Emlak Konut ile THY'den 3. havalimanına 10 bin konut geliyor

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ile Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. (THY) 3. havalimanında yeni konut projesine başlıyor...

 
 

Projeler

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ile Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. (THY) 3. havalimanında yeni konut projesine başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün projeyi "3. havalimanına komşu on bin konut geliyor" diyerek müjdelemişti.

Emlak Konut gayrimenkul yatırım ortaklığı bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) THY arsa satışı hakkında açıklama yaptı.

Emlak Konut gayrimenkul yatırım ortaklığı sahip olduğu, İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi, Dursunköy mahallesinde yer almakta olan 3 milyon 639 bin 117 metrekare büyüklüğündeki arsanın yüzde elli hissesi, 312,5 milyon TL+KDV nakit bedelle THY'ye sattı. Emlak Konut , arsalar üstünde THY ile beraber, etaplar durumunda projeler geliştirecek. Proje hem üçüncü havaalanı çalışanlarına satılacak aynı zamanda İstanbuluların oknut ihtiyacını karşılayacak. Projelerden elde edilecek "net kazanç", yüzde 50'si Emlak Konut'a, yüzde 50'si THY'ye ait olmak üzere paylaşılacak.

Emlak Konut ile THY'den 3. havalimanına 10 bin konut geliyor! - emlakmimar.com

Sembolik imza

THY ve Emlak Konut yeni projeye imza attı. THY Genel Müdürlük binasında THY Yönetme heyeti ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum’un da katılımıyla sembolik imza töreni yapıldı.

Emlak Konut GYO'nun THY ile yapacağı dev projenin detayları da toplantıda açıklandı. Dev proje on bin bağımsız birimden meydana gelecek. Projede iki oda 1 salondan 5 oda 1 salona kadar bütün konut çeşitleri yer alacak. Konut fiyatlarının asgari düzeyde olacağı projede ödeme kuralları da makul olacak.

Temeli 29 Ekim'de atılacak

Projenin temeli 29 Ekim 2018 tarihinde atılacak. Etaplar durumunda bina edilecek projenin ilk etabı 16 ay içinde tamamlanacak.

Emlak Konut ile THY'den 3. havalimanına 10 bin konut geliyor! - emlakmimar.com

İstanbul Yeni Havalimanı'na 12 kilometre, Kuzey Marmara Otoyolu'na 11 km mesafede yer almakta olan dev proje Kanal İstanbul, üçüncü havaalanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kesiştiği noktada konumlanıyor.

Emsali düşük olan proje az katlı olarak tasarlanıyor. Zemin + 4 kat olarak planan proje yatay mimariye sahip olacak. Projede kent meydanı, bölüm parkı, eğitim birimleri, dini tesis alanı ve spor yapma alanları yer alacak. Ek olarak arazi içinde millet bahçesine de yer verilecek.

Emlak Konut ile THY'den 3. havalimanına 10 bin konut geliyor! - emlakmimar.com

Öncelik THY çalışanlarının

Projede öncelik THY çalışanlarının olacak. Şirketler projede önceliği THY çalışanlarının konutlarına verecek. İstanbul Yeni Havalimanı çalışanlarına da projeden belli bir kısım ayrılacak.

Projenin planlama çalışmaları 2-3 ay içinde tamamlanacak. Proje, en geç 4-5 senede tamamlanacak.

Emlak Konut GYO'nun KAP açıklaması:

Şirketimiz, sahip olduğu, İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi, Dursunköy mahallesindeki 3.639.117 m2 büyüklüğündeki arsasının %50 hissesini, 312,5 milyon TL+KDV nakit bedelle Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.'ne satmak üzere protokol imzalamıştır.

İlgili protokol çerçevesinde, Şirketimizin arsalar üstünde Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. ile beraber, etaplar durumunda geliştireceği projelerden elde edilecek "net kazanç", %50'si Emlak Konut'a, %50'si Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.'ne ait olmak üzere paylaşılacaktır.

Emlak Mimar