Ekskavatör nedir?

Halk arasında ‘kepçe’ de denilen, toprak kazabilen ve kaldırabilen iş makineleridir.

 
 

Sözlük

Ekskavatör özellikleri nedir?

Ekskavatör; toprak kaldırabilen makinelere denir. Bu makineler toprak kazıyabiliyor, çukur açabiliyor. Ekskavatörün tabanında bir “şasi” 3802 çerçeve vardır. Şasi lastik tekerlekler 3802 tırtıllar üstüne monte edilmiştir. Motor ile komuta edilebilmektedir ve bu parça döner bir tabla üstüne oturtulmuştur. Uzun maden kola oturtulmuş kazı makinesinin yer almakta olduğu kola bum denilir. Aşağı yukarı, ileri geri hareket edebilen türlü ekskavatör bulunmaktadır

Ekskavatörler hangi parçalara sahiptir?

Hidrolik ekskavatörlerde dizel motor, hidrolik donanım, hidrolik borular, bum ve kepçe bulunmaktadır. Ek olarak üst şasi ve alt şasi bölgeleri de vardır. Ekskavatörlerde yer almakta olan parçalar şöyledir:

Kepçe, kepçe silindiri, ARM(kol), ARM Silindiri, bum, bum silindiri, cer dişlisi, palet şasesi, istikamet tekeri ve palet pabucu.

Hidrolik ekskavatörler bir dizel motor, hidrolik donanımı, hidrolik boruları, ön ataşman (bum ve kepçe), üst şasi, alt şasi (yürüyüş takımı) den ortaya çıkmaktadır.

Ekskavatör - emlakmimar.com

Ekskavatörlerin parçaları ne işe yarar?

Dalıcı: Kil ve benzeri sıkışık malzemelerde kullanılır. En yüksek dalma kabiliyetine sahip bu parça çalıştığı sürece keskinliği yoktur.

Kısa: Kaya ve benzeri yüksek yüksek koparma gücü gerektiren koşullarda kullanılan kepçe türüdür.

Uzun: Genel amaçlı kullanıma yönelik tüm özellikleri eşit tırnaklara denir.

Aşınma dirençli: Bu kepçe türü kum, çakıl gibi aşındırma özelliği yüksek ortamlarda kullanılır.

Uzun ömürlü tırnaklar: Ekskavatörler için geliştirilmiş olan ARM ilaveli dalıcı tırnaklar, yüksek dalma ve uzun aşınma ömrüne sahiptir.

Döner kepçeli ekskavatör nedir?

Bilhassa inşaat ve maden işlerinde kullanılan döner kepçeli ekskavatör, büyük bir disk üstünde dönen parçalardan oluşur. Uzunluğu 200 metre, yüksekliği ise 100 metredir. 5 senede montajının yapıldığı bu ekskavatör, takriben 100 milyon dolara yapılmaktadır. 13 bin tondan fazla olan ağırlıkları vardır.

Dünyanın en büyük ekskavatörünün özellikleri nedir?

13 bin beşyüz ton ağırlığında olan dünyanın en büyük ekskavatörü 1978 senesinde Almanya Hambach’da kömür madenlerinde kullanılmak üzere üretildi. Bagger 228 diye adlandırılan bu ekskavatör, Hambach kömür madeninde kullanıldıktan sonra Garzweiler madenine taşındı. Bagger 228’in yapımı 5 senede tamamlandı. 240 metre uzunluğunda ve 96 metre yüksekliğindedir. Ağırlığı 45 bin ton olan Bagger 228 gün içerisinde 240.000 ton kömür kazma kapasitesine sahip. Şasi uzunluğu 46 metre uzunluğunda ve herbiri 3,8 metre genişliğinde. Bagger 228, gün içinde 76.500 m3 den fazla hafriyat kaldırabiliyor.

Ünlü ekskavatör üreticisi firmalar hangileridir?

1. Hyundai

2. Cat

3. Komatsu

4. Volvo

5. Sumitomo

6. Fiat

7. Samsung

Ekskavatör - emlakmimar.com

Ekskavatör fiyatları kaç TL'den başlayıp kaç TL'ye çıkıyor?

Ekskavatör fiyatları model ve markalarına göre farklılık göstermektedir. 2013 yılının Yılın ilk ayında güncellenen ekskavatör fiyatları 90 bin lira ile 160 bin lira aralığında değişiyor. Ekskavatör fiyatlarını belirleyen özelliklerinden biri de kaç tonluk olduğudur. Örnek vermek gerekirse; Cummins motorlu 30 tonluk bir ekskavatör 90 bin liradan satıldığı gibi 21 tonluk ekskavatör 70 bin türk lirasından satışa sunulabiliyor.

Ekskavatör operatörü nasıl olunur?

Ekskavatör operatörü, ekskavatörü kullanan dişiye denir. Endüstri Meslek Liselerinin İş Makineleri bölgesinde okuyarak 3802 kamu kurum ve kuruluşların vermiş olduğu meslek eğitim kurslarına gidilerek operatör olunabilir. Ek olarak isteyen bireyler özel taşıt ve sürücü kurslarına gidilerek de ekskavatör operatörlüğü yapabilir.

Emlak Mimar