Bir arazinin emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi bu sene zamlı olarak ödeniyor. Peki, emlak vergisi ne kadar oldu? Bir arazinin emlak vergisi nasıl hesaplanır?

 
 

Sözlük

Türkiye sınırları içinde yer alan taşınmaz mallar için emlak vergisi ödemesi yapılıyor. Bu vergi senede iki eşit taksit durumunda ödeniyor.

Emlak vergisi bu yıl zamlı olarak ödeniyor. Peki, emlak vergisi ne kadar oldu? Bir arazinin emlak vergisi nasıl hesaplanır?

2016 senesi için bu oran yüzde 5,58 olarak belirlendi. Buna göre, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 senesinde senesi emlak vergisi tekrar değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yüzde 2,79 oluyor.

Arazinin değeri bu oran ile tekrar tespit edildikten sonra ne kadar vergi ödenmesi gerektiği aşağıdaki oranlarla hesaplanabiliyor.

Emlak vergisi oranları 2016

Büyükşehirde arazi oranı: binde 2

Normal yörede arazi oranı: binde 1

Arazi emlak vergisi hesaplama örneği:

Arazinin değerinin 30 bin lira olduğunu düşünelim. İlk başta zam hesaplamasını yaparak, arazinin 2016 yılındaki değerinin tespit edilmesi gerekiyor. Buna göre taşınmazın değeri 30 bin 837 Türk lirası olarak belirleniyor.

Arazinin büyükşehirde olması durumunda ödenecek bedel 61,6 TL, normal yörede yer alması durumunda ise 30,8 Türk lirası olarak tespit edilmekte

Emlak Mimar