Dünyanın en güzel ağaç evleri

Ağaç evler bulundukları yer itibarıyla da dünyanın en huzurlu yerleri...

 
 

Blog

Televizyonda izlediği Amerikan filmleri ile büyümüş bir kuşaktan bugünün yeni nesillerine kadar herkes için güzel ağaç evler, bir hayal olmayı başarıyor. Kimileri için bazı küçük amatör denemelerle bir hayal olmasının ötesine geçen ağaç evlerin, sadece başarılı şekilde yapılmış olanlarını yakından görmek bile insanın içini huzurla doldurmaya yetiyor. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye’de daha çok Karadeniz Bölgesi’nin çeşitli yerlerinde birer küçük model olarak bulunduğu söylenebilecek olan ağaç evlerin, dünyada bazı noktalarda yaygın bir şekilde kullanıldığı da biliniyor.

Dünyanın en güzel ağaç evleri - emlakmimar.com

Güzel ağaç evler dünyada nerelerde bulunuyor?

Görünüşleri ile oldukça estetik bir yapıya sahip olan ve ağacın doğasından gelen bir ahenkle bulunduğu orman ortamıyla tam bir uyum içinde bulunan güzel ağaç evlerbulundukları yer itibarıyla da dünyanın en huzurlu yerleri haline gelebiliyor. İlk ortaya çıkış fikirleri, çevredeki vahşi hayvanlardan, zararlı böceklerden ve diğer tüm canlılardan gece vakitlerinde de korunmak için bir yüksekliğe çıkarak, kendince bir çözüm üretmek olan ağaç evler için artık mimari becerilerin de konuşturulduğu çok sayıda örnekle karşılaşılıyor. Bugüne kadar hemen hemen hepsinde ağaç ve ağaçtan elde edilen çeşitli malzemelerin kullanıldığı evlerin, artık beton ve çeşitli yapı malzemeleri ile desteklenerek de ortaya çıkarılması söz konusu olabiliyor.

Dünyanın en güzel ağaç evleri - emlakmimar.com

Dünyada güzel ağaç evleryoğunluğunun bulunduğu bölgelere bakıldığında, bu bölgelerin geniş ormanlara sahip alanlar olduğu görülüyor. Özellikle şahsi mülkiyetlerin ormanlar içinden pay aldığı noktalarda birçok arsa sahibi, kendi alanına düşen orman alanlarında bir ev ya da birkaç odaya sahip kapalı bir alan oluşturarak, buraları bir dinlenme ve arınma noktası olarak kullanmaya devam ediyor. Yoğun şekilde orman barındıran Danimarka, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Belçika, İsveç ve Yeni Zelanda bu konuda en farklı ağaç evlere sahip yerlerden oluyor. Kişilerin kendi mülkiyetleri olması sebebiyle aralıklarla kullanmakta olduğu ve hatta bazılarının ana yaşam alanı olarak tercih ettiği bu evler, çevrede gezintiye çıkan kişiler tarafından rastgele bir biçimde görüldüğünde ya da bu evleri görmek üzere gezintiye çıkan kişilerce fark edildiğinde oldukça şaşırtıcı oluyor.

Güzel ağaç evler nasıl tasarlanıyor?

Dünyanın en güzel ağaç evleri - emlakmimar.com

Ağaçların gökyüzüne doğru yükseldiği her noktasının değerlendirilebilmesi ile ortaya çıkan güzel ağaç evleriçin çevrenin sunduğu imkanlardan ağaçların sağlamlığına ve ev yapımına uygunluğuna, kişilerin kendi zevklerinden tasarım beğenilerine kadar pek çok unsur etkili oluyor. Bu noktada bilinen ev yapısından çok farklı bir şekilde, doğada benzerleri minyatür şeklinde görülebilecek olan kuş yuvalarına benzer evler yapılabiliyor. Doğrudan klasik ev biçiminin de içinden ağaç geçecek şekilde yukarıya taşındığı ağaç ev modelleri bulunuyor olsa da genellikle ağaç malzemesinin farklı biçimlerdeki kullanımları ile evler ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

Dünyanın en güzel ağaç evleri - emlakmimar.com

Ağaç ev tasarımlarıyla ön plana çıkan ülkelerden biri olan İsveç, güzel ağaç evlerbarındırma şansına sahip olurken aynı zamanda bu evlerin tasarımları ile de fark yaratıyor. Mimari alanda da son derece başarılı çalışmalara sahip olan ülkede, çevresi ayna ile kaplanmış bir ağaç ev bulunuyor. Bu evin cephelerinin ayna ile kaplanmış olmasından dolayı orman içinde fark edilmesi bile oldukça zor oluyor. Bunun dışında uzay gemisine benzer bir şekilde bir evle standart bir evin ağaca çıkarılması şeklinde duran değişik tasarımlara da bu bölgede yer verilebiliyor. Kendi kültürünün bir parçası olan Japonya’da da ağaç evlerde son derece şık tasarımlar görülürken en büyük ağaç evlere ise Kanada ve Amerika’da rastlanıyor.

Emlak Mimar