Banyo dekorasyonu

Banyo, ev halkının kişisel temizlik ihtiyaçlarını giderdiği alandır. Banyolar büyüklüğüne, şekline, konumuna ve kullanıma uygun şekilde dekore edilir.

Mimarlık

Banyo nedir?

Banyo; dairelerde yer almakta olan ıslak zeminlerdir. İnsanların yıkanma ve bireysel ihtiyaçlarını karşıladıklarını alanlardır. Fayans, seramik gibi ürünler kullanılmaktadır. Banyo dekoru ve banyo aydınlatması evin diğer kısımları ile değişiklik göstermektedir. Küçük ölçekli yapılar olduğundan ötürü banyoları elverişli kullanmak için bazı noktalara dikkati açmak gerekmektedir

Banyolar nasıl kullanışlı şekilde dekore edilir?

Banyoları daha geniş ve kullanılabilir bir biçimde dekore etmek için banyonun tam ortasından girilmesi gerekmektedir. Sağ ve sol tarafa klozet ve lavabo konulmalıdır. Çamaşır makinesinin de banyoya konulması gerekiyor ise klozetin yanına 3802 lavabonun altına yerleştirilebilir. Banyolarda köşe kesimlere ise yerin haline göre küveti yerleştirilmelidir. Banyoda kullanılacak ürünler seçilirken, banyo büyüklüğüne göre seçilmelidir.

Yaşlı olan evlerde banyolar nasıl dekore edilmelidir?

Banyoda dikkatli olunması gerekli olan nokta ıslak zeminlerin kaymayan seramikten oluşturulmasıdır. Küvetlerin giriş çıkışların belli yükseklikte olması gerekir. Küvetten daha sağlıklı duş yöntemleri ise duş tekneleridir. Bataryaların kullanımı kolay olanları tercih edilmelidir.

Banyo dekorasyonu - emlakmimar.com

Batarya Koruyucu

Banyolarda çocuk güvenliği için ne tür önlemler alınmalıdır?

- Zeminler kaymayacak seramikten oluşturulmalıdır.

- Küvette yalnız olarak duşa bırakmamak gerekmektedir

- Kovaları su dolu bir biçimde banyoda bırakılmamalıdır.

- Klozetlerde klozet kilidi kullanılmalıdır.

- Banyolarda elektronik ürünleri toplanmalıdır.

- Kaymaz bantlar çocukların küvette kaymamasını sağlamaktadır

- Bataryalar çocukların açamayacakları biçimde monte edilmelidir.

Banyo dolapları hangi malzemelerden seçilmelidir?

Konut sektörünün gelişmesi ve banyoların kullanım amaçlarının değişmesi ile banyo dekorasyonunda çokca gelişmeler meydana geldi. Özellikle mimarlara başvurulan dekorasyonlarda banyolara da bu günlerde ayrı bir önem verilmeye başlandı. Artık dinlenme yeri, şahısların kendilerine vakit ayırabildikleri mekan durumuna gelen banyolarda dolaplarda önemli bulunan bir yere sahip. Banyoların küçük ölçekli alanlar olduğunu düşündüğümüzde dolaplar, banyoların kullanımını artıran elemanlardır. Bu nedenle banyo dolabı seçerken dikkatli olunması gerekli olan belli başlı noktalar vardır. Banyo dolapları ebatlarına, yerden yüksekliğine, modeline, rengine, cinsine göre çok banyo dolabı seçeneği sunulmaktadır.

Banyo zeminleri nasıl olmalıdır?

Banyo zeminleri kimselerin zevklerinden önce sağlıklı olmak açısından zararsız olabilecek malzemelerden seçilmelidir. Bu malzemeler ise kaymayan fayanslar, taşlardır. Bundan hariç bir de banyoyu geniş gösterebilecek açık renkli taşlar kullanılmalıdır. Daha zengin ve gösterişli bir banyo için ise mermer granit tarzı doğal taşları kullanılarak elde edilebilmektedir. Banyo zeminlerinde kullanılmak üzere çok ürün üretilmiştir. Bunlar: Granit seramik, seramik, doğal taşlar, ahşap, PVC ürünleri.

Banyo duvarlarında hangi malzemeler kullanılır?

1. Duvar ve fayans boyaları

2. Seramik duvar kaplamaları

3. Vinil duvar kağıdı

4. Cam tuğlalar

Banyo aydınlatması nasıl olmalıdır?

1. Banyo aynasının önünde aplikler yer almalıdır.

2. Beyaz ampul kullanılmalıdır.

3. Tavan lambası banyoyu daha da aydınlatabilir.

4. Banyo dolaplarına yerleştirilen aydınlatma elemanları bulunmalıdır.

5. Banyonun dekoruna göre aydınlatma yöntemi seçilmelidir.

Emlak Mimar