Bahçe mobilyaları

Bahçeli evlerin veya geniş balkonlu, teraslı evlerde uygulanan dekorasyon türüdür. Bahçe mobilyaları, dış mekan dekorasyonunun en önemli araçlarıdır.

 
 

Mimarlık

Bahçe dekorasyonunda amaç nedir?

Dış mekân dekorasyonunda çok önemli amaç, ürünün konforlu ve sağlam olması. Açık havada geçirilen zamanlardaki artış göz önüne alındığı zaman, artık iç mekân şıklığının dışarıya taşınması da önem kazanıyor. Bahçe ve verandalarda mobilyalarla birlikte dış mekâna münasip halılar (jüt, bambu, vs) kullanılıyor, duvarlara farklı objeler, aplik, resim ve aynalarla canlılık katılabiliyor. Son iki senedir çok talep gören kumaş ve deri döşemeli dış mekân oturma grupları salon şıklığını açıkça bahçeye taşıyor; ek olarak havuz kenarında kullanılan hidromasajlı duşlar bahçelerin konforunu daha da artırıyor.

Dayanıklılık ve estetiğin ön planda olduğu bahçe mobilyalarında, bu sezonda her zamanki gibi farklı malzemeleri görebileceğiz. Her zamanki gibi, bunların arasında tik, fiber sentetik ve paslanmaz çelik ağır basıyor. Bahçe mobilyaları konusunda uzman firmalar yalnızca trende yönelik ürünler değil, her tür zevke hitap eden geniş bir ürün yelpazesi hazırlıyorlar; ama yine de son senelerde talebi gittikçe artan beyaz renkli bahçe mobilyasının ağırlık kazandığını söylemek isteriz.

Bahçe mobilyasını neye göre seçmeliyiz, dışarısı için hangi ahşap uygundur?

ICA’nın bahçe mobilyalarından sorumlu mimarı Gülay Selimoğlu: Bahçe mobilyası seçerken tercihimizi ahşap malzemeden yana kullanacaksak, her şeyden önce seçimimiz tik ağacı olmalıdır. Tik ağacı yoğunluğu yüksek ve sert bir ağaç olduğundan dolayı demir ağaç olarak da anılır, ömrü dış mekânda 100 senedir.

Tik ağacının dışında ireko, bambu, maun ve meşe de dış mekân ürünlerinde kullanılır

Bahçe mobilyası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bahçe mobilyası seçerken dikkat etmemiz gerekli olan çok önemli husus mobilyanın rahat, fonksiyonel ve uzun ömürlü olmasıdır. Tik mobilyalarda kerestenin düzgün olması, birleşim detaylarının temizliği ve sağlamlığı, yüzeylerinin pürüzsüz olmasına özel olarak dikkat edilmesi gerekir. Fiber sentetik şeritlerden örülerek yapılmış olan sentetik rattan dediğimiz örgü mobilyalarda ise örgünün sıkı, düzgün ve eksiz olarak yapılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Alüminyum ve demir gibi metal mobilyalarda ise malzeme üzerindeki boyanın elektrostatik boya olması gerekmektedir; ek olarak alacağımız mobilyalarda minderlerin iskeletiyle uyumlu ve rahat olması, dış mekâna münasip leke tutmayan ve yıkanabilir kumaşlar olması tercih edilmelidir.

Yazın ve kışın mobilyalarımızı nasıl korumalıyız?

Bahçe mobilyalarımızın uzun ömürlü olmasını istiyorsak, benzer iç mekân mobilyası gibi özenli ve temiz kullanmamız gerekmekir, mobilyalarımızı sürekli yıkamalı, kirin üzerine birikmesine izin vermemeliyiz. Kış boyunca da nem almayan koruyucu kılıf kullanırsak yıpranma süreçlerini geciktirmiş oluruz.

Bahçe mobilyaları - emlakmimar.com

Uzun ve dayanıklı olmaları için bahçe mobilyalarının bakımı nasıl olmalı?

Tik açık havada renk değiştirme özelliği gösteren bir ağaçtır, zaman geçtikçe rengi griye dönüşür, bu, ağacın hakiki ve yüksek kaliteli olduğunu göstermektedir; dolaylı olarak her yıl bahçe sezonunu açarken özel zımparalama bakımı gerekmektedir, bunun sayesinde mobilya tekrar doğal rengine kavuşur, dilenirse tik koruyucu cila kullanılarak dayanıklılığını artırabiliriz. Sentetik örgü ve metal mobilyaların ise özel bakımı yok, piyasada bulunan kaliteli temizleme solüsyonlarıyla yıkanabilirler.

