“Emlak balonundan söz etmek mümkün değil”

AB Grup İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, Yeşilköy Polat Otel’de düzenlenen basın sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gel...

 
 

Emlak Rehberi

AB Grup İnşaat’ın Yönetim başkanlığı Başkanı Muhsin Bayrak, “İnşaat sektörü tabiatı itibarıyla arz-talep dengesine dayanıyor. Fiyatlarda bir balon oluşumundan söz etmek mümkün değil” dedi.

AB Grup İnşaat’ın Yönetme heyeti Başkanı Muhsin Bayrak, Yeşilköy Polat Otel’de düzenlenen basın sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda AB Grup İnşaat firması eliyle yapımı tamamlanarak satışa sunulan Güneşli AB Yaşam Evleri Projesini de tanıtan Muhsin Bayrak, “Kendisine bağlı iki yüzden fazla alt sektöre etki ederek ekonominin lokomotifi görevini üstlenen inşaat sektörü, 2013 senesinde yüzde 7.1 büyüme gösterirken, ülke ekonomisi 2013 yılını yüzde 4 büyüme ile kapattı. Malum verilere dayanarak, 2013 senesinde inşaat sektöründeki büyümenin ülke büyümesinin üstünde performans sergilediğini söylemek mümkün” dedi.

İnşaat sektörünün dinamik bir sektör olduğuna değinen Muhsin Bayrak, “Gelişmekte olan ülkemizin ihtiyaçlarına paralel olarak inşaat sektörü de dinamizmini artırarak büyümeye devam etmekte. İnşaat sektörü 2001 senesinde krizin etkisiyle küçülme yaşamış olsa da 2013 senesinde hızlı büyüme gösterdi ve sektörün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içindeki payı 2013 senesinde yüzde 6,0 oldu. İnşaat sektörünün GSMH içerisindeki payı ise takriben yüzde otuz seviyesinde. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Nisan 2014 aylık sektör raporuna göre; inşaat sektörü 2013 senesinde yüzde 7.1 büyüme gösterirken, ülke ekonomisi 2013 yılını yüzde 4 büyüme ile kapattı. Malum verilere dayanarak 2013 senesinde inşaat sektörünün ülke ekonomisinin üstünde bir performans sergilediğini söylemek mümkün. 2013 senesinde inşaat sektörü büyüme oranlarına bakıldığı zaman; ilk çeyrekte yüzde 5.8, ikinci çeyrekte yüzde 7.6, üçüncü çeyrekte yüzde 8.6, son çeyrekte ise yüzde 6.2 büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz” diye konuştu.

Muhsin Bayrak, “Büyüyen ve ihtiyaçları da bu oranda artan türkiyede gelişimin ana eksenini inşaat oluşturuyor. Her ne kadar ülkemizdeki faiz oranları, kredi sınırlaması ve konutta KDV düzenlemesi gibi unsurlar inşaat sektörünü negatif etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıksa da ülkemizdeki hızlı nüfus artışı, kentsel dönüşüm projeleri, üçüncü köprü projesi ile yeni konut proje alanlarının ön plana çıkması ve mütekabiliyet yasası ile yabancıya konut satışında bekleniyor olan artış sektörü hala cazip kılıyor” diye konuştu.

Türkiye’de Konut Stoku Durumu

Türkiye’deki konut stokuyla ilgili konuşan Muhsin Bayrak, “Konut stoğuna dair kesin veriler mevcut olmamakla birlikte, yenisi yapılmasa da Türkiye’ye 1 yıl yetecek konut stokunun olduğu yönünde. Fakat duruma farklı açıdan bakmak gerekirse Türkiye’de konuta olan talep hiçbir zaman bitmez. Her ne kadar Türkiye’de 20 milyonluk bir konut stoku olduğu yönünde veriler olsa da bu yapıların yarısı kaçak ya da deprem, afet bölgesinde yer alıyor. Dolayısıyla inşaat sektörünün konut stoku sebebiyle krizde olduğunu söylemek mümkün değil” dedi.
İllere göre konut satış oranlarına ilişkin de açıklama yapan Muhsin Bayrak, “Konut satışlarında 2014 yılı Şubat ayında İstanbul 17 bin 121 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 20,7) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 9 bin 386 konut satışı (yüzde 11,4) ile Ankara, 5 bin 128 konut satışı (yüzde 6,2) ile İzmir izledi” diye konuştu.

