Belediyeden imar durumu nasıl alınır?

Her bir bölgenin belirli bir imar planı ve yönetmeliği bulunmaktadır. Bir arsanın ve onun üzerinde inşa edilmesi düşünülen yapının bu plan ve yönetmel...

 
 

Emlak Rehberi

Bir arsanın ve üzerinde inşa edilecek olan yapının kullanım sınırlarını, koşullarını belirten belge olan imar durum belgesi en önemli evraklar arasında yer almaktadır. Haberimizde belediyeden imar durumu nasıl alınır?ile ilgili olarak ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

İmar durumu neden önemlidir?

Her bir bölgenin belli bir imar planı ve yönetmeliği bulunur. Bir arsanın ve onun üstünde inşa edilmesi düşünülen yapının bu plan ve yönetmeliğe münasip olarak kullanılması gerekir. İmar durumu bunu göstermektedir.

Yollar, teknik şartlar ve yapının özellikleri de imar durum belgesinde yer almaktadır. Aynı zamanda arazinin boyut ve sınırları bu belgeyle belirlenmektedir. İmar hal belgesi için belediyeye başvurmak gerekmektedir.

İmar durumunu almak için gerekenler

Söz konusu gayrimenkul hangi belediyenin sınırları içinde yer alıyorsa, imar durumu da o belediyeden alınabilmektedir. Peki, imar hal belgesi nasıl alınır?

İmar hal belgesi için yetkili belediyeye bir dilekçe yazarak, gereken olan belgeler teslim edilmelidir.

Evrak listesinde yer alması gerekenler şunlardır:

  • Çap
  • Gayrimenkul tapusunun aslı
  • Gayrimenkul sahibinin vekalet verdiği durumlarda vekaletname

Kamuya açık olmayan bir gayrimenkul arsasının imar durumu için o gayrimenkul sahibi ile birlikte belediyeye başvurmak gerekir

İmar hal belgesi harcı

İmar belgesi almak için belli bir ücret ödemesi yapılmalıdır. İmar belgesi ücretinde gayrimenkulün büyüklüğü belirleyici etkendir.

İmar hal belgesi ücretiher yıl için güncellenmektedir. 2018 yılında belediyeden alınacak olan imar durum belgesi için verilmesi gereken ücretler açıklanmıştır. Buna göre ücretler şu şekildedir:

  • 1000 metrekareye kadar olan taşınmazlar için 55 TL
  • 1000 metrekareden büyük olan taşınmazlar için 80 TL

Malum imar hal belgesi ücretleri ilk müracaatta her bir evrak için alınmaktadır. Belge alınacakken imar harcının da yatırılması gerekir

İmar hal belgesinin içeriği

İmar hal belgesinde yer almakta olan unsurların tamamı şunlardır:

  • İnşaatın ne kadar büyüklükte olması gerektiği (İzin)
  • İfraz, terkler ve tevhid şartlarının neler olduğu
  • Arsadaki yapılanmanın nasıl olabileceği
  • Arsanın üzerindeki yapı veya yapıların yüksekliğinin ne olması gerektiği

Proje yapımlarından önce alınması gerekli olan önemli belgelerden biri olarak değerlendirilen imar hal belgesi, gayrimenkul alanında büyük önem taşıyor.

İmar durumu isteme dilekçesi nasıl yazılır?

Belediyeden imar durumu nasıl alınır? ile ilgili olarak bir dilekçe yazılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu dilekçe ile projede kullanılacak olan arsanın imar durumu sorgulanmış olur.

Dilekçede imar durumu sorgulanması için talepte bulunulan kayıtlı taşınmazın ilçesi, mahallesi, paftası, adası hakkında bilgiler verilir. Dilekçe veren kişinin parseline ait olan imar hal belgesinin tarafına verilmesi için gereğinin yapılmış olması arz edilir. Tarih yazılır.

İmar durumunun sorgulanması için yatırılan imar hal belgesi harcının makbuzu, tapu ve çap bilgileri ile bu dilekçe de belediyeye verilmelidir.

Emlak Mimar