Esenyurt Kiralık Daire Fiyat Analizi

Metrekare kiralama fiyatları kapsamında Esenyurt kiralık daire fiyatları, son 2 yıllık süreçte çok yüksek bir değişim göstermese de son 1 yıllık süreç...

Emlak Rehberi

2008 yılında Büyükçekmece ilçesinden ayrılarak belirli bölgelerin birleştirilmesi sayesinde ilçe haline getirilen Esenyurt, yerleşim açısından Avrupa Yakası’nda en önemli bölgelerden birini oluştururken, Esenyurt kiralık daire fiyatları da hem yükselişte bulunan hem de avantajlı görülen bir konumda yer alıyor. Bu denli tezat bir yaklaşımın oluşması, ilçede kiralık daire fiyatlarının son 2 yıllık süreçte, Mart 2016 döneminde 11 TL metrekare kiralama fiyatı ile görülmesi ve Mart 2018 döneminde 11.93 TL ile yükselişe geçmesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

Metrekare kiralama fiyatları kapsamında Esenyurt kiralık daire fiyatları, son 2 yıllık süreçte çok yüksek bir değişim göstermese de son 1 yıllık süreç içerisinde oluşan bu önemli değişim, aslında ilçenin daha değerli bir hale gelmesinden kaynaklanıyor. İstanbul genelinde belirli bir kaç ilçe ile birlikte en uygun fiyatlı yerleşimlerin sağlanabildiği ilçelerden biri olan Esenyurt, kiralık konut değerleri dahilinde Türkiye ortalaması olan kiralık metrekare fiyatı, yüzde 11,63 değerine göre daha yüksek bir konumda bulunan yüzde 13,51 değerini gösteriyor. Türkiye genelinde kiralık metrekare fiyatı 9 TL civarında bulunurken, Esenyurt ilçesinde bu değer 12 TL’ye ulaşıyor ve ayrıca Türkiye ortalamasında ki 21 yıllık amortisman süresini sağlayan Esenyurt ilçesi, ev sahipleri için de kiralayarak gelir etme noktasında avantaj oluşturuyor.

Esenyurt Kiralık Daire Fiyat Analizi - emlakmimar.com

Esenyurt Kiralık Ev fiyatları Nasıl Bir Etki Sağlıyor?

Esenyurt ilçesi, 44 adet farklı mahalle ile birlikte ilçe genelinde bulunan birçok farklı imkanı bir araya getirdiği için Esenyurt kiralık daire fiyatları, yerleşim açısından birçok mahallede değişik noktalarda görülüyor. Özellikle son yıllarda satılık konut fiyatlarının çok yüksek noktalara ulaştığı ve değerini oldukça arttıran; Ardıçlı, Atatürk, Barbaros Hayrettin Paşa, Cumhuriyet, Mehmet Akif Ersoy, Orhangazi, Saadetdere, Turgut Özal, Yenikent ve Zafer mahalleleri gibi mahalleler, kiralık konut fiyatları için de önemli bir seçenek ve değer oluşturuyor.

Amortisman süresi ve kira fiyatlarında artan değerler göz önüne alındığında,Esenyurt kiralık daire alternatifleri İstanbul’da yerleşim açısından yoğun şekilde tercih edildiği gibi ilçe, yatırımcılar tarafından da sıklıkla tercih edilen bölgelerden biri oluyor. Esenyurt ilçesinde belirli mahallelerde ev sahibi olan insanlar, elde ettikleri kira geliriyle konutun geri dönüşünü ortalama amortisman süresi içerisinde sağlayabildiği için karlı bir duruma geçebiliyor. Sürekli bir şekilde artışa devam eden konut fiyatları ve kiralık fiyatları, ilçede kiralık dairelerin daha değerli bir yatırım haline gelmesini de sağlıyor. İlçe genelinde her mahalle için ayrı bir kiralık konut ortalaması görülürken, tüm mahallelerin ortalaması da göz önünde bulundurulduğunda, ilçede kiralık daire fiyatları ortalama 1000 TL gibi bir değerde seyrediyor.Esenyurt Kiralık Daire Fiyat Analizi - emlakmimar.com

Esenyurt Kiralık Daire Fiyatlarının Semt Dağılımı

44 farklı semtte yerleşimin görüldüğü Esenyurt ilçesinde, Esenyurt kiralık daire fiyatları, 2+1 daireler kıstas alındığında örnek olarak Ardıçılı semtinde 700 TL ile 1650 TL gibi rakamlar arasında değişiyor. İlçede en yüksek konut fiyatları, özellikle Zafer mahallesinde bulunduğu gibi çok yüksek metrekare ölçülerine sahip veya ortalama ölçülerde eşyalı bir kiralık dairenin kiralanması için 3 bin 500 TL gibi bir fiyat talep edilebiliyor. İlçenin önemli yerleşim alanlarından birini oluşturan Cumhuriyet Mahallesi’nde, ortalama bir aile evi için 3 bin TL gibi bir kira fiyatı ödenebiliyor. İlçenin her mahallesinde; yerleşim şartları, üniversite, eğitim kurumları, sağlık kurumları, alışveriş merkezleri, ulaşım imkanları ve nüfusa göre değişen bir yapı görüldüğü için kiralık daire fiyatları da çok uygun ya da çok yüksek noktalarda bulunabiliyor.

Emlak Mimar