Butik otel

Özgün bir mimariye sahip olan ve en az 10 odalı otellerdir. Dekorasyonu diğer otellerden farklı olup, farklı müşteri profillerine hitap eder.

 
 

Mimarlık

Butik otel nedir?

Butik oteller; daha az müşteri ağırlayabilen, beş yıldızlı otel hizmetlerini verebilen, değişik müşteri profillerine hitap edebilen otellerdir.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'ne (TUROB) göre; butik oteller küçük yapıya sahip olmalarına karşın, seçkin müşterileri için beş yıldızlı otel konforu sağlayabiliyor. Özel destinasyonlar ile değişik müşteri profillerine hitap edebilen ve bu özelliğiyle son zamanlarda hayli ilgi gören butik oteller, Turizm Bakanlığı'ndan özel belgeli işleme statüsü alınmak suretiyle işletiliyor. Otellerde takriben 15-20 oda bulunmaktadır

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘butik otel’i nasıl tanımlar?

Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik’in 43. Maddesi, ‘butik otel’i şöyle tanımlar:

Yapısal özelliği, mimari tasarımı, tefriş, dekorasyon ve kullanılan malzemesi yönünden özgünlük arz eden, işletme ve servis yönünden üstün standart ve yüksek kalitede, deneyimli ya da konusunda eğitimli personel ile bireye özel hizmet verilen ve aşağıdaki kısımda belirtilmiş olan nitelikleri taşıyan asgari on odalı otellerdir:

a) Modern, reprodüksiyon, antika gibi özelliği olan mobilya ve malzemeler ile tefriş ve dekorasyon,

b) Beş yıldızlı otel odaları için belirlenen nitelikleri taşıyan konforlu odalar,

c) Kapasiteye yeterli kabul holü, kahvaltı salonu, oturma salonu,

d) Yönetim odası,

e) Alakart lokanta,

f) Genel mahallerde klima sistemi,

g) Yirmi dört saat oda servisi,

h) Çamaşır yıkama ve kuru temizleme hizmeti,

j) Otopark hizmeti,

k) Odalara, müşteri tarafından seçilen asgari bir adet günlük gazete servisi.

Butik oteller daha fazla küçük yapılardır. Az odaları vardır. Büyük otellere nazaran daha sakindir. Çoğu zaman bu tür oteller, bir apartman dairesi 3802 bir villanın otele çevrilmesi ile oluşur.

Butik otel - emlakmimar.com

Türkiye’de otelcilik sektörünün gelişimi nasıl gerçekleşti?

Türkiye’de konaklama yani otelcilik sektörünün tarihi Selçuklular dönemine dayanmaktadır. Haçlı seferlerinden sonra ticari yollar açıldı ve kent pazarlarının etrafında kent hanları kuruldu. 1800’lü senelerden sonra İstanbul, İskenderiye, İzmir, Selanik, Beyrut gibi liman kentlerinde ticaretin yoğunlaşmasıyla konaklama ihtiyacı arttı ve oteller kurulmaya başladı.

Hipyal Palas, 1841 tarihinde Misserie oteli adı ile açılan ve Türkiye’nin ilk batı stiline sahip otelidir. Otelcilik sektörü böyle başlamış olup, uçaklarında kullanılmaya başlaması ile Avrupalı turistler Türkiye’ye gelmeye başladı. Türkiye’de yer almakta olan limanlara akın eden turistler için Antalya başta olmak üzere Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Alanya ve Kapadokya gibi kısımlarda otelcilik alanında önemli gelişmeler yaşandı.

Neden butik oteller tercih ediliyor?

Venüs Uluslararası Ticaret Yönetme heyeti Başkanı Mehmet Günyeli:

“Kültür ve sanata daha duyarlı olmaları da tercih nedenlerim arasında. Türkiye’de Çanakkale Küçükkuyu’daki Manici Kasrı ve İzmir Şirince’deki Nişanyan Evleri’ni beğeniyorum. Avrupa’da ise Fransa Saint Remy’deki Domaine de Valmouriane Hotel, yine Fransa’nın Arles kısmındaki Grand Hotel Nord Pinus, İtalya Floransa’daki Villa Carlos Fonseca, Prag’daki Hotel Josef in Prague vazgeçemediğim ve en fazla sevdiğim butik oteller arasında.”

En çok tercih edilen butik oteller hangileridir?

1. Fransa’nın Marthon Kısmındaki Chateau de la Couronne.

2. İtalya’daki Grand Hotel A Villa Feltrinelli Gargnano,

3. Mikonos’ta bulunan Ostraco Suites,

4. Dominik Cumhuriyetinde bulunan Casa Colonial,

5. Les Ottomans,

6. Ajia Hotel,

7. Bosphorus Palace,

8. Ottoman Hotel Imperial,

9. Lush Hotel,

10. The Sofa Hotels&Residences,

11. Gallery Residence.

Emlak Mimar