Türkiye’nin Kentsel Dönüşüm Haritası

Muhsin Bayrak, “Kentsel dönüşüm Türkiye’de gayrimenkul ve inşaat sektörünün gelişimi için yeni ve önemli bir unsur olacak. Bu açıdan uygulanabilir bir kentsel dönüşüm stratejisine sahip olunması büyük önem arz ediyor. Ülkemizde kentsel dönüşüm iki yılını doldurdu. Yaklaşık 20 yıllık bir ömrün başında diyebiliriz ve riskli alan açısından bakarsak emekleme aşamasında, riskli yapı açısından
bakarsak koşmaya başladı. Kentsel dönüşümün hedefinde 7 milyon konut ve 25 milyon kişi var. Şu aşamada yaklaşık 450 bin konutu ve 2 milyon kişiyi kapsamına almış durumda” diye konuştu.

“Türkiye’de emlak balonundan söz etmek mümkün değil”

Muhsin Bayrak, “İnşaat sektörü tabiatı itibarıyla arz-talep dengesine dayanıyor. Fiyatlarda bir balon oluşumundan söz edebilmemiz için gayrimenkul piyasalarında enflasyondan arındırılmış reel fiyatların asgari altı çeyrek dönem boyunca sürekli bir biçimde artması (sonrasında benzer halde azalması) ve bu artışın (ve sonrasında yaşanan azalışın) kümülatif olarak yüzde 15’i aşması halinde fiyatlarda “tepe noktasının” oluştuğu ve balon varlığından söz edilebilmektedir. Satılık Konut Fiyat Endeksleri Türkiye geneli verilerine baktığımızda genel geçmektedir, kabul görmüş bu kuralı doğrulayacak nitelikte aşırı bir artıştan söz etmemiz bugün için mümkün değil. Ek olarak bizdeki konut satışlarında bir bölümü peşin bir bölümü da kredi yoluyla ödendiği için Amerika’da inşaat alanında yaşanan balon bizde oluşması mümkün değil” dedi.

“AB Yaşam Evleri büyük ilgi görüyor”

Muhsin Bayrak, “Yüzde yüz yerli ve öz sermayemizle inşaat alanında faaliyet gösteriyoruz. AB Grup İnşaat olarak çoğu zaman kendimize ait araziler üstünde proje geliştiriyoruz. Bu da yaşama geçirdiğimiz projelerde avantajlı metrekare birim ücretleri sağlıyor. Bugüne kadar İstanbul’da çokca projeye imzamızı attık ve AB Yaşam Evleri de bu projelerden yalnızca biri. Güneşli’de yer almakta olan AB Yaşam Evleri, Atatürk havaalanına ve Dünya Ticaret Merkezine yalnızca 4 kilometre, Bakırköy Deniz Otobüslerime 6 kilometre, Mahmutbey TEM gişelerine 4 kilometre ve metrobüs güzergahına ise yalnızca üç kilometre mesafede yer almakta. Hesaplı metrekare fiyatları dikkati çeken 147 evden meydana gelen projede satışa sunduğumuz 1+1’den 7+1 kadar değişik daire tiplerinin yer almakta olduğu AB Yaşam Evleri, konut yatırımı yapmak isteyenlerce büyük ilgi görüyor. Erişilebilir lüks ve konfor ilkesi ile yaşama geçirdiğimiz proje, satışa sunulalı yalnızca birkaç hafta oldu ve nerdeyse dairelerin yüzde 50’si satılmış halde” diye konuştu.

Önümüzdeki zamanda Basın Ekspres ve Nişantaşı’nda hayata geçirecekleri projelere de değinen Muhsin Bayrak, “Kendi lokasyonlarının en iyi projeleri olmaya aday olan projelerimizden biri de 2014 yılının son ayı itibarıyla Nişantaşı’nda başlıyor. Valikonağı caddesinin birinci paralelinde yer almakta olan Nişantaşı projesi, 2 blok 24 konuttan meydana gelmekte. Havaalanına yürüyüş uzaklığında ve 52 dönüm arsa üstüne konumlandırılacak olan Basın Ekspres projesi ise 1100 daire ve beş yıldızlı oteli kapsıyor Basın Ekspres projesinin arsa yatırım bedeli 90 milyon TL” dedi.

Emlak Mimar