Barbaros Anıtı

Barbaros Anıtı, Beşiktaş ilçesindedir. 1944 yılında heykeltıraş Zühtü Müridoğlu ve Ali Hadi Bara tarafından yapılmıştır.

 
 

Mimarlık

Barbaros Anıtı nerede?

İstanbul Avrupa yakası civarında bulunan Beşiktaş ilçesi sınırlarındadır. Beşiktaş'ta Cezayir Caddesi'nde ve Barbaros Türbesi’nin hemen arkasındadır. Daha kolay bir tarifle, Beşiktaş ana iskelenin arkasındaki meydanda görebileceğimiz anıttır. Beşiktaş iskelesine yolu düşen herkes, bu anıtla tanışmıştır.

Barbaros Anıtı nasıl bir yapıdır?

Ünlü Türk Amirali Barbaros Hayrettin Paşa'nın hatırası için yapılmıştır. 1944 senesinde heykeltıraş Zühtü Müridoğlu ve Ali Hadi Bara tarafından dönemin parası ile 52 bin tlye mal olmuştur. Anıt üstünde Yahya Kemal Beyatlı’ya ait bir dörtlük vardır.

Anıtın hepsi 11,50 metredir. Bronz dökülen kısmı 6 ton 900 kilodur. Bronz işlerini Yusuf Akpınar ve Ali Haydar Seymen yapmışlardır.

Anıt birkaç basamaklı mermer bir platform üstünde, on metre yüksekliğinde kademeli kaide üstüne üç bronz figürden meydana gelmiştir. Kaidenin ön kısmı gemi pruvası ve güvertesini simgeleyecek şekilde iki buçuk metre yüksekliğinde bir platform şeklindedir. Şurada Barbaros, normal insan boyundan 1/3 daha büyük oranda iki leventin ortasında yer alır. Arkalarında sivri bir köşe ile sonuçlanan soyut bir kütle bulunur

Heykelin deniz tarafındaki taş kaidesinde Barbaros’u Kanuni Sultan Süleyman huzurunda gösteren alçak bir kabartmaya yer verilmiştir.

Zühtü Müridoğlu kimdir?

1906 senesinde İstanbul’da doğdu. Heykel eğitimini alan Müridoğlu, Paris'te Collarossi Akademisi'ndeki Marcel Gimond atölyesinde çalıştı. Öğretmenlik de yapan Müridoğlu, 1974 senesinde emekli oldu. Çokca ünlü heykelin altında imzası bulunan Zühtü Müridoğlu’nun eserlerinden bazıları:

Beşiktaş Barbaros Anıtı, Zonguldak Atatürk ve İnönü Heykeli, Anıtkabir kabartmaları ve daha çokca ilde yer almakta olan Atatürk heykelleri.

Ali Hadi Bara neler yaptı?

Tahran doğumlu olan Ali Hadi Bara, Küçük ahşap heykelcikler yapan babasından heykelciliği öğrendi. Bara, 1930 senesinde Güzel Sanatlar Akademisi'ne kütüphane memuru ve asistan olarak girdi. İlk anıt eseri olan Adana Anıtı'nın açılışı 1935’te gerçekleşti, 1937'de askerliğini yaparken komutanının görevlendirmesi ile İstanbul Harbiye’deki Harbiye Atatürk Anıtı'nı gerçekleştirdi.

Ali Hadi Bara’nın bazı eserleri şöyle:

1932- Atatürk büstü ve Tevfik Fikret büstü, 1933- Mareşal Fevzi Çakmak büstü, 1933 - 1935 - Adana Anıtı, 1936 - Gemlik Atatürk Heykeli, ikinci bir Atatürk büstü ve Ahmet Rasim büstü, 1937- Harbiye Anıtı, 1937- Tors, 1938- Nazilli Atatürk Heykeli (Zühtü Müridoğlu ile), 1939- Atatürk başı, 1941 - 1943 Barbaros Anıtı ( Zühtü Müridoğlu ile), 1945-1946 - Berin Timuçin Başı, Güzin Bara Başı, Zonguldak Atlı Atatürk Anıtı ve Atlı İnönü Anıtı, 1952- Boşlukta Devamlı Biçim, Değişebilir Heykel, Tektonik, Boş-Dolu, 1956- 28. Venedik Bienali'ne katılan iki demir heykel, 1957 - 4. Sao Paolo Bineali, 1961 - 6. Sao Paolo Bienali, Paris Rodin Müzesi 2. Çağdaş Uluslararası Heykel Sergisi, 1966 - Paris Rodin Müzesi'nin Uluslararası Heykel Sergisi, Organik Form, Kompozisyon, Feza Çağı, Koni.

Emlak Mimar