Banyo

Banyo, ıslak zeminli, kişilerin yıkanma ihtiyacını karşılayan odalardır. Zeminlerinde seramik ya da fayans kullanılır. Özel aydınlatma sistemlerinin yer aldığı banyolar, konut sektöründe önemli bir alana sahip olmaya başladılar.

Mimarlık

Banyo nedir, banyonun tarihsel sürecinde neler yaşanmıştır?

Banyo, kimselerin temizliğini yaptıkları ev bölümüdür. Islak zemin olarak emlak alanında yer bulur. Banyoların bazılarında tuvalet bölmesi de yer bulur. Batı ülkelerinde duvarları boyalı, birtakım aksesuarların yer almakta olduğu banyolar bulunurken, gelişmemiş ülkelerde ise tuvalet ve banyo benzer parça içinde yer alır.

Türk evlerinde tuvalet ve banyo ayrı bölümlerde yer bulur. Çoğu zaman benzer hol içerisinde yer alan bu bölmeler biri birinden çok da değişik değildir. Türk banyoları eskiden yalnızca yıkanmak için varken çağımızda çamaşır makineleri, banyo mobilyaları ile şekillenmeye başlamıştır.

Tarihte ilk banyo kültürüne sahip olan ülkeler: Hindistan, eski Mısır, Antik Ege ve Yunan uygarlıklarındaki saraylarıdır. Osmanlı’da ise banyoların yerini hamamlar alır. Görkemli yapısı ile bütün uygarlıkların dikkatini çeken hamamlar, Türk hamamı olarak bilinir.

Son günlerde banyo; dinlenmek, okumak, kişinin kendisiyle zaman geçirmiş olduğu kısımlar olmuştur. Gelişen teknoloji ile çokca banyo aksesuarı, hayatı kolaylaştıran aletler ve banyo mobilyaları geliştirilmiştir.

İnsanlar tarihte nehirlerde göllerde yıkanırken kapalı mekanda yıkanmaya geçen ilk ülkeler arasında Hindistan, Yunan ve eski Mısır’dır. MÖ.33’lü senelerde Roma’da 170 adet genel hamamın yer almakta olduğu kaynaklarda geçen bilgiler arasında yer almakta.

Yeni çağ banyoları nasıldır?

İnsanların dinlenme ve rahatlama mekanı olarak gördükleri bu dönemlerde banyolar, çiçeklerle, doğa sesleri ile tasarlanmıştır. Banyo teknesi diye adlandırılan küvetlerin büyük ve hacimli olması gerekir. Devamlı akan bir suyun olduğu bu banyolarda, ısıtılmış döşemelerde bulunmaktadır

Banyo - emlakmimar.com

Minimalist Banyo Modeli

Minimalist banyolar nasıl düzenlenir?

Minimalizm, sadelik ve az eşyalı bir tarzdır. Bu nedenle minimalist banyolarda, parlak yüzeyler ve çıplak duvarlar bulunmaktadır. Ek olarak duvar ve düzeyler seramik ile döşenmiştir. Bu banyolar daha fazla beyazdır.

Dekore banyolarda dekorasyon nasıl olur?

Banyolar, en konforlu ve önemli görülen bir yapı durumuna gelir. Orta Asya’da dekore banyolarda gelen misafirleri için en güzel kokulu sabunlar ve bir kadeh içki ikram edilir. Bu tür banyolarda; mermer, seramik, cam gibi yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Sağlam ahşaplarında yer almakta olduğu banyolarda heykellerde mevcuttur. Görkemli çerçeveli aynaların bulunmuş olduğu banyolarda, raflar yer bulur ve bu raflarda kitaplar mevcuttur.

Banyo - emlakmimar.com

Banyo zemini nasıl döşenmelidir?

Banyo zeminlerinin döşeme işlemi gerçekleşirken dikkatli olunması gerekli olan noktalar vardır. Yer seramikleri, duvar seramikleri ile uyum içinde olmalıdır. Çok önemli olan nokta ise banyolar ıslak zemin olduğundan dolayı seramikler kayganlaşabilir. Bu sebeple üretilen kaymaz seramikler mevcuttur. Kaymayan seramiklerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Banyo - emlakmimar.com

Banyolarda Aydınlatma

Banyolarda aydınlatma nasıl yapılmalıdır?

Banyolarda önemli olan aydınlatma yöntemi genel bir aydınlatmadır. Lakin özel, bireysel temizlik yaparken ekstra ışıklara ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle çoğunluk olarak aynaların yanına, ayna dolaplarının iç tarafına 3802 üst tarafına ekstra ışık konulabilir. Banyolarda genellikle beyaz ışık kullanılması gerekiyor. Ek olarak banyo mobilyalarının büyüklüğünden ötürü ışıklandırma yetersiz kalırsa banyo aplikleri ekstra aydınlatma için devreye girer. Büyük banyo mobilyalarının yanında bulunan duvarlara banyo aplikleri kullanılması aydınlatma için önemli kabul edilen bir adımdır.

Teknolojinin banyolar üzerindeki etkileri nelerdir?

Gelişen teknoloji ile banyolar çokca özelliğe sahip olmaya başladı. Sauna, spa, kar banyosu, buhar banyosu gibi çok özellik sahibi olan banyolar artık bütün evlerde ve son dönemlerde yapılmış olan markalı konut projelerinde var olan. Bu banyolar, soğuk, ıslak ve kuru olmak üzere üçe ayrılırlar.

Soğuk banyolar;buz odası ve kar çeşmesi mevcuttur.

Kuru banyolar; Tepidariumn, sauna, laconium türleri yer alır. Tepidariumn içerisinde ısıtılmış koltuklar yer alır. Saunada yüksek sıcaklık nem oranı mevcuttur. Laconium ise terleme banyosu olarak kullanılır.

Islak banyolar; buhar banyosu ve aromaterapi banyolardır. Buhar banyosu, yüksek nem oranı düşük sıcaklık mevcuttur. Seramik, mozaik ve doğal taşlardan yapılmıştır. Aromaterapi banyolarda klasik banyolara eklenen aramoterapi ile rahatlatıcı etkisi vardır.

Emlak Mimar