Bakanlık’tan 5 yılda 40 bin öğrenciye yurt

Bakan Bayraktar, öğrenci yurtlarının Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ihtiyaç programları doğrultusunda, kullanıc...

 
 

Emlak Rehberi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yurtlarda öğrencilere envaiçeşit imkanı sunduklarını belirterek, “Bakanlık olarak Türkiye genelinde son 5 senede kırk bin 280 öğrenci kapasiteli 60 yurdun yapımını tamamladık. 25 bin 160 öğrenci kapasiteli 40 yurdun inşası da devam etmekte” dedi.

Bakan Bayraktar, öğrenci yurtlarının Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ihtiyaç programları doğrultusunda, kullanıcı sayısı ve kitlesi dikkate alınmak suretiyle projelendirildiğini söyledi.

Yurtları beş yıldızlı otel konforunda inşa ettiklerini belirten Bakan Bayraktar, yurt kampüslerinin içerdiği sosyal donatılarla kendine yetebildiğini vurguladı. Öğrencilerin tesislerde envaiçeşit ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini vurgulayan Bayraktar, “yalnızca yurt binası yapmıyoruz, öğrencilere sosyal kullanım alanlarında envaiçeşit imkanı sunuyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye genelinde son 5 senede 46 ilde kırk bin 280 kapasiteli 60 öğrenci yurdunu tamamlayarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna teslim ettiklerini belirten Bakan Bayraktar, bunlardan sekiz bin 450 öğrenci kapasiteli 14 yurdun bu sene tamamlandığına işaret etti. Bakan Bayraktar, halen 28 ilde 25 bin 160 öğrenci kapasiteli 40 yurdun yapımının sürdüğünü belirtti.

İmkanlar ölçüsünde her yurt için açık ve kapalı spor tesislerinin planlandığını anlatan Bakan Bayraktar, tören, kutlama, eğlence, toplantı imkanı sağlayacak büyüklükte meydanlar ve uygun bölümlere açık hava amfileri yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.
Yurtlarda trafo, jeneratör, su deposu da var

Yurtların trafo, jeneratör, su deposu gibi donanımlarının da bulunduğuna işaret eden Bayraktar, yatak blokları, sosyal tesis ve kampüslerde engelli öğrencilere münasip düzenlemelerin yapıldığını bildirdi.

Bakan Bayraktar, yurtlarda, öğrenci yatak odaları için kapı ve kasalara uyumlu renk ve desenlerde her öğrenci için birer ahşap dolaplı çalışma masası ve gömme giysi dolabının projelendirildiğini kaydetti.

İklim şartları, bölüm şartları ve yurt mimari tasarımına göre dış cephe ve çatı malzemelerinin tercih edildiğine dikkati çeken Bayraktar, “Yurt blokları, engelli öğrenci odası ve 3 kişilik yatak odalarından oluşuyor. Her odada mini buzdolabı yer almakta. Yatak bölümündeki her kata, öğrenci sayısına göre çamaşır ve kurutma makinesi konumlandırılıyor” dedi.

Yurtlar çevreci anlayışla bina ediliyor

Yurtlardaki banyo, duş ve lavabolardan gelen atık suların, türlü arıtma sistemlerinden geçirilerek tuvalet rezervuarlarında kullanıldığını anlatan Bakan Bayraktar, ek olarak yurtların sıcak su ihtiyacının güneş enerjisinden karşılandığını vurguladı. Bahçe sulamada kullanılmak üzere arsa durumu ve iklim şartları göz önünde bulundurularak yapılmış olan su sarnıcında yağmur suyunun depolandığını ifade eden Bayraktar, yurtlarda ısı geri kazanımını sağlamak amaçlı da düzenleme yapıldığını söyledi.

Bakan Bayraktar, sosyal tesis kapsamında öğrenci sayısına göre yemek salonu, kantin, kafeterya, oyun ve internet salonları ve çok maksatlı salonların yer aldığını sözlerine ekledi.

Yeni yurtlar geliyor

Diğer yandan, Afyon Bolvadin, Düzce, Erzincan ve Trabzon’da 500, Rize’de 600, İzmir Urla’da 750, Amasya ve Şanlıurfa’da bin, Eskişehir’de bin beşyüz kişilik öğrenci yurdunun proje çalışmaları devam etmekte.

Afyon Sultandağı’nda 300, Çanakkale’de 1500, Hatay, Niğde, Aydın, Antalya, Gaziantep, Kayseri ve Kütahya’da 1000, Rize Çayeli ve Afyon’da 500, Aksaray’da 750, Artvin’de 500, Burdur Bucak’ta 500, Diyarbakır Silvan’da 300, Erzurum’da 1500, İslahiye’de 300 ve Şanlıurfa Viranşehir’de 300 kişilik öğrenci yurdunun arsa temini çalışmaları sürdürülüyor.

Emlak Mimar