Avrupa’dan Vialand’e ödül

Dünya perakende sektörü için çok önemli bu özel ödülü kazanan Vialand, Londra’da ki ödül töreninde büyük ilgi gördü. Vialand Genel Müdürü Tolga Alişoğ...

 
 

Emlak Rehberi

Tema Park, Cadde Avm center, Otel ve Rekreasyon alanı ile dört değişik konsepti birleştiren Vialand, Uluslararası alışveriş mağazaları konseyi (ICSC) tarafından her yıl Avrupa çapında düzenlenen yarışmada Jüri Özel ödülünün sahibi oldu.

Dünya perakende sektörü için pek önemli bu özel ödülü kazanan Vialand, Londra’da ki ödül töreninde büyük ilgi gördü. Vialand Genel Müdürü Tolga Alişoğlu; “Vialand Türkiye ekonomisine geçmiş sene sağladığı 200 milyon Euro katkıdan ötürü duyduğu gurura bugün, dünyanın en prestijli ödüllerinden birini ekledi. Bu ödülü, Türkiye’ye getirdiğimiz için biz de çok mutluyuz. Bu biçimde ödülleri ülkemize getirmek AB standartları içerisinde yer aldığımızın ve bu standartları yükselttiğimizin önemli sayılabilecek bir göstergesi. Vialand, şu an da Avrupa’da ki trendin öncüsü durumuna geldi. Önümüzdeki senelerde büyüyen, gelişen, yeni ödüllerle Türkiye’ye her daim gurur yaşatan bir proje olmaya devam edeceğiz” dedi.

Dünyanın önemli perakende merkezleri projelerinin yarıştığı ve Uluslar arası Alışveriş mağazaları Konseyi (International Council of Shopping Centers – ICSC) tarafından düzenlenen ödül töreni Londra’da Park Plaza Westminster Bridge Otel’de yapıldı. 40’ıncı yılını kutlayan organizasyon, görkemli bir törene sahne olurken, özellikli Alışveriş mağazaları Kategorisinde yarışan Vialand, “Avrupa’nın En Özellikli Perakende Projesi” kategorisinde jüri özel ödülünün sahibi oldu.

Ödül töreninin sonrasında bir açıklama yapan Vialand Genel Müdürü Tolga Alişoğlu, ICSC tarafından düzenlenen yarışmada Vialand’in bu yıl Avrupa’nın türlü yerlerindeki çok projeyi geride bırakarak finale kaldığıhı ifade etti. Alişoğlu konuyla igili şunları söyledi : “Gerek istihdam gerek ekonomiye yarattığımız katkıyı gözönünde bulundurduğumuzda, Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Diğer taraftan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) entegrasyonu da gündemde. Bu şekil ödülleri ülkemize getirmek bizim bu entegrasyonumuzu, AB standartları içerisinde yer aldığımızı ve bu standartları yükselttiğimizin önemli bulunan bir göstergesi. Bu ödülü Türkiye’ye getirdiğimiz için biz de çok mutluyuz.”

Ödül töreninin ISCS’in Londra’da düzenlediği 2 günlük bir konferans bünyesinde gerçekleştiğini ve Vialand’in bu konferansta temsil edildiğini dile getiren Alişoğlu, “Avrupa çapında, tüm alışveriş merkezlerinin katıldığı bir konferans yapıldı. Buradaki görüşmelerde de artık alışveriş merkezlerinin eğlence ile birleşmesi gerektiğinin, alışverişin de bir eğlence olduğunun ve ülke ekonomilerine çok büyük katkı sağladıklarının tekrar üstünde duruldu. Biz zaten alışveriş ile eğlencenin birleşmesini birkaç sene önce projemizle gerçekleştirdiğimiz için, Vialand şuanda Avrupa’daki trendin öncüsü durumuna geldi” diye konuştu.

Vialand’in Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm alanı üstünde 650 milyon dolarlık bir yatırımla kurularak, bundan takriben 2 sene önce hayata geçmiş olduğunu belirten Alişoğlu, “Vialand, içerisinde Türkiye’nin ilk ve tek tema parkı olan, ticaret merkezi, oteli ve rekreasyon alanı bulunduran, Türkiye’nin en büyük eğlence ve perakendecilik konsepti” dedi.

Toplam altıyüz bin metrekarelik bir alanda konumlanan ve kapılarını ziyaretçilerine 2013 senesinde açan Vialand’i geçen sene 22 milyon kişi ziyaret etti. Merkez, bu sene ise 30 milyon ziyaretçi hedefliyor. ICSC Avrupa Avm center Ödülleri, daha önceleri kurulmuş, yeni, yenilenmiş ve genişletilmiş avm center projelerine veriliyor. Ödüller bünyesinde ICSC jürileri, finale kalan merkezleri tek tek gezerek kişisel değerlendirmelerde bulunmaktadır

Kar gayesi gütmeden 1957 senesinde kurulan ICSC, perakende emlak alanında hizmet veren mal sahipleri, geliştiriciler, kiracılar, yatırımcılar, perakendeciler ve sağlayıcılardan oluşan küresel bir ticaret derneği. Dünya çevresinde 100 ülkeden 68 binden fazla, Avrupa’da da 45 ülkeden 7 binin üstünde üyesi bulunmaktadır

Emlak Mimar