DASK yaptırmamanın cezası var mı?

DASK deprem sigortası kapsamında bulunan gayrimenkuller için DASK, depremden sonra meydana gelen maddi zararların teminatı için isteniyor. Peki, DASK yaptırmamanın cezası var mı?

 
 

Sözlük

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelmekte olan yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının direkt neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılıyor.

Bu sigorta senelik olarak düzenleniyor. Yıl sonuç kısmında sigorta poliçesinin yenilenmesi gerekiyor. Yenilemelerde DASK poliçe bedelinde birtakım indirimler yapılabilmekte

DASK için ödenmesi gerekli olan bedel, taşınmazın türüne ve büyüklüğüne göre değişebiliyor. Peki, DASK yaptırmamanın cezası var mı? DASK yaptırmamanın cezası nedir?

DASK yaptırmamanın cezası

Zorunlu deprem sigortası olan DASK poliçesini yaptırmayan ev sahiplerine bir ceza uygulanmıyor. Fakat bazı işlemlerin yapılmış olması DASK poliçesine bağlanıyor.

Örnek verilecek olursa DASK sigortası olmadan taşınmaz mal hakkında bir alım satım 3802 kiralama gibi tasarruf işlemleri yapılamıyor. Lakin bu sigortanın yapılmış olması durumunda kiralama ve alım satım işlemleri gerçekleşebiliyor.

Eve veyahut işyerine DASK poliçesi yaptırmak için, bu sigortayı düzenleyen en yakın sigorta acentesine veyahut banka şubesine gereken belgelerle gitmeniz gerekiyor.

Emlak Mimar