Bursa Yıldırım Metrosu için çalışmalar başladı

Bursa’yı raylı sistem hatlarıyla donatmaya devam eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım metro hattında başlayan çalışmaları denetledi.

Emlak Haberleri

Bursa’yı raylı sistem hatlarıyla donatmaya devam etmekte olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım metro hattında başlayan çalışmaları denetledi. Delme tünelle yapılacak Yıldırım İlçesi’ne değer katacak 6.5 kilometrelik metroda sondaj çalışmaları başladı.

Bursa’nın ulaşılabilir bir kalite kenti olması hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konuyla ilgili olarak “Ulaşımla ilgili bütün kördüğümlerin çözülmesi, yol, köprü, kavşak inşaatlarının yanında özel olarak kent içi ulaşım önemli. Metropolitan şehirlerin kent içi ulaşımının çok önemli çözümü raylı sistemler... Raylı sistem imalatlarıyla beraber, Bursa’yı boydan boya geçen BursaRay inşaatımız ve şu anda devam etmekte olan İstanbul Caddesi hakkında imalatlarımızla Bursa’da toplam 60 kilometre raylı sisteme ulaşılmış oluyor. Bundan sonra yapacağımız raylı sistem imalatları artık bütünüyle yerin altından olacak” diye konuştu.

Daha önce yerin üzerinde düşünülen bütün bölümlerde çalışma zorluklarından, var olan yolların yükü taşıyamayacağından ve otopark sıkıntılarından ötürü imalat sıkıntılarının var olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, “Artık bütünüyle bütün ilave hatlarımız yeraltından giden metro hatları olacak. Metro vagonlarımız, yerin takriben 25 – 30 metre altından gidecekler. İlk kısımda başlattığımız Yıldırım metro hattımız, takriben altı bin 200 metre ve bu hattın 6 istasyonu var. Bütün bu hatla ilgili proje çalışmalarını hızla başlattık” dedi. Başkan Altepe son olarak takriben 1,2 milyar TL (1,2 katrilyon) olan projenin bir an önce ihalesini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi

Emlak Mimar