Bahçe katı ev dekorasyonu

Bahçe katı için açık alanlar ve daire içi dekorasyonu olarak iki farklı tasarım bulunuyor...

 
 

Dekorasyon

Küçük ve şirin bir evde yaşamak isteyenler için bahçe katı evve daireler, ideal bir seçenek olarak görülüyor. Binaların girişlerinde ya da doğrudan bahçeye sahip olan alanlarda tercih edilen bu tarz yapılar, diğer yapılara göre daha küçük olmakla birlikte daha sevilerek kullanılan yapılar oluyor. Bu küçük alan dolayısıyla önem verilmesi gereken konuların başında da dekorasyon geliyor. Doğru şekilde yapılan dekorasyon ile küçük alana sahip olan bu tarz yapılar, daha kullanışlı hale getirilebiliyor. Dekorasyonda bahçe katı için açık alanlar ve daire içi dekorasyonu olarak iki farklı tasarım bulunuyor. Daha geniş ve kullanışlı alanlarla birlikte güzel görüntüye sahip evlere sahip olmak isteyenler, bu konularda profesyonel destek alabileceği gibi kendi tercihlerine göre de belirleme yapabiliyor.

Bahçe katı ev dekorasyonu - emlakmimar.com

Bahçe Katı İçin Kullanılacak Mobilyalar

İç dekorasyon, bahçe katı ile ilgili olarak önemli özelliklerinin arasında bulunuyor. İç dekorasyon denildiğinde de kullanılan mobilyalar ve diğer özellikler, ferah ortamların elde edilmesi için etkili oluyor. Öncelikli olarak bu tarz yapılar, binaların giriş katında ya da daha alt katlarında bulunabiliyor. Bu özelliği ile karanlık bir yapı da olabilen evlerde, bu karanlık ortamı daha ferah hale getirmek için açık renk boya ve mobilyalar tercih edilebiliyor. Beyaz ve tonlarında tercih edilecek boya ve mobilya ile daha geniş gözüken ve ferahlık sağlayan ortamlar oluşturulabiliyor. Yer döşemeleri içinde aynı durum geçerli olurken, bu döşemelerin camdan gelen ışıkla birlikte ortamı daha geniş gösterebilme özelliği bulunuyor. Bunun sağlanabilmesi için açık renk döşeme seçilerek, uygun şekilde döşeme yapılması gerekiyor.

Kullanılacak diğer mobilyaların, az yer kaplayan ve pratik modellere sahip olması daha uygun oluyor. Koltuk ve benzeri mobilyalarda açılarak farklı şekillerde kullanılabilen ve altına depolama yapılabilen modellerin seçilmesi de kolaylık sağlıyor. Yatak haline getirilebilen modeller, misafir geldiği anlarda hayat kurtarıcı olabiliyor. Salon ya da odalarda kullanılacak sehpa ve masa gibi mobilyalar; küçük, katlanabilen ve az yer kaplayan modellerden seçilebiliyor. Kolay şekilde taşınabilir olması, bu eşyaların başka yerlerde de kullanılabilmesini sağlıyor. Dolapların, bahçe katı için tercih edileceklerinde, olabildiğince az yer kaplayan ancak yüksek modeller arasından seçilmesi gerekiyor. Bu modeller, daha fazla eşya taşıma kapasitesine sahip oluyor. Seçilecek olan mobilya ve eşyaların duvara monte şekilde kullanılabilmesi, daha fazla kullanım alanı sağlıyor. Televizyon ünitesi kullanmak yerine televizyonları duvara monte etmek işlemi kolaylaştırıyor.

Bahçe katı ev dekorasyonu - emlakmimar.com

Bahçe Katı İçin Özel Tasarımlar

Bahçe alanının dekorasyonu dabahçe katı daireler için tasarım açısından önemli noktalardan oluyor. Bahçe kısmına sahip olan daireler için bu alanları özel şekilde tasarlayarak, çok daha güzel ve kullanışlı yerler elde etmek mümkün oluyor. Bu alanların dekorasyonu, kullanacak olan kişilerin tercihlerine ve alanın genişliğine göre değişiklik gösterebiliyor. Düzenlenecek olan alan içerisinde yeşil alan isteyen kişiler için özel alanlar oluşturulabiliyor. Bu yeşil alanlar, farklı türde bitki ve çiçekler ile renklendirilebiliyor. Bu yeşil alanların etrafında doğal taşlar ile kaplama yaparak, farklı ortamlar elde etmek mümkün oluyor. Eğer çok fazla yeşil alana sahip büyüklükte yer yoksa, duvara üst üste yerleştirilebilecek saksılar ile yetiştirme yapılabiliyor. Bu alanlarda yeterli yere sahip olanlar için süs havuzu ya da jakuzi gibi şeyler tercih edilebiliyor. Bu yerler, hem görüntü olarak güzel sonuçlar verirken hem de dinlendirici etkiye sahip oluyorlar. Bahçe kısmını çok fazla kullanacak olan kişiler için masa ve sandalye tercihi yapılarak da zaman geçirilebilecek yerler oluşturulabiliyor.

Emlak Mimar