DASK’ın ödeme gücü 11 milyar lirayı aştı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, DASK’ın bir depremde toplam hasar ödeme gücünün, reasürans koruması, afet...

 
 

Emlak Rehberi

DASK Yönetme idaresi Başkanı Yazıcı, “DASK’ın bir depremde toplam hasar ödeme gücü, reasürans koruması, afet bonosu ve kendi öz kaynakları ile beraber 11 milyar lirayı aştı” dedi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, DASK’ın bir depremde toplam hasar ödeme gücünün, reasürans koruması, afet bonosu ve kendi öz kaynakları ile birlikte 11 milyar lirayı aştığını belirtti. Yazıcı, Türkiye’de meydana gelebilecek büyük bir deprem durumunda, DASK’ın hasar ödemeleri 800 milyon avroyu aşarsa devlet desteğinin devreye gireceğini de kaydetti.

DASK’tan yapılan açıklamaya göre, kurum, olası bir hasar yapıcı depreme karşı devletin de desteğini arkasına alarak reasürans korumasını artırdı. Büyük depremlerdeki hasar ödemelerinin 235 milyon avrosunu reasürans programı kapsamında devlet karşılayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Selamet Yazıcı, DASK’ın bir depremde toplam hasar ödeme gücünün, reasürans koruması, afet bonosu ve kendi öz kaynakları ile birlikte 11 milyar lirayı aştığını vurguladı.

Zorunlu deprem sigortası poliçe sayısının son dönemde çok hızlı bir şekilde arttığına dikkati çeken Yazıcı, şu bilgileri verdi:

“DASK da sigortalılık oranındaki yükselmeyle paralel olar22 Ocak 2014 11:15ak artan yükümlülüklerini karşılayabilmek için 2014 yılı programında piyasalardan daha fazla reasürans koruması istedi. Uluslararası piyasalardan sağlanan reasürans korumasını bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında artırmış olmakla birlikte istenen en üst güvenlik seviyesini sağlamak için devletin sınırlı oranda desteğini de talep ettik. Risk transferi ve koruma programında kaynak çeşitlendirmesi ve kalitesi bizim için öncelikli bir hedef. Afet Sigortaları Kanunu’nun 8. maddesine istinaden kurumumuza devlet tarafından sağlanan hasar fazlası reasürans desteği bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca DASK ve zorunlu deprem sigortasına verilen önemin de bir göstergesidir.”

Yüksek poliçe artışı devlet desteğini getirdi

Afet Sigortaları Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 18 Ağustos 2012’den sonra zorunlu deprem sigortası poliçelerinde yaşanan yüksek artış sebebiyle kapasite ihtiyacının bir yılda 1 milyar avro arttığını aktaran Yazıcı, “Devlet tarafından sağlanan reasürans desteğinin getirdiği güven sayesinde, uluslararası piyasalardan ilave kapasitenin uygun şartlarla sağlanması mümkün olmuştur. Dünyanın sayılı büyük programları arasında yer alan 2014 yılı reasürans programımızın başarıyla oluşturulmasında ve tamamlanmasında bu destek önemli faktörlerden biri oldu” ifadelerini kullandı.

Yazıcı, benzer desteklerin Japonya, Tayvan ve Yeni Zelanda gibi deprem ülkelerinde de sağlandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Hazine tarafından sağlanan 235 milyon avro reasürans desteği, olağan koşullarda nakdi para transferini içermemektedir. Bu destek, ülkemizde meydana gelebilecek büyük bir deprem durumunda, DASK’ın hasar ödemeleri 800 milyon avroyu aşarsa devreye girecek ve bu tutarın üzerindeki ödemelere diğer reasürans şirketleri ile birlikte devlet yüzde 10 oranında iştirak edecek. Devletin toplam sorumluluğu hiçbir şekilde 235 milyon avroyu aşmayacak. Bu destek karşılığında DASK da devlet hazinesine reasürans şirketlerine ödediği fiyattan ödeme gerçekleştirecek.”

Emlak Mimar