Dünyanın en ilginç ev tasarımları

Dünyanın birçok farklı ülkesinde de Türkiye’deki yapılara benzer bir şekilde çok eski tarihlerde inşa edilmiş veya günümüzde kullanılan farklı ev tasa...

 
 

Blog

Dünyanın birçok ülkesinde, doğal alanların özelliklerine veya inşaat yapılan bölgenin ölçülerine uygun olarak farklı ev tasarımları kullanılması ile mimari çeşitlilik oluşturuluyor. Mimarlık, dünyanın en eski mesleklerinden biri olarak eski medeniyetlerin yapılarını şekillendirirken, günümüz toplumlarının yerleşim ve yaşam alanlarını da şekillendiriyor. Örneğin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul, Rumeli ve Anadolu’nun her vilayetinde, kentin inşaat malzemeleri imkanına ve iklim yapısına göre farklı konutlar inşa edildiği görülüyor. Bu konutlarda yapılan tasarımlar; kimi zaman bazalt taşı, kimi zaman kara taş, kimi zaman kerpiç, kimi zaman ise ahşap ile oluşturulurken çoğunlukla eski dönem mimari yapıları, günümüze kadar ulaşmayı başarıyor.

Dünyanın birçok farklı ülkesinde de Türkiye’deki yapılara benzer bir şekilde çok eski tarihlerde inşa edilmiş veya günümüzde kullanılan farklı ev tasarımları bulunuyor. Bu tasarımlar, hem görüntüleriyle hem de kullanım yapıları ile ilgi çekici bir durum oluşturuyor. Örneğin, Portekiz Guimareas bölgesinde inşa edilmiş taş evler veya Meksika’da ayakkabı şeklinde dizayn edilmiş bir ev, ilgi çekici bir yapı oluşturuyor. Dünya genelinde özellikle internetin sunmuş olduğu yaygın bilgi ağı, Polonya ya da Avusturya’da inşa edilmiş deniz kabuğu ya da ters dönmüş bina gibi ev projelerinin insanlara ulaşmasını sağlıyor.Dünyanın en ilginç ev tasarımları - emlakmimar.com

Dünyanın dört köşesinden şaşırtıcı ev tasarımları

Dünyada bilinen 250’ye yakın ülkede her ülkenin yapısına uygun ve yaşam şekillerine göre şekillenen ev tasarımları sağlanıyor. Örneğin, Afrika kıtasında bir ülkede evin mimari projesi, sıcak iklimlere göre planlanırken, Kuzey Amerika bölgesinde çok soğuk iklimlerde taş ve ahşabın beraber kullanılması ile mimari projeler oluşturuluyor. Bu konuda eski zamanlarda şerbetçi otu mayası yapmak için kullanılan mayahaneler, günümüzde İngiltere’de ev olarak kullanılabiliyor. Vietnam’da tamamen doğal malzemelerden inşa edilen evler gibi yine Avrupa’nın farklı bölgelerinde sadece ahşap ile inşa edilen evler de bulunuyor.

Dünyanın her köşesinde ev tasarımları insanların yaşamak istedikleri dünyayı şekillendirirken, aynı zamanda da hayal güçlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Çünkü kendine ait olan bir arsada ev inşa etmek isteyen bir kişi, klasiğin dışına çıkarak kendine has ve görülmemiş bir mimari proje uygulamayı isteyebiliyor. Örneğin, Kanada’da inşa edilmiş olan Habitat Housing Complex veya Prag kentinde inşa edilmiş olan Dancing House bu noktada örnek oluşturuyor. Evin mimarisinin çok aykırı bir noktaya ulaştırılması ve dış görünüşünün insanlarda şaşırtıcı bir etki yaratması için hem mühendisler hem mimarlar hem de arsa sahipleri, çok yüksek bir hayal gücü kullanarak inşaat çalışmaları gerçekleştirebiliyor.

Türkiye’den ilgi çekici ev tasarımları

Dünyada son yıllarda oluşturulan ev tasarımları gibi ülkemizde de yapı projeleri için çok büyük farklılıklar oluşturan tasarımlar hazırlanabiliyor. Özellikle müstakil konutlarda mimari özgürlüğün elde edilmesi ile birlikte Türkiye’nin birçok kentinde eski dönem mimarisine benzer ve günümüz modern mimarisi ile birleşen yapılar oluşturulabiliyor. Örneğin, Ankara’da yer alan elektik mimari ile inşa edilmiş yapılar gibi Bodrum’da geleneksellik ve modernizmle birleştirilmiş yapılar, bu konuda örnek sağlıyor. Kuzey Avrupa kentlerinde görebileceğiniz şekilde manzarası ve doğası ile kendine has bir yapıya sahip olan evleri, Bodrum’da da görebiliyorsunuz. Öyle ki Bodrum, Kuşadası veya Çeşme gibi kentlerde eski zamanların mimari yapılarını gölgede bırakan modern mimariler ile inşa edilmiş çok orijinal evlere rastlayabiliyorsunuz. Türkiye’de birçok kentte, eski zamanlarda tercih edilen ahşap yapılara çok daha farklı bir soluk katan ev yapılarını, Karadeniz Bölgesi’nde veya İç Anadolu Bölgesi’nde görebiliyorsunuz. Özellikle, son yıllarda Türkiye’de mimari tasarımlarda büyük bir zenginlik sağlanmaya devam ediliyor.

Emlak Mimar