Balkon çiçekçiliği nasıl yapılır?

Toprak ve bahçe bir kere uğraşmaya başlandıktan sonra kolay kolay terk edilemeyen bir alan olduğu için balkon çiçekçiliği konusunda daha bu işe başlad...

Dekorasyon

Türkiye’de apartman dairelerinde mutlak bir şekilde balkon bulunurken, bu balkonlarda keyifli bir görünüm sağlamak isteyen ev sahipleri, balkon çiçekçiliğiyaparak hem bir hobi hem de bir dekorasyon sağlayabiliyor. Balkonları keyifli ve estetik bir hale getirmek için çiçek yetiştiriciliği yapılması için bazı insanlar önemli kurslara giderken bazı insanlar ise özellikle uzmanlara danışarak fikirler almayı tercih ediyor. Çünkü balkonlarda yetiştirilen çiçekler, doğada kendi başına yetişen çiçeklerden veya ağaçlardan daha hassas ve emek isteyen bitkiler olduğu için yetiştiriciliğin ilk aşamasından çiçek verme aşamasına kadar ince bir şekilde işlenmesi gerekiyor.

Toprak ve bahçe bir kere uğraşmaya başlandıktan sonra kolay kolay terk edilemeyen bir alan olduğu için balkon çiçekçiliği konusunda daha bu işe başladığınız da önemli püf noktalarını bilerek doğru işlemler yapmanız gerekiyor. Çünkü çoğu insan, sadece küçük saksı çiçekleri yetiştirmek için başladığı noktada ilerleyen zamanlarda balkonda sebze ve meyve yetiştirmeye dahi uzanabiliyor. Özellikle balkonlarda yetiştirilen süs çiçekleri, çok hassas ve narin yapılara sahip olduğu için iyi araştırılması ve doğru çiçeklerin seçilmesi gerekiyor.Balkon çiçekçiliği nasıl yapılır? - emlakmimar.com

Dekorasyon amacıyla balkon çiçekçiliğiyapılması

Genellikle bahar aylarında ve yaz aylarında, balkonlar sürekli olarak açık ve kullanılan alanlar olduğu için balkon çiçekçiliği, bu alanları daha keyifli ve estetik bir hale getiriyor. Balkonlarda kullanılan mobilyalar, süslemeler ve renklendirmeler ile birlikte tam bir dekorasyon yapılırken, bu uygulamanın içerisinde çiçek yetiştirmek en önemli noktalardan biri oluyor. Ülkemizde her vatandaş, balkonu küçük de olsa büyük de olsa çiçek yetiştirerek, bu balkonu keyifli bir alan haline getiriyor. Çiçek yetiştirmek önemli bir uğraş olurken, aynı zamanda insanlara yaşam enerjisi sağlayan bir hobi olarak da tercih edildiğinde, bu hobi için saksı hazırlanması, tohum ekilmesi, sulama yapılması ve çiçek bakımının yapılması ile son aşamada keyifli bir seyir ortamı sağlanıyor.

Çiçek yetiştiriciliği yaparken seçmiş olduğunuz çiçeklere uygun bir şekilde saksı ortamını oluşturmanız, çiçeğin ışık açısına göre saksıları doğru yere yerleştirmeniz ve çiçek türüne göre uygun zamanlarda sulama yaparak gereken noktalar da ilaçlama ve gübreleme yapmanız gerekiyor. Bu sayede balkon çiçekçiliği yapılması ile dekorasyonu sürekli olarak keyifli bir şekilde tutarak ve emek verdiğiniz çiçekleri koruyarak yetiştiricilik yapabiliyorsunuz.

Balkonlarda yetiştirmek için en fazla tercih edilen çiçekler arasında sarmaşıklar bulunmaktadır. Sarmaşıklar, hem balkonda gölgelik bir alan oluştururken aynı zamanda dekorasyonu daha keyifli bir duruma getirebiliyor. Bu sarmaşıklar arasında kullanılan renkli ve küçük saksı çiçekleri hasebiyle de yeşilin diğer renklerle buluşması sağlanırken, benzer zamanda da estetik bir görüntü oluşturuluyor.

Balkon çiçekçiliği için önemli püf noktaları

Eğer, bir hobi olarak ve balkonunuzu keyiflendirmek için balkon çiçekçiliği yapmak istiyorsanız, bazı püf noktalarını aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Çünkü balkonlarda yetiştirilen farklı çiçekler, hem keyif sağlayıp hem de zaman geçirmenizi sağlarken, bazen zararlı ve yanlış sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Örneğin yanlış bir çiçeği yetiştirmek veya bu çiçeğin yetiştirme şeklini yanlış uygulamak böceklenmesine ve keyfinizin kaçmasına neden olabiliyor. Bu nedenle öncelikle yetiştirilmesini öğrendiğiniz ve bulunduğunuz iklime uygun olan bir kaç adet çiçeği tercih edip işe başlayarak, biraz uzmanlık sağlayabiliyorsunuz. İlk adımlarda fesleğen, aromatik bitkiler, marketten alınıp küçük saksılarda gerekli sulama ile yetiştirilebilecek nergis, fulya ve orkide gibi çiçekler tercih edilirken, daha sonraki aşamalarda kendinizi bu işe alışkın hale getirdiğinizde; sardunyalar, gül, karanfil ve balkon sebze ve meyveleri dahi yetiştirebiliyorsunuz. Önemli olan nokta; yetiştireceğiz çiçeğe uygun bir şekilde araştırma yaparak; ihtiyaç duyduğu toprak, saksı, ışık ve sulama ile ilaç ve gübre özelliklerini öğrenerek, bitkiyi korumanız ve güçlü hale getirmeniz oluyor.

Emlak Mimar