Bungalov

Bungalov evler, tek katlı ahşap yapılardır. Bu yapılar daha çok tatil bölgelerinde kullanılır.

 
 

Mimarlık

Bungalov ne demektir?

Bungalov; tek katlı (müstakil), tahtadan inşa edilmiş evlerdir. Giriş bölümünde küçük balkon bulunan bungalov evler 2, 4, 5 kişilik aileler için yeterli büyüklüktedir. Orman içerisinde yer almakta olan bungalovlar genelde tatil amacı ile kullanılmaktadır. İki katlı bungalovlar da mevcuttur. Özellikle tasarlanabilmektedirler.

Bungalov’un tarihçesi nedir?

Bungalov kelimesi daha fazla Hindistan’da kullanılmakta olup, tek katlı ahşap ev olarak bilinir. Hint kültüründe bulunan çok tanrılı inanç sisteminden yola çıkarak konakladıkları yapılarda sadelikten yana olmuşlardır. Bu yüzden küçük ve türlü dini öğeleri simgeleyen malzemelerden üretmişlerdir. Bungalov evler Türkiye’de ise son dönemlerde tatil sektörünün gelişmesi ile yeni akım olarak her geçen gün artış göstermektedir. Hem fiyatlarının uygunluğu aynı zamanda metropollerden kaçan şahısların doğa ile iç içe tatil imkanı sağlaması yönünden gayet fazla bir biçimde talep almaktadır.

Bungalov evler nerede yer alıyor?

Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgeleri yoğunlukta olmak üzere diğer bölümlerde de bungalov evlere rastlamak mümkün. Çoğunlukla outdoor tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği bungalov evler doğa ile iç içe yaşam imkanı sunuyor. Diğer tatil seçeneklerine nazaran da iktisadi olan bungalov evler için son dönemlerde çok tesis kuruldu. Bunlardan bazıları:

- Antalya Olimpos

- Trabzon Uzungöl

- Şile Ağva

- Bolu Kartepe

Bungalov - emlakmimar.com

Bungalov ev fiyatları ne kadardır?

Bungalov ev satın almak istediğiniz zaman takriben olarak metrekaresine 900 TL gibi bir bedeli gözden çıkarmanız gerekecek. 2013 senesinde güncellenen bungalov evlerin metrekare fiyatları 900 TL’den başlamaktadır.

Bungalov evlerde tatil fiyatları ne kadardır?

Bungalov evin yer almakta olduğu bölüme, vermiş olduğu hizmetlere, konumuna, büyüklüğüne göre fiyatları değişiyor. Averaj olarak 2 kişilik bir bungalov evin gecelik konaklama fiyatı 2013 senesi itibari ile 100-150 Türk lirası aralığında. Bu fiyat aralığı Haziran-Temmuz ve Ağustos gibi aylarda ek olarak hafta sonları farklılık gösterebiliyor. Bazı tesislerin yapmış olduğu kampanyalarda fiyatlarda farklılıklara yol açabiliyor.

Emlak Mimar