Enerji kimlik belgesi olmazsa ne olur?

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 2 Mayıs itibari ile başlıyor. Peki, enerji kimlik belgesi olmazsa ne olur?

 
 

Sözlük

Enerji kimlik belgesi, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi hakkında bilgilerini içeren belge oluyor.

Binalar için alınması gerekli olan bu belge 2017 Mayıs ayı itibari ile zorunlu oluyor. Enerji kimlik belgesi yapılmış olan incelemeye göre veriliyor. Enerji kimlik belgesinde binanın enerji sınıfı belirleniyor. Enerji kimlik belgesi sınıflandırmaları A’dan G’ye kadar olup; A sınıfı en verimli seviye iken, G sınıfı en düşük verimli seviye oluyor.

EKB için eski binalarda bir sınıf zorunluluğu yoktur. Fakat yeni binalarda minimum C sınıfında olma zorunluluğu bulunmaktadır. Peki, enerji kimlik belgesi olmazsa ne olur?

Enerji kimlik belgesi olmazsa ne olur?

Enerji kimlik belgesi olmazsa bina adına bir ceza kesilmiyor. Lakin Enerji kimlik belgesi olmayan binalar, bu tarihten sonra alınıp satılamıyor. Kiraya verilemiyor. Enerji kimlik belgesi almayan binalar için abonelik işlemleri de yapılmıyor.

Emlak Mimar