Emlak vergisi muafiyeti şartları 2015

Emlak vergisinde ödenecek bedel taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile tespit ediliyor. Vergide sıfır oranlı vergi muafiyeti de bulunuyor. İşte emlak vergisi muafiyeti şartları 2015..

 
 

Sözlük

1319 sayılı yasa gereğince; Emlak vergisi, Türkiye sınırları içinde yer alan bütün taşınmaz mallar için ödeniyor. Vergi ödemesi, taşınmaz mülkün bağlı olduğu belediyeye iki eşit taksit durumunda yapılıyor.

Vergide ödenecek bedel taşınmazın değeri üstünden emlak vergisi oranının hesaplanması ile tespit edilmekte. Bu oranlar, büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi oranları:

Evlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.

İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1 olarak hesaplanıyor.

Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi

Emlak vergisi yasası dahilinde tek mesken sahipleri için vergi muafiyeti bulunmakta. Vergiden muaf olmak için aranan şartlara sahip olunması gerekiyor. Muafiyet için belediyeye bir dilekçe ile müracaat edilmekte

Muafiyetin ilk şartı 200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip olmak ve bunun yanında ek olarak yazlık eve sahip olmamak. Bu şartı yerine getiren aşağıda sıralı vasıflara sahip mesken sahipleri emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.

- Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar

- Emekliler

- Hiçbir geliri olmayanlar

- Şehit yakınları

- Dul ve yetimler

- Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

- Ev hanımları

Emlak Mimar