Brüt alana balkon dahil mi?

Bir alanın metrekaresi net ve brüt olarak ayrı ayrı tespit edilebiliyor. Peki, brüt alana balkon dahil mi?

 
 

Sözlük

Bir alanın metrekaresi net ve brüt olarak ayrı ayrı tespit edilebiliyor. Duvarlar arasında süpürülebilir olan net alan oluyor.

Brüt alan ise bağımsız bölümün duvarlar dahil alanıyla ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alan oluyor.

Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez. Peki, brüt alana balkon dahil mi?

Konutta duvarlar, kolonlar, sıva payları, merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile yalnızca bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içerisinden direkt bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı ya da kat bahçeleri dahil bütün alanlar brüt metrekare alanı olarak ifade edilmekte. Buna göre balkonlar brüt alana dahil olmuş oluyor.

Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden daha çok katta yer almakta olan mekanlardan oluşması durumunda bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar beraber değerlendirilerek bağımsız kısım brüt alanı bulunmaktadır

Bağımsız bölümün eklentileri ek olarak belirtilmek zorundadır.

Takriben yüzde 25 fazla olarak hesaplanan brüt alan, hol, merpen boşluğunun yanında, bilindiğinin tersine kapıcı ve kalorifer dairesi, sığınak, kömürlük ve çamaşırlık gibi ortak kullanım eklentilerini de kapsıyor.

Evinizin net metrekaresini bulmak için, evdeki duvar kalınlıkları, merpen ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları hesaptan çıkarmanız gerekiyor.

Emlak Mimar