Devremülk özellikleri

Devremülkler konut formatında fakat rahat kullanıma uygun olmalıdır. Demirbaş eşyalar ile eksiksiz bir ev formatı oluşturulurken, patik ve kısa süreli...

 
 

Emlak Rehberi

Devremülkler, konut kullanımına elverişli yapıların, müşterek yapı sisteminde yılın belirli dönemlerine göre kullanılmasıdır. Devre tatil veya devre mülk olarak adlandırılan sistemlerde genellikle, tatil konseptlerine göre uyarlama yapılır. Denize yakın bölgelerde yahut termal bölgelerde yapılan devremülk sistemleri ile dönem kullanımına göre hisse satılır. Her tesis,devremülk özelliklerive kullanım özelliklerine göre dizayn edilir

Devremülk özellikleri nasıl olmalıdır?

Devremülkler konut formatında ama rahat kullanıma münasip olmalıdır. Demirbaş eşyalar ile eksiksiz bir ev formatı oluşturulurken, patik ve kısa süreli konaklamaya uygun biçimde tasarlanmalıdır. Devremülklerde bilhassa ortak sosyal donatı alanları ve etkinlik alanları olur. Her sistem, tesis özelliklerine göre ve her üyeye satın aldığı dönem kullanım süresine göre hizmet sunar.

Devremülk özellikleri nasıl olmalıdır konusunda; kategori olarak özellik eklemesi yapılmalıdır. Devremülk çeşitleri;

  • Termal devremülkler:Genellikle şifalı termal bölgelerde kurulan devre mülk tesislerinde, hama, sauna, fin hamamı, termal havuzlar, spa ve masaj salonları olmalıdır. Otel veya devre mülk villa konseptinde hizmet veren sitelerde; kadınlara ve erkekler ayrı yapılmış termal yüzme havuzları, sağlık merkezleri mutlaka olmalıdır.

Termal devremülk sistemlerinde tesisin kalite ve kapasitesine göre çamur banyosu alanları, termal terapi banyoları, 7/ 24 kesintisiz sıcak su hizmeti gibi ek donatılar olmalıdır.

  • Yazlık devremülkler: Denize sıfır villalar, deniz manzaralı veya deniz kıyısında devre mülk sistemleri, özel plajlı, muhafazakar yazlık devre mülkler, tesis kapasitesine göre farklı özellikler sunmalıdır.

Örnek verirsek açık yüzme havuzu, devremülklerde olması gerekli olan özelliklerden biridir. Büyük kapasiteli devremülklerde açık ve kapalı yüzme havuzları, olimpik havuzlar, futbol ve basketbol sahaları, tenis kortlar, spor ve fitness salonları bulunmaktadır. Aile formatında hizmet veren devre mülklerde aqua parklar, aranan özellikler arasındadır.

  • Doğa manzaralı devremülkler: genellikle ormanların, tertemiz doğanın ve muhteşem bahçelerin olduğu alanlarda, göl kıyısında, nehir manzarasında kurulan devre mülk sistemleridir.

Devremülk tesislerinde kişi kapasitesine göre daire dizaynı yapılmaktadır. Yatak odası, salon, mutfak, banyo gibi alanlar kesinlikle bulunmalıdır. Klimalar, ısıtma ve soğutma sistemleri, mutfak gereçleri, kesintisiz sıcak su hizmeti muhakkak olmalıdır. Termal devre mülklerde odalarda küvet, termal su servisi muhakkak olmalıdır.

Devremülk sistem çeşitleri

Devre tatil, devre mülk 3802 uzun bir zaman tatil hizmeti, devremülk sistem türlerine dahildir. Devremülkler genelde büyük işletmeler ve tesislerde sunulan hizmetlerdir. Sistem çeşitleri şu şekildedir;

  • Yazlık devremülk sistemi
  • Devremülk daire sistemi
  • Otel devremülk sistemi
  • Villa, konak sistemi
  • Tatil köyü sistemi

Gibi farklı seçeneklerde devremülk sistemleri bulunuyor. Devremülk özellikleri, sistemlerin sunduğu konsept özelliklerine göre uygulanır. Bazı firmalarda sadece konutun satışı ve kullanım hakkı sunulurken bazılarında tesis formatıyla hizmet verilir. Örneğin otel devremülklerinde otelin tüm hizmetlerinden ve etkinliklerinden yararlanma sağlanır. Özellikle termal bölgelerde tatil köyü ve otel konsepti uygulanır.

Emlak Mimar