Fatih Kıral’ın bahçe mobilyası tüyoları nelerdir?

Yazla beraber bahçelere çıkma vakti. Ama dekorasyonu da asgari ev kadar meşakkatli. Sözkonusu bahçe olunca sezon modası kadar, sağlam ürünlere odaklanmakta da yarar var. Trendleri belirleyen Fatih Kıral mobilyanın sahibi Fatih Kıral’dan tüyolar;

Bahçe alanın düzenlemesi ve dekorasyonuna nasıl ve nereden başlamalıyız?

- Bahçe, ev dışarısındaki açık alanlar olarak düşünülse de, mevsim yaz olduğunda, evin sürekli kullanılan odası gibi oluyor. Dolaylı olarak keyifli bir bahçe için dekorasyon ve mobilya tercihi gayet önemli. İnsanlar şu günlerde bir bahçe telaşına kapılırlar genellikle. Bu nedenle de nereden başlayacaklarını doğru seçemeyebilir. Önce toprak, fide ve çiçeklerle ilgilenmeyi düşünebilirler. Oysa ilk başta mobilya tercihi yapılmalı. Bahçedeki konumlandırma ve aksesuvarlar; kısaca dekorasyon mobilyalara göre yapılmalı.

Bahçe mobilyası dendiğinde neleri düşünmek gerek?

- Bahçede ister iseniz hamak keyfi, ister iseniz kahvaltı, yemek ya da mangal ziyafeti yapabilirsiniz. O nedenle bahçe mobilyası kapsamına giren çok birim var. Oturma ve yemek grubpları, salıncak, şezlong, sehpa ve diğer aksesuvar 3802 tamamlayıcı parçalar...

Hangi malzemeler öne çıkıyor?

- Klasik tik ve politek malzeme. Tik ağacından yapılmış olan mobilyalar, belli sürelerde bakımları yapıldığı taktirde çok uzun zaman dayanabiliyor. Politek malzemeler de doğal olmamalarına karşın, hayli estetik ve sağlam malzemeler olarak öne çıkıyor. Bahçede bir konsept yaratılmak isteniyorsa, kullanımı rahat, bir o kadar estetik ve sıcak görünümlü oturma grupları ve masalar özenle seçilmeli. Bahçede salıncak, sıra dışı veyahut ‘olmasa da olur’ diye düşünülse de bence şık ve kullanılabilir salıncaklar, malzeme ve renk açısından diğer parçalarla uyumlu kullanılabilmektedir

Renkler ve tonlarda ne yenilikler var?

- Modernizmi temsil eden rengi beyaz, bahçe mobilyalarında da revaçta. Yanında lacivert ve tik ağacı olmayan mobilyalarda da doğal tik rengi moda.

Mobilyalarımızı ani yaz yağmurlarından korumak için neler önerirsiniz?

- Minderlerde nanoteknolojiyle üretilen su geçirmez kumaşlar her tür hava koşulunda pratik bir biçimde muhafaza edilebilmektedir. Uzun ömür ve kirlenmeyi önlemek için, ürünleri mevsim sonuç kısmında iç mekanda korumanızda yarar var. Bundan dolayı portatif, hafif yahut katlanabilir ürünler tercih edilebilmektedir

Bahçe dekorasyonunu tamamlamak için ne tür objeler gereken

- Zevke göre değişik temalar... Denizci temasıyla yahut renkli aksesuvar, minder, mumluklar, fenerler, masa örtüleriyle bahçenize renk katabilirsiniz.

KOLAY TEMİZLENENLERİ SEÇİN

Bahçe mobilyası seçecekler dayanıklılık, fonksiyon, konfor ve kolay temizlenebilirliğin yanında; sıhhi açıdan da antibakteriyel, mantar üremeyen malzemelerden yapılmasına dikkat etmeli. Her eşya için doğru kullanım ve bakım yöntemleri var. Bahçe mobilyaları dış mekanda kullanılan eşyalar olduğundan bu konu daha hassasiyet kazanıyor. Her şeyden önce mobilyaların üretildikleri malzemelerin neler olduğunu ve her birinin ideal temizlik, bakım ve koruma tekniklerini satın alınırken öğrenmeli. Bunlara uyulduğu durumda çok uzun seneler kullanılabilirler.

