Arsa alırken hangi işlemler yapılır

Belediye rayiç belgesi olarak bilinen belge nedir? Nereden alınır ve nereye verilecektir. Arsa alırken hangi işlemler yapılır konusunda ilk olarak bu...

 
 

Emlak Rehberi

Siz de bir arsa sahibi olabilmek istiyor musunuz? Yatırım amacı ile 3802 kullanım amacıyla bir arsa satın alacaksanız her prosedür gibi arsa alım safhasında da birkaç adım bulunmakta. Bu adımları kontrollü bir biçimde uygulamanız ardından artık siz de arsa sahibi olabilirsiniz. İşte o adımlar!

İlk adım belediye rayiç bedeli belgesini almanız gerekecek!

Belediye rayiç belgesi olarak bilinen belge nedir? Nereden alınır ve nereye verilecektir. Arsa alır iken hangi işlemler yapılmaktadır konusunda ilk olarak bu belgeyi temin etmeniz gerekir. Alıcı ya da satıcı tarafından tapu fotokopisi ile arsanın bulunduğu belediyeye başvurulması gerekir.

Alıcı 3802 satıcının beraber gitme zorunluluğu bulunmaz. İki kişi de ayrı dönemlerde gidebilir. Belediye rayiç belgesi için belediyede bulunan yetkili kişi; arsanın ada parsel numarası ve tapuya kayıtlı olan isim bilgisine göre arsa bilgilerine ulaşacaktır.

Bilgilere ulaşım sağlayan belediye personeli; belediye rayiç bedelini gösteren belgeyi, bu belgeyi isteyen kişiye vermektedir

Alınan belediye rayiç bedeli belgesi arsanın alım 3802 satım yapılacağı gün içinde tapuya verilmek üzere saklanır.

Arsa alır iken hangi işlemler yapılmaktadır - emlakmimar.com

Arsa alım 3802 satım işlemlerinde nüfus cüzdanı ve resim unutmamalısınız!

Bir arsa almak 3802 satmak istiyor iseniz; alıcı 3802 satıcı olarak notere gitmeniz halinde nüfus cüzdanınızı beraberinizde getirmeniz önemlidir. TC kimlik numarası içeren nüfus cüzdanınızın hem aslı aynı zamanda fotokopisi olmak zorundadır.

Kimlik fotokopisi dışında; arsa satıcısı için bir adet ve arsa alıcısı için 2 adet resimler olmak zorundadır. Verilecek olan resimler daha önce bir yerde kullanılmamış olmalı; yani üstünde bir yırtık 3802 damga gösteren ibareler bulunmamalıdır. Resmi kuruma verecek olduğunuz resim mutlaka fotokopi olmamalıdır.

Arsanın vergi borcu yoktur yazısı!

Arsa alırken hangi işlemler yapılır; borcu yoktur yazısı alacak olduğunuz arsanın bağlı olduğu belgeden temin edilecektir. Borcu yoktur yazının mutlaka bulunması gerekir.

Alacak olduğunuz arsanın daha önceki zamanlara ait bir borcunun bulunmuyor olması gerekmektedir. Eğer arsa borcu çıkarsa; hepsinden önce bu borcun ödenmesi gerekmektedir. Arsa alım satım aşamasından önce bu borçlar muhakkak kontrol edilmelidir.

Tapu işlemlerinin başlamasından önce borçlar satışı yapacak kişiye iletilmeli, pazarlıkla anlaşılmış olan son fiyat ne kadar ise; belirlenen bu fiyat üstünden çift taraflı bir anlaşma sağlanarak en son fiyat belirlenmelidir.

Arsa alırken hangi işlemler yapılır - emlakmimar.com

Arsanın tapu aslı 3802 fotokopisi

Arsa alım satım işlemi başlamadan önce ve notere gidilmeden önce tapunun aslı, eğer elinizde aslı bulunmuyor ise; fotokopisi önceden hazır olarak bulunmak zorundadır.

Deprem sigortası yaptırılmalıdır!

Tapu alım satım işleminin yapılmış olması için deprem sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Alıcı 1 gün öncesinde satın alacağı arsa üstünde deprem sigortasını dilediği bir sigorta şirketi ile anlaşıp yaptırmalıdır.

Emlak Mimar