Devremülk miras ile geçer mi?

Devremülk, mesken olarak kayıtlarda yer alan bir gayrimenkulün yılın belirli dönemlerinde belirli kişilerin kullanması esasına dayanan bir sistemdir....

 
 

Emlak Rehberi

Son dönemde özellikle termal turizmin piyasaya kazandırdığı hareketliliğin içinde devremülk sisteminin de yer aldığını söylemek mümkün. Sizler için bu yazımızda devremülk miras ile geçmektedir miya da var olan hak başkasına devredilir mi gibi çok sorulan sorulara yanıt vereceğiz.

Devremülk kullanım esasları

Devremülk, mesken olarak kayıtlarda yer almakta olan bir gayrimenkulün yılın belli devirlerinde belli kimselerin kullanması esasına dayanan bir sistemdir. 6502 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile sınırları çizilmiş olan bu sistem, katlı 3802 müstakil meskenleri içerebilir. Yani iş yeri, arsa ve tarla gibi taşınmazlar bu uygulamaya dahil değildir.

  • Uygulamada bu 15 günlük süreyi içerir ve mülkün ortak sahiplerinden her biri en az bu süre kadar kullanma hakkında sahip olur.
  • Devremülkün ortak sahipleri, kendilerinde olan kullanım süresinden fegarat etme ya da bunu başkasına devretme hakkına sahiptir.
  • Devremülk kavramı, kanunda 52 haftalık bir yılda en az 2 haftanın bir kişiye ayrılmış olmasını zorunlu kılar.
  • Daha fazla süre kalmak isteyen kullanıcılar 15 günlük sürelerle yükselen bir konaklama takvimine hazır olmalıdır. (30, 45, 60 gün gibi)

Devremülk miras ile geçmektedir midiye soruluyorsa son maddeden yola çıkarak yanıt bulunabilir. Kişi, sahip olduğu gayrimenkulün niteliklerini ve süresini içeren tapuyu varislerine bırakabilir. Normal bir gayrimenkulün pay edilişindeki eşitlik ilkeleri bu süreli sahiplik için de geçerlidir.

Örnek verirsek bir devremülk sahibi vefat etmişse o sene ki hakkından kanuni varisleri yani birince dereceden yakınları yararlanabilirler. Vefat eden kişi eğer tersi bir hal belirtmemişse 3802 ortada açık bir vasiyetname bulunmuyorsa, gayrimenkulün senelik konaklama süresinden tüm mirasçılar eşit olarak yararlanabilir. Yani 3 mirasçı olduğunu ve devremülk tapusunda senelik 15 gün kullanım hakkı verildiğini varsayarsak, her bir mirasçının beşer gün konaklama hakkı olabilecektir

Devremülk alır iken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Eğer bir devremülk almayı düşünüyor iseniz öncelikle o bölgenin sizin için en iyi tatil mekanı olduğundan emin olmanız gerekecektir. Uzun seneler benzer standartlarda tatil yapmaya hazırsanız bu adımı atmanızda yarar var.

Konfor ve detaylar:Devremülk satın alırken mümkün bir maketten ya da sanal turlardan değil de bizzat edinilen bir tecrübeden faydalanmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede tesisteki özellikleri daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Devremülkler genel olarak bir tesis mantığında işletilirler ve sundukları bazı hizmetler vardır. Lakin sezonluk faaliyet gösteren tesislerde her hizmet yılın tüm aylarını kapsamaz. O yüzden sizin satın almayı düşündüğünüz dönemin sahip olacağı nitelikleri iyi tayin etmelisiniz.

Kimden satın aldığınıza dikkat:Mümkünse bilindik ve bu konuda referansı olan firmalardan şaşmayın. Ayrıca devre tatil sözleşmelerini devremülk tapusu olarak göstermeye çalışan piyasa uyanıklarından da sakının.

Emlak Mimar