Duvar Kağıtları ile Bezenmiş Birbirinden Güzel Evler

Genellikle evlerin salonlarında kullanılan duvar kağıtları, farklı özellikleriyle alana derinlik ve aydınlık bir görünüm kazandırabiliyor...

 
 

Dekorasyon

Evlerde dekorasyon yapılırken mobilya, perde ve ışıklandırma seçimlerinin yapılmasından önce duvarların doğru renge sahip olması için duvar kağıtları veyahut boyalar ile estetik bir çalışma yapılmış olması gerekiyor. Duvarlarda kaplama yöntemi ile uygulanan dekoratif kağıtlar, eski zamanlarda boya yerine tercih edilirken, bir dönem kullanımı terk edilmiş olmasına karşın zamanımızda tekrar tercih edilmekte. Kağıtlar, değişik desenlerin oluşturulması ve renk seçeneğinin genişletilmesi için kullanılırken, kaplama önerileri ve çeşitlilik ise dekorasyon için çok alternatif görünüm oluşturuyor.

Duvar Kağıtları İle Bezenmiş Birbirinden Güzel Evler - emlakmimar.com

Çoğunlukla evlerin salonlarında kullanılan duvar kağıtları, değişik özellikleriyle alana derinlik ve aydınlık görünüm kazandırabiliyor. Bu neden ile kaplama için kullanılacak kağıtların seçilmesinden önce salon veyahut diğer bölümlerde alan ölçülerinin ve ışık alma gibi özelliklerin iyi bir biçimde hesap edilmesi gerekiyor. Bundan dolayı kağıt kaplama işlemi nihayetinde istenen perspektif oluşturularak, hem alanla bütünleşen aynı zamanda istenen estetiği sağlayan sonuçlar elde edilebiliyor.

Duvar Kağıtları İle Bezenmiş Birbirinden Güzel Evler - emlakmimar.com

Salonlar İçin Duvar Kağıtları Uygulaması Örnekleri

Evlerin özel olarak salon bölümleri, bütün gün vakit geçirilen alanlar olduğundan dolayı bu bölümlerde duvar kağıtları uygulanarak, daha hareketli ve ayrıntılı olarak görüntü oluşturan alanlar elde edilebiliyor. Örnek verilecek olursa, krem zemin üstünde siyah desenler bulunduran bir kağıdın dekorasyonda seçilip, bütün duvarlar yerine iki duvarda kullanım sağlanarak ve uyumlu mobilyalar ile perdeler seçilerek, renk uyumları oluşturan bir salon elde edilebiliyor. Soft renkler ile tercih edilmiş salon mobilyaları için yine benzer tonlarda kağıt uygulaması yapılarak, dekorasyonda uyum sağlanabiliyor. Hareketli bir salon dekorasyonu için kağıt tercihi yapılırken, bilhassa çiçek desenleri içeren kağıtlar, açık renk koltuk ve aksesuarlar ile uyum oluşturuyor.

Duvar Kağıtları İle Bezenmiş Birbirinden Güzel Evler - emlakmimar.com

Salonlarda seçilecek duvar kağıtları, alanın ölçüsüne uygun halde gereken perspektifi yakalamak için zarif desenlerde kullanıldığı zaman, daha sade ve ferah görünüm oluşturulabiliyor. Bütünüyle kağıtlarla kaplı olan bir duvar, daha dar ve basık bir alan oluşturabileceği için bazı dekorasyon örneklerinde, duvarın belli bir bölümüne kadar kaplama yapıldıktan sonra kalan kısımlarında uyumlu bir renkte boya çalışması da yapılabilmektedir. Mimarisi klasik ölçülerin ve şekillerin dışına çıkan salonlarda daha orijinal fikirler kullanarak görünüşü değiştirmek için kağıtlar, her duvar için ayrı bir desen ve renk ile seçilerek göz alıcı bir estetik dekorasyon sağlanabiliyor.

Üç Boyutlu Duvar Kağıtları ile Dekorasyon Örnekleri

Yakın zamanımızda gelişen teknolojinin sunmuş olduğu üç boyut zenginliği, özel olarak dijital ortamlarda değişiklik yaratırken, duvar kağıtları üstünde de üç boyutlu görsellerin oluşturulmasıyla salon ve oturma odası dekorasyonlarında da derinlik sağlanabiliyor. Üç boyutlu derinliğe sahip olan bir orman görüntüsü 3802 dünyanın belli yerlerinden Eyfel Kulesi, Pisa Kulesi 3802 İstanbul manzarası içeren üç boyutlu kağıtlar, salon dekorasyonlarının yapılmasında hem keyifli aynı zamanda özel görüntü sağlıyor. Dekoratif ürünler olarak tercih edilen bu kağıtlar, özel olarak salonlarda alabildiğine geniş bir boşluk oluşturan duvarlarda kullanılmış olduğu zaman, mobilyalar ve TV üniteleri gibi tercihler ile beraber çok çok geniş bir alan algısı oluşturulabiliyor.

Duvar Kağıtları İle Bezenmiş Birbirinden Güzel Evler - emlakmimar.com

Dünyanın hemen hemen her yerinde duvarlarda kaplama uygulanırken üç boyutlu kağıtların kullanılması, yalnızca evlerde değil oteller, lüks restoranlar, kafeteryalar ve ayrıca bazen iş yerlerinde dahi tercih edilebiliyor. Derinlik algısını arttırmak ve mekanın daha büyük bir görüntüye sahip olmasını sağlamak için işletme sahipleri, kağıt kaplamayı tercih ederek, bu etkiyi sağlayabiliyor. Bilhassa evlerde, bir duvarda üç boyutlu kaplamalar tercih edilirken, diğer duvarlarda değişik desenler ya da tek renk ile tercih edilen kaplamalar biri birileri ile birleştirilerek, evin bütün dekorasyonunda istenen sonuç oluşturulabiliyor.

Emlak Mimar