“Başkent bir köprü konumunda”

Uzun süre Ankara’nın yalnızca ‘memur kenti’ olarak düşünüldüğünü, özel sektörün de bu yüzden kente çok da ilgi göstermediğini anımsatan OP Grup Yöneti...

 
 

Dekorasyon

Başkent Ankara, iş dünyasının da çok yakından ilgi gösterdiği bir metropol durumuna geldi. Çok miktarda büyük şirket şubeleşmek için kamu ile özel sektörü bir araya getiren Ankara’yı tercih ediyor.

Uzun zaman Ankara’nın sadece ‘memur kenti’ olarak düşünüldüğünü, özel sektörün de o yüzden kente çok da ilgi göstermediğini anımsatan OP Grup Yönetme idaresi Başkanı Ünal Pala, bu halin son devirlerde kentin gelişen ekonomisiyle de paralel olarak değiştiğini kaydetti.

Nüfusu 5 milyonu aşan Ankara’da son verilere göre işgücüne katılım oranının da 2016’da yüzde 52.2’ye ulaştığının özellikle üstünde duran Ünal Pala, “2009 senesinde yüzde 44,90 olan Ankara’da işgücüne katılım oranının seneler içerisinde yükselişe geçmesi kentteki iktisadi büyümenin bir göstergesi. Bu büyüme tabii ki iş alanlarının da artmasını sağlıyor. Bu artışta özel sektörün önemli payı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü iş dünyası kamu kurumlarıyla daha yakın ilişkiler kurmak için şubelerini Ankara’ya taşımaya başladı. Sadece Türkiye’nin büyük firmaları değil, uluslararası çok miktarda şirket de Başkent temsilciliklerinin kapılarını açtı” dedi.

Pala, Ankara’nın Anadolu’daki şirketler için de büyüme kapısı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Ulusal ve uluslararası şirketlerin yanı sıra Anadolu’da yıllar içinde kazandığı tecrübeyi ülke çapına yaymak isteyen firmalar için de Başkent bir köprü konumunda. Bu köprüden hızlı ve engele takılmadan geçmek isteyenler, büyümelerini sağlayacak detayları iyi gözden geçirmeli. Bunların başında da doğru ofisi seçimi geliyor. Anadolu’nun iş merkezi olan Ankara’daki bu hızlı trafiğe uymak isteyenlerin, inşa edilen kaliteli ofislere yönelmeleri markalarını öne çıkarmaları açısından daha etkili olacaktır.”

Ünal Pala, Ankara’daki bu açığı görerek hayata geçirdikleri Regnum Sky Tower İş ve Yaşam alanı projelerine kent dışından da ciddi alıcı trafiği olmasının doğru yolda ilerlediklerini gösterdiğini belirterek, “Kapalı yüzme havuzundan, şehir manzaralı gezi terasına; spor merkezinden, sinemasına; eğlence ve playstation odalarından, Happy Hour Lounge’a; 2 bin beşyüz metrekarelik anti-stres bahçesinden, misafir otoparklarına, firmaların bütün ihtiyaçlarına çözüm üreten Regnum Sky Tower Anadolu’daki yatırımcıyı kendine çekerken bu kentlerde yeni yapılmış olan ofislere de ilham kaynağı oluyor” ifadelerini kullandı.

Emlak Mimar