gerilediği uzun zamandır görülmüyordu. Elde edilen son verilere bakıldığında, özellikle son 5 aydır bölgedeki satılık daire fiyatlarının düşüş seyri içinde olduğu tecrübe ediliyor. Öğrencilerin çok sayıda yer aldığı bir şehir olması sebebiyle genellikle Ekim ve Eylül ayları başlarından itibaren yılın ilk aylarına kadar yüksek bir noktada seyredip, ilkbahar ve yaz aylarında daha düşük ilerleyen Eskişehir ortalamalarının, son yıllarda farklı bir profil çizdiği görülüyor.

Eskişehir Satılık Konut fiyatları Ne Kadar Değişti?

2016 yılının Şubat ayından itibaren elde edilen verilere bakıldığında Eskişehir satılık dairefiyatlarının, metrekare başına bu dönemde 1381 TL gibi bir rakamda olduğu görülüyor. Sürekli olarak artış trendi içinde yoluna devam eden fiyatların, 2017 yılının aynı ayı için 1495 TL gibi bir rakama ulaştığı görülüyor. Bir sonraki yıl olan 2018’in Şubat ayına bakıldığında da 1567 TL gibi bir rakamla artışın yıllık bazda devam ettiği görülüyor. Ancak yıllık değişimlere bakarak bir değerlendirme yapmak, kentteki satılık dairelerin son 5 aylık periyotta deneyimlediği düşüşleri gözden görmemeye yol açıyor. Kasım 2017 itibarıyla 1627 TL olan metrekare başına satılık daire fiyatlarının, Aralık ayında 1619 TL’ye düşmesi şaşırtıcı bir sonuç olarak karşılanırken, diğer aylarda sırasıyla Ocak 2018’de 1598, Şubat’ta 1567 TL ve son olarak Mart ayında da 1522 TL’ye kadar düşmüş olması bölgenin cazibesinin ortadan kalktığını gösteren detaylardan oluyor.

Genel bir profil çizildiğinde, yaz aylarında daha düşük artışlarla karşılaşan Eskişehir satılık dairefiyatlarının, bu geldiği noktadan tekrar canlanma yönünde bir hareket yapıp yapmayacağının da önümüzdeki Eylül ve Ekim ayları ile birlikte ortaya çıkacağı bekleniyor. Yeni daire satın almak isteyen kişiler için Eskişehir’de 2018 yılının yaz aylarını değerlendirmek, en iyi tercihlerden biri olabiliyor. Yıllık değişim oranları bakımından Türkiye ortalamasının altında kalan bölgenin, konut yatırımı yapmak isteyen kişiler için iyi bir alternatif olmadığı bu rakamlarla birlikte ortaya çıkıyor.

Eskişehir Satılık Daire Fiyat Analizi - emlakmimar.com

İlçeler Bazında Eskişehir Satılık Ev fiyatları Analizi

Eskişehir’in önde gelen ilçelerinin verilerine ulaşılan çalışmalarda, Eskişehir satılık dairefiyatları ilçeler bazında; Tepebaşı ve Odunpazarı ilçeleri ile ortaya çıkıyor. Eskişehir’in merkez ilçeleri olarak bilinen bu ilçelerde artış oranlarının pozitif yönde olmasına rağmen, Türkiye’de ilgi çeken şehirlerin şehir merkezine yakın ilçeleri ile kıyaslandığında çok küçük yüzdelere sahip olduğu görülüyor. 12 aylık ortalaması bakımından 1632 TL metrekare başına satılık daire fiyatı bulunan Odunpazarı’nın, 2018 yılı Mart ayı itibarıyla 1655 TL ortalamaya yükseldiği görülüyor. Yıllık değişim miktarı bakımından yüzde 6,64’lük bir değişim, bu bölge için beklentilerin altında kalan bir değişim oluyor.

Tepebaşı ilçesi özelinde Eskişehir satılık dairefiyatları incelendiğinde ise 2018 yılı Mart ayında 1501 TL rakamıyla karşılaşılıyor. Yıllık değişim miktarı bakımından yüzde 1,21 gibi son derece düşük bir artışa sahip olan ilçedeki 12 aylık ortalama metrekare başına satılık daire fiyatı ise 1575 olarak ortaya çıkıyor. Tepebaşı’nın ortalamaların altında kalan 2018 yılı Mart ayı fiyatıyla bir düşüş trendi içinde olduğu da söylenebiliyor. Ev satın almak isteyen kişiler için en önemli verilerin başında gelen amortisman değerlerinde Eskişehir 19 yılla, 21 yıllık Türkiye ortalamasının altında kalan yerlerden biri oluyor. Bu rakam Tepebaşı için de 19 yılla sabit kalırken, Odunpazarı için 20 yıl olarak değişmiş görünüyor.

Emlak Mimar