Dumankaya’da çalışan memnuniyeti arttı

Gayrimenkul, otomotiv, sigorta gibi sektörlerde faaliyet gösteren Dumankaya Grubu 5 yıldır inşaat sektöründeki personeliyle gerçekleştirdiği çalışan m...

 
 

Projeler

Dumankaya Grubu’nun 2013 senesi çalışan memnuniyeti anketi sonuçlarına göre, çalışan memnuniyeti oranı geçen seneye göre artarak yüzde 70,2’den yüzde 70,6’ya çıktı.

Gayrimenkul, otomotiv, sigorta gibi sektörlerde faaliyet gösteren Dumankaya Grubu 5 yıldır inşaat sektöründeki personeliyle gerçekleştirdiği çalışan memnuniyeti anketine bu sene grup şirketlerini de dâhil ederek anketin kapsamını genişletti. Dumankaya İnşaat çalışanlarının yanında Athletic-O Spor Kulübü, Dumankaya Pusula, Dumankaya Sigorta ve Dumankaya Toyota gibi grup şirketlerinin de katıldığı anket sonuçlarına göre, çalışan memnuniyeti oranı geçen seneye göre artarak yüzde 70,2’den yüzde 70,6’ya çıktı.

Dumankaya İnşaat, çalışanlarının şirket yönetimi, performans yönetimi yetkilendirme, maaş ve sosyal haklar, takım çalışması, iş tatmini, fiziki şartlar, müşteri odaklılık gibi başlıklarda yapılmış olan ankete verdikleri yanıtlar üstünden meydana gelen sonuçları analiz ederek sürdürülebilir bir çalışan memnuniyeti elde etmeyi hedefliyor.

Memnuniyet anketinin sonuçlarına göre; şirketin, kendilerinin iş güvenliğini sağladığını düşünen Dumankaya çalışanları ayrıca, diğer şirketlerle karşılaştırıldığında Dumankaya’yı çalışmak için ideal bir şirket olarak düşünüyor. Anket sonuçlarına göre, Dumankaya Grubu’nu çalışmak için tavsiye ederim diyen Dumankaya personeli, bugün iş arayışına girsem yine Dumankaya’da çalışmayı seçerdim, diyor.
Şirket yönetimi, performans yönetimi ve yetkilendirme ve fiziksel koşullar kategorilerinde de yüksek başarı oranları yakalayan Dumankaya Grubu’nun personelinin bu kategorilerdeki fikir birliği de oldukça yüksek.

İnsan kaynakları ve iç iletişim stratejilerinin belirlenmesinde memnuniyet anketinin öneminin büyük olduğuna dikkati çeken Dumankaya İnşaat Yönetim başkanlığı Başkanı Uğur Dumankaya, konu hakkında şunları söyledi. “Şirket olarak büyük önem verdiğimiz çalışan memnuniyeti anketini 5 yıldır sürdürüyoruz ve bu süreç boyunca aldığımız sonuçları değerlendiriyor kendimizi sonuçlara göre yeniliyor ve ilerletiyoruz. 5 sene süresince çıkan sonuçlardan hayli memnunuz. Son günlerde müşteri memnuniyetini oluşturmak ve sürdürmek kadar çalışan memnuniyetine değer vermek de önemli. Dışarıda güçlü olmak için, önce içeride güçlü olmak, takım ruhunu hissetmek gerekmektedir. Biz de Dumankaya olarak bu bakış açısını benimsedik. Çalışanın memnun olmasının iş performansını arttırdığı yadsınamaz bir gerçektir. İnsan Kaynakları politikamız da çalışanlarımızın bilgi, beceri, uyum, motivasyon ve tatmin düzeylerinin yükseltilmesini ilke edinmiş, bunların gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlamış ve devamlı kendini yenilemeyi amaç edinmiştir. Bizlerle beraber o işe kafa yoran ve kendini işe adamış arkadaşlarımızla, hem daha yenilikçi ve etkili, aynı zamanda daha pozitif sonuçlar elde ediyoruz. Dumankaya İnşaat olarak yenilikçi, dinamik ve sağlam yapımızı bu nitelikli iş gücü kaynağımıza borçluyuz” dedi.

Emlak Mimar