Erka Grup, Kağıthane'de 1400 konutluk dönüşüm projesine başladı

Erka Grup, Kağıthane'de 1400 konutluk kentsel dönüşüm projesine başladı. Yüzde 60'ı yeşil alan ayrılan projede 2 oda 1 salon şeklindeki dairelere ağırlık verilecek..

 
 

Projeler

Rusya'da taahhüt işi yaparken 2012 senesinde çıkan Kentsel Dönüşüm Yasası bünyesinde Türkiye'ye dönme kararı alan Erka Grup Yönetim başkanlığı Başkanı Mimar Erol Karagöz, Kağıthane'de 1400 konutluk kentsel dönüşüm projesine başladı.

Türkiye 'de mimarlık okuduktan sonra Rusya'ya gittiğini, bir zaman başka projelerde çalıştıktan sonrada 1999 senesinde Rusya'da Almiş adıyla taahhüt işi yapan kendi şirketini kurduğunu anlatan Karagöz, "Rusya'da yaşarken Türkiye'ye gidip geldiğim dönemlerde havalimanı yolu boyunca gördüğüm çarpık yapılaşmayı hep hayalimde düzeltirdim. 17 sene Rusya'da kaldıktan sonra 2013 senesinde Türkiye'de kentsel dönüşümün alt yapısı hazırlanınca döndüm" diye konuştu. Karagöz, zor olmasına karşın kentsel dönüşümü seçtiklerini aktararak, ailesinin 40 yıldır oturduğu Kağıthane'den işe başladıklarını söyledi. Orada ilk kısımda yatırım değeri 50-60 milyon aralığında farklılaşan 180 konutluk Erka Konsept ve Erka Panorama projeleri ile dönüşüme start verdiklerini belirten Karagöz, bölümde 9 ayrı projede toplam 1400 konutluk kentsel dönüşüm projeleri yapacaklarını söyledi. Karagöz, 9 ayrı projedeki yatırım değerinin ise 550 milyon türk lirası olduğunu açıkladı.

Ağırlık 2 + 1 dairelerde

Projelerde ağırlıkla 75 metrekare ile 95 metrekarelik 2 + 1 dairelere yer verdiklerini anlatan Karagöz, "Projede azda olsa 3 + 1 dairelere yer verdik. Onların satışı tamamlandı. Konsept'te 2 1 daireler beşyüz bin Liradan başlayan ücretlerle satılırken, metrekare satış fiyatları altı bin beşyüz lira olan konutlarımızdan 3 ayda 17 adet konut sattık" dedi. Bu satış adetinden memnun olduklarını anlatan Erol Karagöz, "Her ne kadar durgunluk olsa da, kimselerin standardı yükseldi. Alıştıkları bölümde bu standardı sağlayan tanıdığı bildiği projeler çıkınca da alım yapıyorlar" dedi.

Erken teslimi hedefliyor

Arsasının yüzde 60'ı yeşil alan ayrılan projede her daireye bir kapalı otopark ayırdıklarını aktaran Karagöz, projenin Büyükdere Caddesi ve metroya on dakika yürüme uzaklığında olduğunu söyledi. Karagöz, sözleşmede Haziran 2018 yazdıklarını ama hedeflerinin 180 konutu 2017 nihayetinde teslim etmek olduğunu belirtti. elli bin kişinin yaşadığı mahallede ilk kez kendileri tarafından markalı bir konut projesinin yapıldığını aktaran Karagöz, bunun da satışlarına yansıdığını belirtti. 7 projenin temellerini ise 3 yıl içerisinde atmayı planladıklarını kaydeden Karagöz, "1 sene sonuç kısmında 400 adet konutun inşaatı başlamış olacak" dedi.

Dolar kuru bekleniyor

Dolar kurundaki yükselişten ötürü şahısların alımlarını ertelediklerini belirten Erol Karagöz, "şahısların elinde yastık altında para var. Yalnızca şu anda taleplerini ertelemiş dürümdalar. Lakin bu bir ihtiyaçsa en ideal koşullarda tekrar almak isteyeceklerdir" diye konuştu. Fiyatları beşyüz bin- 550 bin lira arasında olan evlerin bu ortamda dahi satıldığını söyleyen Erol Karagöz, fakat fiyatı altıyüz bin TL ve üstüne çıkan konutlarda satış sıkıntıları olduğunu belirtti. Firma olarak Türkiye şartlarında pek iyi konumda olduklarını söyleyen Karagöz, bu başarıda özkaynaklarının etkili olduğunu anlattı. "Halihazırda devam etmekte olan iki projemizin kaba inşaatında ilerledik. Otopark katlarını tamamlayıp üst katlara çıktık" diyen Erol Karagöz, "Firma olarak ülkemizin geleceğine güveniyoruz. İktisadi darboğazları çokca ülkenin geçmişinde olan dramlar. Bizde kardan fedakarlık yaparak, projelerimizi ertelemeden temkinli bir biçimde büyümeyi sürdüreceğiz" dedi.

Rusya'da 17 sene süresince taahhüt işi yapan Erol Karagöz, kentsel dönüşüm yasası çıkınca Türkiye'ye dönüp aile şirketi Erka Grup'un başına geçti. Karagöz, dönüşüme büyüdüğü bölüm olan Kağıthane'den başladı.

Kağıthaneli olmalarının dönüşüme bu bölgeden başlamalarını sağladığını aktaran Erol Karagöz, hedeflerinin Türkiye genelinde iş yapan birfirma olmakolduğunu söyledi. Bu amaçla Kadıköy'de dönüşüme başladıklarını açıklayan Karagöz, "Kadıköy Suadiye projemizde martta yıkımlara başlayacağız. 36 dairenin olduğu bu kentsel dönüşüm projesini sene sonuna kadar büyük bir kısmını tamamlamış olacağız. Üsküdar'da tepede Salıcak'a yakın bir noktada olan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfının olduğu bölümde bir kentsel dönüşüm projesi yapacaklarını anlatan Karagöz "Burada4-5 katlı binalarve yerel mimarinin hakim olacağı geniş daireli proje yapacağız. Projedeki bütün prosedürlerin tamamlanması durumunda bu sene sonuç kısmında başlamayı hedefliyoruz" dedi.

Dünya

Emlak Mimar