Bahçe mobilyaları seçiminde tavsiyeler nelerdir?

Hürriyet Gazetesi’nde Melda Narmanlı Çimen’in 26.05.2012 tarihinde yayınlanan yazısı şöyle;

Bahçe mobilyalarının formülü pek değişmez. Egzotik ahşaplar, rattanlar ve sentetikler arasında döner dururuz. Bu yıl de hal benzer; en ehemmiyetli 3 yenilik ise mobilya boyutlarının güzelce büyümesi, takım ve set alma döneminin tümüyle bitmesi ve popüler ekru minderlerin yerlerini vizon rengine ve siyahlara kaptırması.

Güneşin ısıttığı, büyük şemsiyelerin gölgelediği, naneli limonataların servis edildiği ve herkesin tembelleşip yavaşladığı bu günleri hedefleyen tasarımcılar, hazırlıklarını çok önceleri tamamlamıştı. Balkon, teras ve bahçelerde hafif alüminyumlar mı, kullanılabilir rattanlar mı, yoksa egzotik ve şık ahşaplar mı sorularının gündeme geleceğini bildiklerinden, her türde tercih için değişik seçenekleri fuarlarda beğeniye sundular.

En havalı bahçe grubu benim olsun diyorsanız, ilk başta her şeyi benzer showroom’dan takım durumunda satın alma fikrini unutmanız gerekiyor. Salonda olduğu gibi açıkhavada da kendi özel kombinasyonunuzu yaratmanız gerek. Çünkü artık bahçede 3802 balkonda oluşturduğunuz yer yalnızca bir köşe değil, evinizin bir odası. Örgü dokumalı kanepeninizin önüne tik bir orta sehpa seçebilir; ahşap oturma grubunuzun içine tek bir ferforje koltuk ilave edebilirsiniz.

Yeriniz müsaitse kural belli: Ne kadar büyük ve geniş, o kadar rahat! Çünkü hedefimiz, açıkhavada geçireceğimiz zamanı uzatmak, uzatmak, daha da uzatmak. Renk paletlerinde değişik şıklar var olan; ama şu aralar en popüleri oturma grubunuzun beyaz ve ekru minderleriyle vedalaşarak antrasit gri, siyah ve vizon rengine merhaba demeniz. Özel olarak tribal desende ve safran sarısı çizgili yastıklarla çok güzel duracaklardır. Açıkhavanın en ehemmiyetli silahı ise aksesuvarlar. Seramik saksılar içerisinde büyük yeşil bitkiler, mum koyacağınız kuş kafesleri ve bahçe meşaleleri listenizin ilk üçü olsun.

Yok yok!

Mudo Concept’in bahçe koleksiyonu müthiş zengin. Neler mi var? Tik, akasya, demirağacından ahşap oturma grupları, ahşap masa ve sandalye setleri, modüler köşe grupları, kolay deforme olmama özelliğine sahip bambu ürünler, dış etkenlere karşı sağlam kumaş döşemeleri... Ek olarak? Hamak, şezlong, day-bed, bar seti, fener, saksı, yastık... Ötesi? Maslak 3802 Nişantaşı mağazasına uğrayıp kendiniz görün daha iyi! Dikkat: O kadar çok şey var ki, bir saatten önce çıkamazsınız, programınızı ona göre ayarlayın!

Kafese sokun

Bir çok aksesuvar mağazasında bulabileceğiniz demir 3802 ahşap kafesler, içlerine değişik boyutlarda mumlar, çiçekler yahut deniz kabukları koyularak açıkhava atmosferinizi tamamlayan güzel köşe yaratabilir.

Terrarium kurun

Balıkların yaşam alanı olan akvaryumlar gibi bitkilerin de minyatür yaşam ortamları olabileceğini gösteren terrarium’lar, küçük cam kavanoz, geniş boyunlu balon formunda kaplar 3802 büyük bir cam küre içerisinde yaşadığınız yere yeşili taşıyor. Üstelik kuru oda iklimine, sigara dumanına 3802 klima gazına maruz kalmadan. İhtiyaçları olan suyu camın içinde oluşan nemden alan terrarium’ları botanikçinizden sipariş edebilir 3802 kendiniz yapabilirsiniz.

Emlak Mimar